Nowy fotoradar z Niemiec już jest testowany w Polsce

Uwaga kierowcy "TraffiStar SR390" już tu jest

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowy fotoradar - dwie białe skrzynki fotoradarów umocowane nad autostradą, w oddali górski krajobraz

Jeśli często jeździsz po polskich drogach, musisz uważać na nowy fotoradar, który może cię złapać na gorącym uczynku. To „TraffiStar SR390”, nowoczesne urządzenie z Niemiec, które potrafi mierzyć prędkość na czterech pasach ruchu jednocześnie, rozpoznawać tablice rejestracyjne i wykrywać przejazdy na czerwonym świetle. To nie wszystko, co potrafi ten fotoradar. Może on także automatycznie dostosowywać ograniczenie prędkości do klasy pojazdu, czyli przykładowo obniżać je dla ciężarówek. Ponadto, jest mały i lekki, więc można go łatwo przenosić i montować na różnych miejscach, np. na słupach sygnalizacji świetlnej, na statywach przy drodze lub w nieoznakowanych radiowozach. Nowy fotoradar

Gdzie można spotkać nowy fotoradar

Na razie „TraffiStar SR390” jest testowany tylko w dwóch lokalizacjach w Polsce: w Warszawie przy al. Stanów Zjednoczonych i w Bytomiu przy ul. Wrocławskiej. Jednak to może się szybko zmienić, ponieważ urządzenie jest częścią modernizacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu. Jak powiedziała w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego: “Sięgnęliśmy po najnowocześniejsze urządzenia dostępne na polskim rynku. Fotoradar TraffiStar SR390 gwarantuje utrzymanie ciągłości rejestracji naruszeń oraz pozyskanie wysokiej jakości materiału dowodowego, bez względu na warunki pogodowe oraz porę dnia, w jakiej wykonywane są pomiary”.

Nowy fotoradar to nie jedyna niespodzianka czekająca na kierowców

TraffiStar SR390 to nie jedyna “pułapka”, jaką przygotował GITD dla kierowców. W ramach modernizacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym, zastąpiono 247 starych fotoradarów typu Fotorapid CM nowymi urządzeniami typu Mesta Fusion RN i MultaRadar CD, które także mają zaawansowane funkcje pomiarowe i rejestrowania naruszeń. Co więcej, planuje się zakup kolejnych 128 urządzeń, które mają być zainstalowane w różnych miejscach w kraju. W 2024 r. ma się także rozszerzyć system odcinkowego pomiaru prędkości, który ma obejmować ok. 180 km dróg w 39 nowych lokalizacjach. W grudniu 2023 r. zamontowano już urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości w 13 województwach.

Jak uniknąć mandatu?

Truizmem jest stwierdzenie, że najprostszym sposobem, na uniknięcie mandatu za przekroczenie prędkości lub przejazd na czerwonym świetle, jest naturalnie stosowanie się przepisów ruchu drogowego i dostosowywanie jazdy do warunków panujących na drodze. Na swój sposób, pomocne może okazać się korzystanie z różnych aplikacji (np. Yanosik, AutoMapa, Mapy Google czy NaviExpert), które informują kierowców na bieżąco, gdzie znajdują się fotoradary i jakie są ograniczenia prędkości. Pamiętajcie, że korzystanie z tych narzędzi nie zwalnia cię z myślenia i odpowiedzialności za swoje zachowanie na drodze.

Ciekawy materiał wideo: TraffiStar S350 Presentation

Może cię zainteresować: Parkowanie na chodniku – jak nie dostać mandatu

Słuchaj nas online!

Brak postów do wyświetlenia