Złote Globy 2024. Faworyci zwyciężyli.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Złote Globy 2024
Złote Globy 2024 rozdane

81. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się 8 stycznia 2024 roku w Beverly Hills w Kalifornii. Była to pierwsza edycja nagród po ogromnych zmianach, jakie zaszły w nich w 2022 roku. Wówczas Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA), które zajmowało się organizacją gali, zostało oskarżone o szereg nieprawidłowości, moralnie i etycznie wątpliwych działań. W rezultacie branża filmowa i telewizyjna zbojkotowała ceremonię w 2022 roku. Złote Globy 2024. Faworyci zwyciężyli.

Złote Globy 2024. Faworyci zwyciężyli.

W czerwcu 2023 roku HFPA poinformowało, że zamknięta została transakcja i wszystkie aktywa Złotych Globów sprzedane zostały firmie Dick Clark Productions, należącej do Eldridge Industries. Powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Golden Globes LLC oraz fundacja Golden Globes Foundation. Celem tej drugiej jest kontynuowanie działalności charytatywnej, filantropijnej oraz wspieranie rozwoju sztuki filmowej i telewizyjnej.

Zmienił się także sposób wyłaniania laureatów nagród. Do 2022 roku zwycięzców wybierali członkowie HFPA. W 2023 roku włączono grupę 103 reprezentantów różnych obszarów branży filmowej i telewizyjnej, którzy nie byli członkami HFPA. Natomiast w tym roku w głosowaniu udział wzięło 310 dziennikarzy i dziennikarek z 75 krajów, także ci, którzy nie mieszkają w Stanach Zjednoczonych.

Filmy

„Oppenheimer” Christophera Nolana zwyciężył w kategorii najlepszy film dramatyczny. Film otrzymał również nagrody dla najlepszego reżysera (Nolan) i najlepszego aktora w filmie dramatycznym (Cillian Murphy).

„Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa zwyciężył w kategorii najlepsza komedia lub musical. Grająca w nim główną rolę Emma Stone otrzymała nagrodę w kategorii najlepsza aktorka w komedii lub musicalu.

„Chłopiec i czapla” zdobył nagrodę w kategorii najlepszy film animowany.

„Anatomia upadku” Justine Triet zwyciężyła w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Seriale

„Sukcesja” HBO zwyciężyła w kategorii najlepszy serial dramatyczny. Serial otrzymał również nagrody dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym (Kieran Culkin) i najlepszej aktorki w serialu dramatycznym (Sarah Snook).

„The Bear” FX zwyciężył w kategorii najlepszy serial komediowy lub musical. Serial otrzymał również nagrodę dla najlepszego aktora w serialu komediowym lub musicalu (Jeremy Allen White).

„Awantura” zwyciężyła w kategorii najlepszy miniserial, antologia bądź film telewizyjny. Serial otrzymał również nagrody dla najlepszego aktora w miniserialu, antologii bądź filmie telewizyjnym (Steven Yeun) i najlepszej aktorki w miniserialu lub filmie telewizyjnym (Ali Wong).

Nagrody warte fortunę.

Zwycięzcy i prezenterzy 81. ceremonii wręczenia Złotych Globów otrzymali nagrody warte 500 tysięcy dolarów, czyli około 2 miliony złotych. Składały się na nie luksusowe przedmioty i ekskluzywne wycieczki, a nawet członkostwo w prywatnej filmie lotniczej.

Wśród nagród znalazły się m.in.:

  • produkty do pielęgnacji skóry od 111Skin, La Prairie Pure Gold Radiance Nocturnal Balm, ponadto Le Domaine Brada Pitta
  • szmaragdowe kolczyki Coomi x Muzo
  • tenisówki szyte na miarę od Opie Way
  • limitowana edycja ginu
  • kawior
  • butelka najdroższego wina na świecie
  • pięciodniowy czarter luksusowego jachtu w Indonezji
  • prywatne lekcje robienia pizzy pod okiem jednego z najlepszych kucharzy w Ameryce

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia