Bon senioralny 2024 – finansowanie opieki dla osób starszych

Rząd Donalda Tuska oferuje finansowanie opieki dla seniorów od 2024 roku

207

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bon senioralny 2024, banknoty leżące na legitymacji emeryta-rencisty
bon senioralny 2024 pozwoli na zapewnienie opieki dla osób starszych

Bon senioralny 2024 będzie wsparciem dla osób starszych, a także ich rodzin chcących zapewnić im profesjonalną pomoc i opiekę. Rząd Donalda Tuska planuje wprowadzenie nowego programu wsparcia dla osób starszych, tzw. bonu senioralnego. Ma on być przeznaczony dla osób w wieku 75+, które wymagają opieki w codziennych czynnościach.

Każdy, kto opiekował się osobą starszą w swojej rodzinie wie, jak ważne jest zapewnienie jej opieki i wsparcia. Seniorzy często mają problemy z wykonaniem prostych czynności dnia codziennego tj. przygotowywanie posiłków, pamiętanie o braniu niezbędnych leków, sprzątanie czy robienie zakupów. Często też są to osoby samotne, dla których bardzo istotna okazuje się obecność drugiego człowieka. Z kolei rodzina osoby starszej zwykle nie ma sił, czasu ani pieniędzy, by zaspokoić takie potrzeby. Równie często rodzina seniora mieszka w innym mieście czy województwie, co też ogranicza im możliwość zapewnienia właściwej opieki. Na takie zapotrzebowanie reaguje rząd, chcąc przeznaczyć pomoc finansową na opiekę dla seniorów.

Dla kogo bon senioralny 2024 i na jaką pomoc można liczyć?

Aby otrzymać bon senioralny, trzeba będzie spełnić następujące kryteria:

• mieć co najmniej 75 lat,

• mieć trudności w samodzielnym funkcjonowaniu w codziennym życiu.

Dofinansowanie jest zatem przeznaczone dla osób w podeszłym wieku, które nie radzą sobie z wykonywaniem czynności dnia codziennego i wymagają w tym zakresie pomocy.

Maksymalna kwota bonu senioralnego wyniesie 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2024 roku oznacza to, że bon będzie mógł wynosić:

• 2121 zł brutto w okresie od 1 stycznia do 1 lipca 2024 r.

• 2150 zł brutto w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Bon senioralny nie będzie wypłacany w formie gotówki. Zostaną z niego opłacone usługi opiekuńcze świadczone przez podmioty, które współpracują z gminą. Kwota dofinansowania pozwoli jednak na zapewnienie opieki i pomocy starszym osobom przez kilka godzin dziennie. To z kolei zapewni zaspokojenie ich potrzeb każdego dnia.

Jakie będą korzyści?

Bon senioralny 2024 ma być wprowadzany stopniowo. Jednak pierwsze wypłaty są planowane już na rok 2024. Dokładny harmonogram zostanie ogłoszony w późniejszym terminie. Bon senioralny to nowy pomysł na kompleksowe wsparcie osób starszych. Program ma na celu zapewnienie opieki seniorom, którzy mają trudności w samodzielnym funkcjonowaniu. Dofinansowanie może również znacząco odciążyć opiekunów rodzinnych, którzy często muszą poświęcić swoje życie zawodowe i rodzinne, aby zapewnić opiekę bliskiej osobie. Taka pomoc finansowa sprawi ponadto, że osoby starsze nie będą musiały trafiać do domów pomocy społecznej, opieki czy seniora. Możliwość życia we własnym domu czy mieszkaniu jest bardzo ważna dla wielu z nich. Dlatego tak istotne okazuje się zapewnienie im wsparcia i opieki w ich dotychczasowym miejscu zamieszkania. Równie ważna jest prostota procedury przyznawania bonu. Wystarczy określenie wieku i potrzeb seniora, aby dofinansowanie usług opiekuńczych zostało przyznane.

Dowiedz się, jakie funkcje będzie spełniał bon senioralny, oglądając ten film.

Przeczytaj też, czym jest bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia