Bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów

Darmowa pomoc sąsiedzka już od 1 Listopada

402

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów, starszy pan siedzi w fotelu, a młoda opiekunka sznuruje mu buty
Bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów to dobre rozwiązanie dla samotnych osób starszych.

 Wiele osób starszych mieszka samotnie na wsiach i w miastach. Często są to ludzie schorowani i potrzebujący wsparcia w codziennych czynnościach. Dla nich właśnie przeznaczona jest bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów, która będzie dostępna od 1 Listopada.

Często osoby starsze decydują się na życie w miejscu swojego zamieszkania mimo problemów, z jakimi się zmagają. Cierpią na różne choroby i dolegliwości, a także tracą siły. Bywa, że mają problemy z pamięcią i koncentracją. Wszystko to sprawia, że trudno im wykonywać codzienne czynności. Niestety, nie zawsze mogą liczyć na pomoc rodziny. Często są skazani na pomoc pracowników opieki społecznej lub uczynnych sąsiadów. Od 1 Listopada sytuacja ta ma ulec poprawie. Seniorzy będą mogli liczyć na bezpłatne wsparcie sąsiedzkie, za które osoby im pomagające będą otrzymywać wynagrodzenie ze środków przeznaczonych na to przez gminy. W praktyce oznacza to, że ludzie starsi otrzymają niezbędną pomoc, a ich opiekunowie będą mogli na tym zarobić.

Bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów – kto z niej skorzysta?

Z programu będą mogły skorzystać osoby, które skończyły 65 lat. Dodatkowo nie mogą one mieć współmałżonka i najbliższej rodziny. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdecydowało, że szczególnego wsparcia wymagają ludzie samotni nie mogący liczyć na pomoc krewnych. Nie wszystkie osoby starsze nie radzą sobie z codziennymi czynnościami, jednak wiele z nich zmaga się z problemem samotności. To z kolei wpływa negatywnie na ich samopoczucie i komfort życia. Nowy program wsparcia sąsiedzkiego ma zapewnić seniorom nie tylko towarzystwo opiekunów, ale także pomoc w różnorodnych sprawach. Pomocny sąsiad może posprzątać mieszkanie, zrobić zakupy, ugotować posiłek czy dokonać drobnej naprawy w domu podopiecznego. Ważne jest, że pomoc obejmuje czynności, które nie wchodzą w zakres usług świadczonych przez wykwalifikowane opiekunki czy pielęgniarki. Oznacza to, że sąsiad biorący udział w programie nie będzie mógł np. zrobić zastrzyku, zmienić opatrunku, itp.

Kto będzie mógł pomagać?


Bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów jest programem mającym łączyć seniorów z zaufanymi osobami mieszkającymi w pobliżu. Opiekun lub opiekunka myślący o świadczeniu usług sąsiedzkich musi jednak spełnić określone kryteria. Powinna być osobą pełnoletnią, a także jest zobowiązana do podpisania umowy z gminą. Nie może być członkiem rodziny seniora lub seniorki i musi mieszkać w pobliżu. Konieczne jest również ukończenie kursu pierwszej pomocy. Poza umową przyszły opiekun osoby starszej musi podpisać oświadczenie o zdolności wykonywania usługi sąsiedzkiej. Deklaruje w nim, że pozwalają na to jej lub jego możliwości psychiczne i fizyczne. Formalności to jednak nie wszystko. Decydujący głos w tej sprawie ma seniorka lub senior, którym będzie opiekowała się dana osoba. Przyszłego opiekuna czy opiekunkę będzie musiał także zaakceptować organizator usług sąsiedzkich, którym jest przedstawiciel gminy.


Bezpłatna pomoc sąsiedzka dla seniorów – jakie korzyści dla obu stron?


Pomoc jest realizowana przez osoby z najbliższego otoczenia, które są znane przez seniora. Opiera się za tym na zaufaniu, poprawie wzajemnych relacji i poczuciu bezpieczeństwa. Wsparcie oferowane przez opiekuna nie łączy się ze zbyt dużym wysiłkiem psychicznym i fizycznym. Wymaga jedynie wykonywania prostych czynności – sprzątania, robienia zakupów, ugotowania posiłku, przypomnienia o zażyciu leków czy wyjścia na spacer. Ponadto sprawia to, że profesjonalne opiekunki czy pielęgniarki nie muszą realizować zadań, z jakimi poradzą sobie osoby nie mające specjalistycznych kwalifikacji zawodowych.

Osoby starsze korzystające z usług sąsiedzkich będą objęte opieką na co dzień. Godziny pomocy są zawsze ustalane między seniorem a świadczącym ją sąsiadem lub sąsiadką. Mogą być związane nie tylko z wykonywaniem określonych prac, ale także zwykłym dotrzymywaniem towarzystwa – rozmową czy wyjściem na spacer. W praktyce osoba starsza otrzyma niezbędną pomoc, a opiekun zarobi i poczuje się spełniony.

Zobacz także, jakie są darmowe leki od 1 Września dla seniorów.

Jeśli chcesz się przekonać, jak ważna w życiu osoby starszej jest obecność drugiego człowieka, obejrzyj ten film.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia