Josef Fritzl może wyjść na wolność

Potwór z Amstetten wkrótce może być wolny

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Josef Fritzl może wyjść na wolność, zdjęcie Josefa Fritzla
Josef Fritzl może wyjść na wolność - nie grozi już społeczeństwu

Josef Fritzl może wyjść na wolność. Decyzja sądu w austriackim Krems w sprawie Josefa Fritzla, znanego jako „Potwór z Amstetten”, budzi kontrowersje i obawy w społeczeństwie. 88-letni mężczyzna skazany na dożywocie za 24-letnie przetrzymywanie i gwałcenie własnej córki ma zostać przeniesiony z więzienia o zaostrzonym rygorze do normalnej celi. Jego adwokat, Astrid Wagner, już zapowiedziała złożenie stosownego wniosku, argumentując, że Fritzl cierpi na demencję i nie stanowi już zagrożenia dla społeczeństwa.

Josef Fritzl stał się jednym z najbardziej znanych przestępców w Austrii z powodu zbrodni, których dopuścił się w latach 1984-2008. Przez 24 lata więził swoją córkę, Elizabeth, w piwnicy swojego domu w Amstetten, gdzie gwałcił ją setki razy. Z tej relacji urodziło się siedmioro dzieci, z których jedno nie przeżyło. Fritzl trzymał trójkę z nich w piwnicy wraz z matką, podczas gdy pozostałą trójkę wychowywał razem ze swoją żoną, wmawiając, że dzieci zostały jej podrzucone przez zbiegłą do sekty religijnej Elisabeth.

Josef Fritzl może wyjść na wolność – co dalej?

Decyzja sądu o przeniesieniu Josefa Fritzla do normalnego więzienia wzbudza zrozumiałe obawy w społeczeństwie. Po 15 latach spędzonych w więzieniu, 88-latek ma teraz możliwość ubiegania się o warunkowe zwolnienie. Astrid Wagner, pełnomocniczka przestępcy, podkreśla, że jej klient nie stanowi już zagrożenia dla innych ludzi i powinien spędzić ostatnie lata życia w domu opieki. Ta argumentacja budzi jednak silne kontrowersje i sprzeciw społeczeństwa, które nadal pamięta okrucieństwo i makabryczne szczegóły zbrodni popełnionej przez „Potwora z Amstetten”.

Josef Fritzl to austriacki seryjny gwałciciel, kazirodca i morderca, który w latach 1984-2008 uwięził swoją córkę Elisabeth w piwnicy domu w Amstetten. W tym czasie Elisabeth urodziła mu siedmioro dzieci, z których jedno zmarło wkrótce po urodzeniu. Pozostaje pytanie, w jaki sposób ten z pozoru zwyczajny mężczyzna stał się prawdziwym potworem.

Życie Josefa Fritzla

To, że Josef Fritzl może wyjść na wolność, zostało ustalone zgodnie z obecną sytuacją i zachowaniem więźnia. Fritzl urodził się w 1935 roku w Amstetten. Jego ojciec był alkoholikiem. Często bił żonę i dzieci. Fritzl twierdził, że był częstym świadkiem przemocy domowej w dzieciństwie. W 1960 roku Fritzl ożenił się z Rosemarie i mieli razem siedmioro dzieci. Fritzl był odnoszącym sukcesy biznesmenem i cieszył się opinią solidnego i szanowanego obywatela.

W 1984 roku Fritzl odurzył swoją osiemnastoletnią córkę Elisabeth chloroformem i zaciągnął ją do piwnicy, którą przez pięć lat budował pod swoim domem. Fritzl przetrzymywał Elisabeth w piwnicy przez dwadzieścia cztery lata, regularnie ją gwałcąc i zmuszając do urodzenia siedmiorga dzieci.

Troje dzieci, Lisa, Monika i Alexander, zostały wychowywane przez Fritzla i jego żonę na górze. Pozostałe dzieci, Kerstin, Stefan, Felix i Lisa Maria, urodziły się i dorastały w piwnicy.

Jak przebiegało śledztwo?

Ostatecznie o losie potwora z Amstetten przesądził los. O tym, że Josef Fritzl może wyjść na wolność przesądziły inne czynniki. W 2008 roku Kerstin, najstarsze z dzieci urodzonych w piwnicy, zachorowała na zapalenie płuc. Fritzl zabrał ją do szpitala, gdzie lekarze odkryli, że dziewczynka jest niedożywiona i ma wiele problemów zdrowotnych. Policja rozpoczęła śledztwo w sprawie pochodzenia Kerstin. Elisabeth, zmuszona przez Fritzla do napisania listu, w którym twierdziła, że Kerstin jest jej córką z nielegalnego związku, została aresztowana. Podczas przesłuchania przyznała się, że została uwięziona przez swojego ojca. Fritzl został aresztowany i oskarżony o gwałt, kazirodztwo, więzienie ludzi i morderstwo przez zaniedbanie. W 2009 roku skazano go na dożywotnie pozbawienie wolności.

Zbrodnie Josefa Fritzla były szokiem dla opinii publicznej na całym świecie. Sprawa wywołała dyskusję na temat przemocy domowej, kazirodztwa i więzienia ludzi. Miały także głęboki wpływ na jego ofiarę, Elisabeth, oraz jej dzieci. Elisabeth i jej dzieci wymagały długotrwałej terapii, aby poradzić sobie z traumą, której doświadczyły.

Chcesz bardziej przyjrzeć się sprawie Jozefa Fritzla? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj także, ile w tym roku może wynieść zasiłek pogrzebowy 2024.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia