Odległość na znakach drogowych

Odległości na znakach drogowych są liczone do centralnego punktu danej miejscowości, który jest wyznaczany przez zarządcę drogi.

264

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odległość na znakach drogowych Tablica E-14a
Odległość na znakach drogowych Tablica E-14a

Jako że mamy ferie i czas wyjazdów ważnym tematem wśród kierowców jest odległość na znakach drogowych. Czy umieszczane tam informacje są dokładne, i od czego to zależy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak daleko jest do danej miejscowości, możesz sprawdzić odległość na znakach drogowych z nazwami miejscowości i cyframi. Te znaki nazywają się znakami kierunku i miejscowości i występują w różnych kolorach i kształtach, w zależności od rodzaju drogi. Na przykład na autostradach są niebieskie, a na drogach krajowych są zielone. Ale czy wiesz, jak są liczone te odległości i do jakiego punktu prowadzą?

Odległości na znakach drogowych są liczone do centralnego punktu danej miejscowości, który jest wyznaczany przez zarządcę drogi. Centralny punkt to miejsce, które jest charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne dla danej miejscowości. Może to być rynek, ratusz, dworzec, główny plac lub skrzyżowanie dróg przelotowych. Nie ma jednak jednego, uniwersalnego sposobu na wybór tego punktu, dlatego różni zarządcy dróg mogą mieć różne kryteria. To oznacza, że jeśli do jednej miejscowości prowadzi kilka dróg różnych typów, np. autostrada, droga krajowa i droga wojewódzka, to każda z nich może mieć inny punkt centralny i inaczej liczyć odległość. Zazwyczaj jednak te różnice są niewielkie i nie wpływają na orientację kierowców.

Odległość na znakach drogowych Znak E-13
Odległość na znakach drogowych Znak E-13

Odległość na znakach drogowych – wygląd

Odległości na znakach drogowych muszą być podawane w pełnych kilometrach. Jeśli odległość jest mniejsza niż 2 km, można ją podać w setkach metrów. Znakach drogowe są ważnym elementem oznakowania, ponieważ pomagają kierowcom zaplanować trasę i czas podróży. Jednak jeśli chcesz znać dokładną odległość do konkretnego adresu, lepiej skorzystać z nawigacji lub mapy online. Pokazują one dystans w metrach wszystkich typów dróg, na których stawiane są znaki kierunku i miejscowości z kilometrowymi odległościami (E-4, E-13, E-14, E-14a). Młodszym przypominam że istnieją również atlasy samochodowe i mapy.

Znak E-4 „drogowskaz w kształcie strzały do miejscowości podający do niej odległość”. Wskazuje na skrzyżowaniu lub bezpośrednio przed nim kierunki do miejscowości lub dzielnic miast;. Umieszczone obok nazwy miejscowości znak z literami „PL” oraz znak wyróżniający państwo przyjęty do oznaczania pojazdów uczestniczących w ruchu międzynarodowym wskazują, że w miejscowości znajduje się przejście graniczne do tego państwa. Umieszczony obok nazwy miejscowości znak wyróżniający państwo przyjęty do oznaczania pojazdów uczestniczących w ruchu międzynarodowym wskazuje, że miejscowość jest położona w tym państwie.

Znak E-13 „tablica kierunkowa” wskazuje kierunek i odległość do głównych miejscowości położonych przy danej drodze.

Znak E-14 „tablica szlaku drogowego” wskazuje numer drogi i odległość do głównych miejscowości położonych przy danym szlaku drogowym.

Odmiana autostradowa – Znak E-14a „tablica szlaku drogowego na autostradzie” wskazuje numer drogi i odległość do głównych miejscowości położonych przy danym szlaku drogowym.

Odległości na znakach drogowych z miejscowościami są liczone do centralnego punktu danej miejscowości. Dlatego odległości na znakach drogowych mogą się nieznacznie różnić od rzeczywistych odległości, zwłaszcza w przypadku większych miast. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://drogipubliczne.eu/1-6-znaki-kierunku-i-miejscowosci/

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy!

Wydarzenia jakie mogą Was zainteresować w Warszawie i na Mazowszu w cotygodniowym skrócie. Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 21-27.12.2023

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia