Karta Dużej Rodziny – jakie zmiany w tym roku?

Karta Dużej Rodziny to wiele zniżek i uprawnień - co się zmieni w tym roku?

284

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Karta Dużej Rodziny w wersji elektronicznej
Karta Dużej Rodziny to pomoc finansowa dla wielu osób

Karta Dużej Rodziny to dokument, dzięki któremu członkowie rodzin wielodzietnych, rodzin zastępczych czy rodzinnych domów dziecka mogą liczyć na liczne zniżki oraz dodatkowe uprawnienia w wielu instytucjach państwowych i prywatnych. Ma formę dokumentu plastikowego i elektronicznego, który można dodać i wyświetlić w aplikacji Mobywatel.

W tym roku posiadacze Karty Dużej Rodziny nie mogą liczyć na żadne dodatkowe uprawnienia i ulgi. Zmieni się za to wzór wersji elektronicznej. Będzie on spójny z innymi dokumentami elektronicznymi, takimi jak dowód osobisty, legitymacja czy paszport. Nowy wygląd karty nie będzie wymagał od członków rodzin wielodzietnych żadnych dodatkowych czynności. Po jej wdrożeniu zostanie ona automatycznie wyświetlona w urządzeniu mobilnym w aplikacji Mobywatel. Takie działanie spowoduje, że użytkownikom wystarczy jedynie posiadanie smartfona lub innego urządzenia mobilnego, aby mieć dostęp do zapewnianych przez ten dokument zniżek i dodatkowych uprawnień.

Co daje Karta Dużej Rodziny?

Posiadanie tego dokumentu zapewnia członkom dużych rodzin – biologicznych i zastępczych, wiele korzyści. Wśród nich znajdują się m.in.:

• Tańsze bilety kolejowe: jednorazowe o 37 proc., miesięczne o 49 proc,

• Zniżki na paszporty: 50 proc. dla rodziców, 75 proc. dla dzieci,

• Darmowy wstęp do parków narodowych,

• Zniżki w sklepach i na stacjach benzynowych.

Uprawnienia te przysługują posiadającym dokument rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Karta jest także przyznawana osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze. To zatem cenne wsparcie dla wszystkich członków rodzin wielodzietnych. Dzięki niej mogą oni oszczędzić pieniądze na wielu wydatkach.

Przykłady zniżek, z których można skorzystać na co dzień:

• W sklepach Biedronka: 10 proc. zniżki na zakupy spożywcze,

• W sklepach Lidl: 5 proc. zniżki na zakupy spożywcze,

• Na stacjach Orlen: 30 groszy zniżki na litr paliwa,

• W kinach Helios: 20 proc. zniżki na bilety,

• W muzeach i teatrach: 50 proc. zniżki na bilety.

Nowy wzór dokumentu i uprawnienia dla seniorów

Wprowadzony w tym roku nowy wzór Karty Dużej Rodziny będzie zawierał następujące elementy:

• Logo programu,

• Dane osobowe posiadacza karty,

• Numer dokumentu,

• Data ważności karty,

• Kod QR.

Z kodu QR będzie można odczytać dane osobowe posiadacza karty, datę ważności i numer dokumentu oraz listę instytucji i firm honorujących kartę.

Karta Dużej Rodziny jest honorowana przez ponad 200 tys. instytucji i firm w całej Polsce. Listę partnerów programu można znaleźć na tej stronie internetowej.

Warto zauważyć, że do wszystkich oferowanych przez KDR zniżek są uprawnieni seniorzy, którzy kiedykolwiek mieli na swoim utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Pozwala im to na lepsze i tańsze zagospodarowanie wolnego czasu oraz poprawę jakości życia. Mogą częściej wybierać się do muzeów, kin, teatrów oraz galerii sztuki. Mają również prawo do zniżek w sklepach spożywczych, uzdrowiskach, placówkach zajmujących się edukacją seniorów i innych miejscach honorujących KDR.

O kartę można wnioskować w urzędzie gminy w miejscu zamieszkania lub przez Internet. Więcej informacji znajduje się na tej stronie.

Przeczytaj też, co to jest bon senioralny 2024 i jak za jego pomocą może być finansowana opieka nad osobami starszymi.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia