Sondaż IBRIS na prezydenta

Sondaż IBRIS na prezydenta

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sondaż IBRIS na prezydenta
Sondaż IBRIS na prezydenta

Sondaż IBRIS na prezydenta. Pracownia IBRIS przeprowadziła sondaż, w którym zbadano jak dzisiaj zagłosowaliby Polki i Polacy w wyborach prezydenckich, które odbędą się za kilkanaście miesięcy. Wyniki badania na dzisiaj są dość zaskakujące ponieważ jest aż trzech zdecydowanych liderów w wyścigu po fotel prezydenta. Zaciętą walkę powinni stoczyć ze sobą Rafał Trzaskowski, Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia. Jednocześnie wiadomo, że o trzecią kadencje nie może ubiegać się obecny prezydent Andrzej Duda. Sondaż przeprowadzono na 1070 osobach drogą telefoniczną w dniach 26-27 stycznia, pełne wyniki badania poniżej:

Sondaż IBRIS na prezydenta – trójka faworytów

W badaniu 64,5 procent respondentów zadeklarowało, że na pewno weźmie udział w wyborach prezydenckich, a 10,9 zadeklarowało, że raczej zagłosuje. Po zsumowaniu daje to wynik 75,4 chętnych osób do pójścia do urn co jest podobnym rezultatem do październikowych wyborów parlamentarnych, w których udział wzięło 74,38 procenta ludzi. Z kolei 9,4 procent osób zadeklarowało, że zdecydowanie nie pójdzie do wyborów, a raczej nie odpowiedziało 13,9 ankietowanych. 1,3 punktu procentowego jest jeszcze niezdecydowanych. Poza wymienionymi kandydatami w wyborach udział mieli wziąć także Krzysztof Bosak, Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz. Jednakże z badania wynika, że wymieniona trójka polityków byłaby tylko statystami. Walka rozegra się między Trzaskowskim (PO), który uzyskał 25,8 procent poparcia, Morawieckim (PIS), 24,9, a Hołownią (Trzecia Droga) z 24,6 punktami procentowymi. Przy sondażach zawsze trzeba wziąć pod uwagę 2, 3 procentowy błąd co daje szanse całej trójce na przejście do II tury.

Sondaż IBRIS na prezydenta – politolożka Anna Materska-Sosnowska

W porównaniu z ostatnim sondażem IBRIS najwięcej stracił prezydent Warszawy bo 8,8, a Mateusz Morawiecki 5 punktów. Natomiast na poparciu zyskuje Szymon Hołownia, który zyskał aż 12,9 „oczek”. Bosak, Biedroń i Kosiniak-Kamysz mają poniżej 10 procent. Jednak według politolożki doktor Anny Materskiej-Sosnowskiej były premier Mateusz Morawiecki może nie przejść do II tury ponieważ po prostu Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie go nie wystawi jako kandydata. Zdaniem politolożki to między Trzaskowkim, a Hołownią rozstrzygnie się walka o fotel prezydenta, ale jest ciekawa co w związku z tym postąpi lider PIS Jarosław Kaczyński, który może sięgnąć po Beatę Szydło, ale nie wyklucza, że Kaczyński znajdzie kogoś w trzecim szeregu.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o świat o decyzji Dudy

Brak postów do wyświetlenia