Budowa fabryki turbin morskich i wizyta Króla Danii

Król Danii Fryderyk X wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki gondoli dla morskich turbin wiatrowych firmy Vestas w Szczecinie. Wspieranie duńskiej inwestycji i relacji Polska-Dania, promując morską energetykę wiatrową.

185

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Budowa fabryki turbin Vestas w Szczecinie
Budowa fabryki turbin Vestas w Szczecinie

Król Danii Fryderyk X przyjechał do Polski w celu wzięcia udziału w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. Wkrótce ruszy budowa fabryki gondoli dla morskich turbin wiatrowych firmy Vestas w Szczecinie.

Główne powody wizyty króla Danii:

 • Wsparcie dla duńskiej inwestycji: Dania jest jednym z liderów w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, a firma Vestas jest światowym liderem w produkcji systemów energetyki wiatrowej. Wizyta króla podkreśla znaczenie tej inwestycji dla Danii i jej zaangażowanie w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
 • Wzmocnienie polsko-duńskich relacji: Wizyta króla jest okazją do wzmocnienia relacji między Polską a Danią. Oba kraje są członkami NATO i Unii Europejskiej, a współpraca w dziedzinie energetyki wiatrowej może być ważnym elementem ich strategicznego partnerstwa.
 • Promocja morskiej energetyki wiatrowej: Wizyta króla może przyczynić się do promocji morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i zwiększenia zainteresowania tą technologią. Polska ma duży potencjał w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, a inwestycja Vestas może być katalizatorem dla rozwoju tej branży w Polsce.

Budowa fabryki turbin to nowe miejsca pracy

 • Król Danii Fryderyk X przybył do Polski 31 stycznia 2024 r. i jego wizyta potrwała do 2 lutego 2024 r.
 • W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki Vestas wzięli również udział przedstawiciele rządów Polski i Danii. Były także władze samorządowe i przedstawiciele firmy Vestas.
 • Fabryka Vestas w Szczecinie ma rozpocząć działalność w 2025 r. i stworzyć 700 miejsc pracy.
 • Turbiny Vestas będą wykorzystywane m.in. w morskich farmach wiatrowych Baltic Power – wspólnym przedsięwzięciu Orlenu i Northland Power. Ich łączna moc ma wynieść 5,2 GW.


Vestas to lider w morskiej energetyce wiatrowej

Vestas to duńska firma założona w 1945 roku, która jest światowym liderem w produkcji turbin wiatrowych. Firma działa w ponad 80 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 29 000 pracowników. Vestas oferuje szeroką gamę turbin wiatrowych przeznaczonych zarówno do lądowych, jak i morskich farm wiatrowych.

Vestas jest obecny w Polsce od 2008 roku. Firma posiada fabrykę łopat do turbin wiatrowych w Gdańsku oraz biuro w Warszawie. Vestas dostarczył turbiny wiatrowe do wielu polskich farm wiatrowych, zarówno lądowych, jak i morskich.

Najważniejsze osiągnięcia Vestas w Polsce:

 • W 2016 roku Vestas dostarczył turbiny wiatrowe do morskiej farmy wiatrowej Baltic I. Ona była pierwszą morską farmą wiatrową w Polsce.
 • W 2022 roku Vestas ogłosił plany budowy fabryki gondoli do morskich turbin wiatrowych w Szczecinie. Fabryka ma rozpocząć działalność w 2025 roku i stworzyć 700 miejsc pracy.
 • Vestas jest jednym z głównych dostawców turbin wiatrowych dla polskiego rynku offshore. Firma dostarczy turbiny wiatrowe do morskich farm wiatrowych Baltic Power i MFW Bałtyk II, których łączna moc wyniesie 5,2 GW. To stąd pomysł na budowa fabryki turbin w naszym kraju.

Vestas jest liderem w dziedzinie innowacji w branży energetyki wiatrowej. Firma stale inwestuje w badania i rozwój nowych technologii, aby zwiększyć wydajność i efektywność turbin wiatrowych. Vestas opracował m.in. turbinę V236-15.0 MW, która jest najmocniejszą turbiną wiatrową na świecie.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia