Gang wyłudził miliony na luksusowe życie

Gang z Sosnowca mógł wyłudzić od firm i osób nawet kilkadziesiąt milionów zł

239

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

gang wyłudził miliony, dwaj hakerzy pracują na komputerach
gang wyłudził miliony - teraz jego członkowie mogą słono zapłacićWanted hackers coding virus ransomware using laptops and computers in the basement. Cyber attack, system breaking and malware concept.

Gang wyłudził miliony  na luksusowe życie. Sosnowiecka prokuratura wystąpiła z wnioskiem o aresztowanie 46-letniej kobiety podejrzanej o kierowanie grupą przestępczą. 

Członkowie gangu, pod pretekstem inwestycji w przedsięwzięcia biznesowe, mogli wyłudzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych od firm i osób prywatnych. Zatrzymano także trzy inne osoby wraz z domniemaną liderką gangu. Wszyscy podejrzani mają odpowiadać za udział w grupie przestępczej, oszustwa oraz pranie brudnych pieniędzy.

46-letnia kobieta podawała się za doradcę finansowego, obiecując bardzo korzystne zainwestowanie otrzymanych pieniędzy. W rzeczywistości środki pozyskane od pokrzywdzonych nie były inwestowane, lecz służyły do zaspokajania potrzeb członków grupy, w tym do zakupu luksusowych dóbr. Aktualne straty są szacowane na 4 miliony złotych, jednakże istnieje podejrzenie, że faktyczna kwota może być znacznie wyższa. Prokuratura apeluje do pozostałych potencjalnych pokrzywdzonych, aby zgłaszali się i współpracowali w postępowaniu.

Gang wyłudził miliony – jak działała grupa?

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu prowadzi śledztwo dotyczące przestępstw, które miały miejsce w różnych częściach województwa śląskiego od 2019 do połowy 2023 roku. Członkowie gangu werbowali ofiary, oferując im wysoko oprocentowane pożyczki, które rzekomo miały być inwestowane w różnorodne przedsięwzięcia, takie jak nieruchomości. Klientów przekonywano, że ich wkłady przyniosą szybkie i znaczące zyski. W rzeczywistości, pieniądze wpłacane przez pokrzywdzonych stawały się przedmiotem fałszywych transakcji, ostatecznie zaspokajając potrzeby członków grupy przestępczej. Prokuratura ustaliła, że zatrzymani przeznaczali wyłudzone środki na zakup luksusowych dóbr, tworząc sobie z całego procederu stałe źródło dochodu.

Według informacji przekazanych przez rzecznika prokuratury Waldemara Łubniewskiego, 46-letnia Hanna Sz. była rzekomą liderką grupy. Przedstawiała się ona jako doradca finansowy z Mierzęcic i werbowała klientów zarówno przez polecenia, jak i własne poszukiwania. Policja, działając na polecenie prokuratury, zatrzymała Hannę S. i trzy inne osoby pod koniec stycznia. W trakcie przeszukań zabezpieczono gotówkę, luksusowe samochody i narkotyki.

Co grozi przestępcom?

Gang wyłudził miliony, jednak teraz jego członkowie mogą za to słono zapłacić. Obecnie Hanna S. przebywa w areszcie na trzy miesiące, a pozostali podejrzani podlegają różnym środkom zapobiegawczym, takim jak dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz zakaz kontaktowania się. Ponieważ kwota wyłudzonych pieniędzy jest znaczna, a przestępstwo stanowiło stały i główny dochód zatrzymanych, może im grozić nawet 15 lat więzienia. Dotychczas udało się zidentyfikować 11 pokrzywdzonych, jednak prokuratura przypuszcza, że liczba ta może być znacznie większa, a wyłudzona suma osiągnąć nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Osoby poszkodowane, które jeszcze nie zgłosiły się do prokuratury, są proszone o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Sosnowcu albo Komendą Powiatową Policji w Będzinie. Należy powołać się na sygnaturę akt 3048-1.Ds.62.2023.(PAP). Pozwoli to na zgromadzenie materiału dowodowego i ustalenie ofiar wyłudzenia.

Przeczytaj, jak robić bezpieczne zakupy w Internecie

Restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne oferuje najlepsze posiłki i smaczny catering w Legionowie.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia