Grypa u dzieci – zapalenie mięśnia sercowego to groźne powikłanie

Zapalenie mięśnia sercowego może być groźnym powikłaniem infekcji wirusowych u dzieci

191

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Grypa u dzieci - zapalenie mięśnia sercowego to groźne powikłanie
Grypa u dzieci - zapalenie mięśnia sercowego to groźne powikłanie

Grypa u dzieci może wiązać się z wieloma powikłaniami. Według wielu specjalistów najgroźniejszym z nich okazuje się zapalenie mięśnia sercowego. Grypa to nie tylko dokuczliwa choroba, która wiąże się z wysoką gorączką, bólami mięśni i ogólnym osłabieniem. W przypadku dzieci może ona prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Jednym z najbardziej niebezpiecznych powikłań jest zapalenie mięśnia sercowego, które może rozwinąć się nawet u dzieci z łagodnym przebiegiem grypy.

Zapalenie mięśnia sercowego to stan zapalny, który atakuje mięsień sercowy. Osłabia to jego siłę i zdolność do pompowania krwi, co może prowadzić do niewydolności serca, a nawet śmierci. Wirus grypy, podobnie jak inne wirusy, może przedostawać się do mięśnia sercowego i wywoływać tam stan zapalny. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice nie lekceważyli infekcji wirusowych u dzieci. Nie chodzi tu tylko o grypę, ale także wirus RSV czy COVID-19. Nie oznacza to, że przy złym samopoczuciu dziecka trzeba natychmiast jechać do szpitala. Warto jednak odwiedzić lekarza, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

Grypa u dzieci – jak rozpoznać powikłanie?

Niestety, zapalenie mięśnia sercowego nie zawsze daje objawy, które można łatwo zauważyć. Jednak u niektórych dzieci mogą wystąpić:

• Ból w klatce piersiowej,

• Duszność,

• Zmęczenie,

• Omdlewanie,

• Szybkie bicie serca.

Należy pamiętać, że objawy te mogą być również spowodowane innymi schorzeniami., Ważne jest zatem, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli dziecko zgłasza takie dolegliwości.

Dr Barbara Hasiec, ordynator oddziału dziecięcych chorób zakaźnych w Lublinie, podała przykład 8-letniej dziewczynki, która zmarła na zapalenie mięśnia sercowego po grypie. Mimo intensywnej terapii nie udało się jej uratować. Lekarka wspomina również o niemowlęciu, które w wyniku tego powikłania wymagało transplantacji serca. Te tragiczne historie pokazują, jak groźna może być grypa u dzieci.

Jak zapobiegać?

Szczepienie to najskuteczniejszy sposób ochrony dzieci przed grypą i jej powikłaniami. Szczepionki przeciwko grypie są bezpieczne i skuteczne, a ich działanie polega na uodpornieniu organizmu na te wirusy. Szczepić można już dzieci od 6. miesiąca życia.

Oprócz szczepienia, ważne jest również, aby uczyć dzieci zasad higieny, takich jak częste mycie rąk i unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi. W sezonie grypowym warto również unikać zatłoczonych miejsc, w których łatwo o zarażenie. Jeśli dziecko zachoruje na grypę, należy zapewnić mu odpowiednią opiekę i leczenie. W razie wystąpienia niepokojących objawów, trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Pamiętajmy: Grypa to poważna choroba, która może mieć tragiczne konsekwencje dla dzieci. Szczepienie i stosowanie zasad higieny to najlepsze sposoby na ochronę najmłodszych przed tym wirusem i jego powikłaniami.

Chcesz zobaczyć, jak infekcje wirusowe mogą wpłynąć na zapalenie mięśnia sercowego? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj o tym, że o tej porze roku szpitalne oddziały dla dzieci są przepełnione chorymi na grypę, RSV i koronawirusa.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia