LGBT – Pierwszy kraj prawosławia zezwalający na małżeństwa jednopłciowe to Grecja

Parlament Grecji przyjął ustawę legalizującą małżeństwa jednopłciowe. Zrównał status prawny par jednopłciowych w Grecji z tradycyjnymi.

93

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

małżeństwa jednopłciowe dozwolone w Grecji
małżeństwa jednopłciowe dozwolone w Grecji

W czwartek grecki parlament przyjął istotną ustawę, która otwiera drogę do legalizacji małżeństw jednopłciowych. To wydarzenie stanowi kamień milowy dla praw człowieka w Grecji. Także czyni kraj pierwszym o dominującej społeczności prawosławnej, który wprowadza równość małżeńską. Małżeństwa jednopłciowe to dopiero pierwszy duży krok.

małżeństwa jednopłciowe dozwolone w Grecji

Ustawa została poparta przez 176 spośród 300 posłów, przy 76 przeciwnych. Nowe przepisy obejmują pełne uznanie rodzicielskie dla par jednopłciowych, co oznacza, że obydwoje partnerzy mogą być prawnie uznani za rodziców. Wcześniej takie uznanie przysługiwało tylko biologicznym rodzicom.

Decyzja ta była poprzedzona intensywnymi debatami w kraju, gdzie tradycyjne wartości rodziny są wciąż silnie zakorzenione. Mimo że opinie społeczeństwa są podzielone, premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, utrzymał swoje zobowiązanie do wprowadzenia równości, widząc to jako krok zgodny z postępowymi wartościami Unii Europejskiej.

Kto następny? chyba nie Rosja

Inicjatywa ta nie obeszła się jednak bez kontrowersji. Grecka Cerkiew Prawosławna, do której przynależy ponad 80% populacji, wyraziła sprzeciw, twierdząc, że ustanawia ona prawa dorosłych homoseksualistów ponad interesy przyszłych dzieci. Protesty zorganizowane przed parlamentem zgromadziły zwolenników tradycyjnych wartości rodziny.

Nowe prawo otwiera również możliwość adopcji dla par jednopłciowych, jednak nie obejmuje kwestii surogacji. Premier Mitsotakis wyjaśnił, że nie zamierzał poruszać tego tematu, nazywając surogację „ideą kobiet zamienianych w maszyny do produkcji dzieci na żądanie”.

Mimo kontrowersji i oporu ze strony niektórych polityków, decyzja parlamentu oznacza ogromny postęp dla społeczności LGBTQ+ w Grecji. Zdaniem premiera Mitsotakisa, jest to wyraz postępowego podejścia do praw człowieka, które jest zgodne z wartościami europejskimi.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia