Kolejne morderstwo na polecenie Putina?

Rosyjski pilot śmigłowca, który przeszedł na stronę Ukrainy, został zastrzelony w Hiszpanii.

149

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kolejne morderstwo - na zdjęciu ogromny śmigłowiec rosyjski Mi-8 podczas wystawy militarnej. Kadłub w zielono-brązowych barwach maskujących, nd kadłubem cztero-płatowy wirnik.

Rosyjskiego pilota Maksima Kuzminowa, który zdezerterował do Ukrainy w śmigłowcu Mi-8, zastrzelono na podziemnym parkingu w hiszpańskiej miejscowości La Vila Joiosa. Zdradził Rosję, uciekł na Ukrainę, zginął w Hiszpanii. Czyżby Putin zlecił kolejne morderstwo

Ucieczka

Maksim Kuzminow był pilotem rosyjskiego śmigłowca Mi-8, który służył w jednostce wojskowej na Krymie. W sierpniu 2023 roku podjął ryzykowną decyzję – uciekł z Rosji na Ukrainę, zabierając ze sobą śmigłowiec i kilku innych żołnierzy. Według niektórych źródeł, Kuzminow był niezadowolony z warunków służby i nacisków ze strony przełożonych. Według innych, miał on sympatie pro-ukraińskie i nie zgadzał się z aneksją Krymu przez Rosję.

Kuzminow wylądował na lotnisku w Chmielnickim, gdzie został przyjęty przez ukraińskie władze. Otrzymał ukraiński paszport ze zmienionym nazwiskiem oraz gwarancje ochrony. Śmigłowiec został zarekwirowany przez ukraińską armię. Rosja natychmiast zażądała jego ekstradycji, ale Ukraina odmówiła. Kuzminow stał się bohaterem dla wielu Ukraińców i wrogiem dla Rosjan.

Kolejne morderstwo za granicą

Po kilku miesiącach pobytu na Ukrainie, Kuzminow postanowił wyjechać do Hiszpanii, gdzie zamieszkał w małym miasteczku La Vila Joiosa w prowincji Alicante. Nie wiadomo, dlaczego wybrał to miejsce, ani co tam robił. Wiadomo tylko, że żył pod fałszywą tożsamością i nie utrzymywał kontaktów z nikim.

13 lutego 2024 roku jego ciało zostało znalezione w podziemnym garażu, gdzie zaparkował swój samochód. Miał ranę postrzałową głowy. Obok niego znaleziono pistolet. Policja początkowo traktowała sprawę jako samobójstwo, ale później zmieniła hipotezę na zabójstwo. Śledczy znaleźli bowiem ślady dwóch osób, które uciekły z miejsca zbrodni samochodem, który następnie spalili.

Hipotez jest kilka i każda prawdopodobna

Sprawa śmierci Kuzminowa jest pełna niewiadomych i domysłów. Nie wiadomo, kto go zabił, ani jaki był motyw. Niektórzy podejrzewają, że za zabójstwem stoi rosyjski wywiad wojskowy GRU, który chciał się zemścić za zdradę i ucieczkę z Rosji. W październiku 2023 roku rosyjscy działacze praw człowieka z organizacji Gulagu.net ostrzegali, że Kuzminow jest zagrożony i że oficerowie GRU otrzymali rozkaz jego wyeliminowania.

Inni sugerują, że Kuzminow mógł paść ofiarą jakiegoś konfliktu lub porachunków w Hiszpanii. Według niektórych mediów, miał on problemy z alkoholem i narkotykami. Także nie dogadywał się ze swoimi sąsiadami, którzy narzekali na jego hałaśliwe zachowanie. Możliwe, że ktoś z nich postanowił się zemścić lub zastraszyć Kuzminowa, a sprawa wymknęła się spod kontroli.

Jeszcze inni spekulują, że Kuzminow mógł być zamieszany w jakieś nielegalne interesy lub szpiegostwo. A zginął z ręki swoich wspólników bądź konkurentów. Nie wiadomo, skąd miał pieniądze na życie w Hiszpanii, ani czy miał jakieś kontakty z ukraińskimi lub rosyjskimi służbami. Możliwe, że próbował sprzedać jakieś informacje lub dokumenty, które zabrał ze sobą z Rosji, i że go zdradzono lub oszukano.

Czy śmierć Kuzminowa, to kolejne morderstwo na zlecenie Kremla?

Niektórzy komentatorzy i analitycy wskazują na możliwy związek między śmiercią Kuzminowa a polityką prezydenta Rosji Władimira Putina. Twierdzą, że Putin nie toleruje żadnej zdrady i że nie cofnie się przed niczym, aby ukarać tych, którzy mu się sprzeciwiają lub uciekają od niego. Przypominają, że w ostatnich latach doszło do wielu podejrzanych śmierci lub prób zabójstw ludzi, którzy byli krytyczni wobec Putina lub mieli z nim jakieś konflikty. Przykładami mogą być były agent KGB Aleksander Litwinienko, który zmarł w Londynie po zatruciu polonem, były oficer GRU Siergiej Skripal, który przeżył próbę otrucia nowiczokiem w Salisbury, czy były zastępca premiera Rosji Borys Niemcow, którego zastrzelono na moście w Moskwie.

Na razie śledztwo trwa i nie wiadomo która z hipotez okaże się prawdziwa.

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia