Amerykanie na Księżycu – Odysseus wylądował

To historyczna, pierwsza, komercyjna misja na Księżyc. Początki są obiecujące.

163

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Amerykanie na Księżycu - sefiak zrobiony przez lądującego robota, w tle zbliżająca się powierzchnia Księżyca.
Selfie Odysseu'a na tle Księżyca. (foto:intuitivemachines.com)

Amerykańska firma Intuitive Machines dokonała historycznego wyczynu, stając się pierwszą komercyjną firmą, która umieściła statek kosmiczny na Księżycu. Firma z siedzibą w Houston wylądowała swoim robotem Odysseus w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Kontrolerom zajęło kilka minut, aby ustalić, że statek jest na powierzchni, ale ostatecznie odebrano sygnał. “Co możemy potwierdzić bez wątpienia, to nasz sprzęt jest na powierzchni Księżyca i nadaje” – ogłosił dyrektor lotu Tim Crain. Był to ważny moment, nie tylko dla komercyjnego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, ale także dla amerykańskiego programu kosmicznego w ogóle. Intuitive Machines przerwało półwieczną nieobecność Stanów Zjednoczonych na powierzchni Księżyca. Amerykanie na Księżycu

Trzeba się cofnąć do ostatniej misji Apollo w 1972 roku, kiedy amerykański sprzęt delikatnie osiadł na księżycowej glebie. Amerykańska agencja kosmiczna NASA zakupiła miejsce na Odysseusie dla sześciu instrumentów naukowych. Jej administrator Bill Nelson szybko pogratulował Intuitive Machines udanej misji, którą określił jako “triumf”. “USA wróciły na Księżyc” – powiedział. Kontrolerzy lotu musieli zmierzyć się z niemal uniemożliwiającym misję problemem technicznym jeszcze przed rozpoczęciem zniżania. Laserowe dalmierze Odysseus’a, które miały obliczać wysokość i prędkość statku, nie działały prawidłowo. Na szczęście na pokładzie były eksperymentalne lasery od NASA, a inżynierowie byli w stanie je podłączyć do komputerów nawigacyjnych.

Amerykanie na Księżycu po 52 latach nieobecności

Odysseus wylądował o 23:23 GMT, początkowo nie było żadnego sygnału od robota. Gdy ostatecznie nawiązano łączność, sygnał był tak słaby, że wywołało to pewne obawy co do stanu lądownika. Po kilku godzinach, Intuitive Machines doniosło, że Odysseus stoi prosto i wysyła dane, w tym zdjęcia. Docelowe miejsce lądowania to pokryty kraterami teren obok 5-kilometrowego kompleksu górskiego znanego jako Malapert. Jest to najbardziej na południe wysunięty punkt na Księżycu, który odwiedził kiedykolwiek statek kosmiczny (na 80° szerokości południowej). Znajduje się on na krótkiej liście lokalizacji, gdzie NASA rozważa wysłanie astronautów. Ma to nastąpić w późniejszej części tej dekady, w ramach programu Artemis.

W tym regionie są głębokie kratery, których nigdy nie oświetla światło słoneczne. Są stale w cieniu, a naukowcy sądzą, że wewnątrz nich może być zamrożona woda. “Lód jest naprawdę ważny, bo jeśli możemy faktycznie wykorzystać ten lód na powierzchni Księżyca, to mniej materiałów musimy zabrać ze sobą” – wyjaśniła Lori Glaze, dyrektor NASA ds. nauk planetarnych.

Amerykanie na Księżycu - widok powierzchni Księżyca oraz miejsca lądowania robota. Szara, nierówna i słabo oświetlona powierzchnia.
Zdjęcie krateru Bel’kovich K na północnych wyżynach równikowych Księżyca. (foto:intuitivemachines.com)

“Moglibyśmy użyć tego lodu do przekształcenia go w pitną wodę, oraz wyodrębnić tlen i wodór na paliwo i do oddychania dla astronautów. Więc to naprawdę może pomóc w ludzkiej ekspansji.” Sześć przyrządów NASA na pokładzie Odysseus’a to mieszanka demonstracji technologii i nauki. Kluczowym badaniem będzie to, polegająca na obserwowaniu zachowania księżycowego pyłu, który astronauci Apollo uznali za poważną uciążliwość, gdyż rysował i zapychał ich sprzęt. Naukowcy agencji chcą lepiej zrozumieć, jak podniesiony przez lądowniki pył unosi się nad powierzchnią, zanim znów opadnie. Na pokład Odysseus’a załadowano system kamer studenckich z Embry-Riddle Aeronautical University, który powinien zostać wystrzelony, gdy Odysseus był jeszcze 30 m nad powierzchnią Księżyca. System ten został zaprojektowany, tak aby robić zdjęcia typu selfie, gdy robot lądował. Amerykański artysta Jeff Koons dołączył również do boku lądownika pudełko, które zawiera 125 małych kul ze stali nierdzewnej, aby reprezentować różne fazy Księżyca przez miesiąc.

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia