Najbardziej niebezpieczne miasta świata – co piszą organizacje pozarządowe?

sprawdź, które miasta świata są najbardziej niebezpieczne i dlaczego

94

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

najbardziej niebezpieczne miasta świata, miasto w Meksyku
najbardziej niebezpieczne miasta świata - przestępczość zorganizowana, walki gangów i korupcja

Często organizacje pozarządowe tworzą różnego rodzaju rankingi. Ostatnio pod lupę zostały wzięte najbardziej niebezpieczne miasta świata.

Colima, liczące ponad 140 tysięcy mieszkańców miasto w zachodnim Meksyku, z niechlubną dumą otwiera to zestawienie. W 2023 roku odnotowano tam 140 morderstw na 100 tysięcy mieszkańców, co oznacza, że na każdych 700 mieszkańców przypada jedno zabójstwo. Dla porównania, w Warszawie, stolicy Polski, wskaźnik ten wynosi 0,75, a więc niemal 200 razy mniej.

Colima nie jest osamotniona w swoim mrocznym triumfie. Na kolejnych sześciu pozycjach tego rankingu znajdują się również meksykańskie Ciudad Obregon, Zamora, Manzanillo, Tijuana, Zacatecas oraz Ciudad Juarez. W Ciudad Obregon liczba morderstw sięga 138 na 100 tys. mieszkańców, a w Tijuanie – 127. Te przerażające statystyki są odzwierciedleniem szerszego problemu, jakim jest przestępczość zorganizowana w Meksyku.

Najbardziej niebezpieczne miasta świata – przyczyny problemu

Największym problemem w Meksyku jest mocno rozwinięta przestępczość zorganizowana. Kartele narkotykowe toczą ze sobą krwawe wojny o wpływy, terroryzując mieszkańców i czerpiąc zyski z nielegalnego handlu narkotykami, bronią i ludźmi. W wielu miastach władze państwowe utraciły kontrolę nad bezpieczeństwem. Policja natomiast jest skorumpowana lub po prostu nie ma wystarczających sił i środków, by przeciwstawić się gangsterom. W Colimie przemoc jest na porządku dziennym. Mieszkańcy żyją w ciągłym strachu, a codzienne czynności, takie jak pójście do sklepu czy praca, stają się ryzykowną wyprawą w nieznane. Szkoły są zamykane, a biznesy upadają, bo nikt nie chce inwestować w miejscu, gdzie śmierć czai się na każdym rogu.

Przykładem tej sytuacji jest historia rodziny Castillo. W 2022 roku 12-letnia Valeria Castillo została zastrzelona na ulicy, gdy wracała ze szkoły. Kula przeznaczona dla jej ojca, lokalnego działacza społecznego, trafiła w dziewczynkę.

Życie w piekle na ziemi

Poza Meksykiem, raport Obywatelskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Wymiaru Sprawiedliwości wymienia również inne najbardziej niebezpieczne miasta świata – Ameryki Południowej i Afryki. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się m.in.:

• Port-au-Prince (Haiti) – stolica Haiti zmaga się z wieloma problemami, w tym z ubóstwem, korupcją i gangami. W 2023 roku w Port-au-Prince odnotowano 137 morderstw na 100 tys. mieszkańców.

• Guayaquil (Ekwador) – miasto portowe w Ekwadorze jest również nękane przez gangi i kartele narkotykowe. W 2023 roku w Guayaquil na 100 tys. mieszkańców zabito 128 osób.

• Mandela Bay (RPA) – miasto w Południowej Afryce, znane wcześniej jako Port Elizabeth, boryka się z problemami gangów i przemocy domowej. W 2023 roku w Mandela Bay odnotowano 125 zabójstw na 100 tys. mieszkańców.

Wspólną cechą wszystkich tych miast jest wysoki poziom ubóstwa, korupcja, słabość władz państwowych oraz silna obecność gangów i karteli narkotykowych. Te czynniki tworzą atmosferę strachu i przemocy, w której życie codzienne staje się walką o przetrwanie.

Chcesz wiedzieć, jakie są najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj też o tym, że wczoraj zapadły wyroki w sprawie Zatoki Sztuki.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia