Często organizacje pozarządowe tworzą różnego rodzaju rankingi. Ostatnio pod lupę zostały wzięte najbardziej niebezpieczne miasta świata.
Colima, liczące ponad 140 tysięcy mieszkańców miasto w zachodnim Meksyku, z niechlubną dumą otwiera to zestawienie. W 2023 roku odnotowano tam 140 morderstw na 100 tysięcy mieszkańców, co oznacza, że na każdych 700 mieszkańców przypada jedno zabójstwo. Dla porównania, w Warszawie, stolicy Polski, wskaźnik ten wynosi 0,75, a więc niemal 200 razy mniej.
Colima nie jest osamotniona w swoim mrocznym triumfie. Na kolejnych sześciu pozycjach tego rankingu znajdują się również meksykańskie Ciudad Obregon, Zamora, Manzanillo, Tijuana, Zacatecas oraz Ciudad Juarez. W Ciudad Obregon liczba morderstw sięga 138 na 100 tys. mieszkańców, a w Tijuanie – 127. Te przerażające statystyki są odzwierciedleniem szerszego problemu, jakim jest przestępczość zorganizowana w Meksyku.
Najbardziej niebezpieczne miasta świata – przyczyny problemu
Największym problemem w Meksyku jest mocno rozwinięta przestępczość zorganizowana. Kartele narkotykowe toczą ze sobą krwawe wojny o wpływy, terroryzując mieszkańców i czerpiąc zyski z nielegalnego handlu narkotykami, bronią i ludźmi. W wielu miastach władze państwowe utraciły kontrolę nad bezpieczeństwem. Policja natomiast jest skorumpowana lub po prostu nie ma wystarczających sił i środków, by przeciwstawić się gangsterom. W Colimie przemoc jest na porządku dziennym. Mieszkańcy żyją w ciągłym strachu, a codzienne czynności, takie jak pójście do sklepu czy praca, stają się ryzykowną wyprawą w nieznane. Szkoły są zamykane, a biznesy upadają, bo nikt nie chce inwestować w miejscu, gdzie śmierć czai się na każdym rogu.
Przykładem tej sytuacji jest historia rodziny Castillo. W 2022 roku 12-letnia Valeria Castillo została zastrzelona na ulicy, gdy wracała ze szkoły. Kula przeznaczona dla jej ojca, lokalnego działacza społecznego, trafiła w dziewczynkę.
Życie w piekle na ziemi
Poza Meksykiem, raport Obywatelskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Wymiaru Sprawiedliwości wymienia również inne najbardziej niebezpieczne miasta świata – Ameryki Południowej i Afryki. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się m.in.:
• Port-au-Prince (Haiti) – stolica Haiti zmaga się z wieloma problemami, w tym z ubóstwem, korupcją i gangami. W 2023 roku w Port-au-Prince odnotowano 137 morderstw na 100 tys. mieszkańców.
• Guayaquil (Ekwador) – miasto portowe w Ekwadorze jest również nękane przez gangi i kartele narkotykowe. W 2023 roku w Guayaquil na 100 tys. mieszkańców zabito 128 osób.
• Mandela Bay (RPA) – miasto w Południowej Afryce, znane wcześniej jako Port Elizabeth, boryka się z problemami gangów i przemocy domowej. W 2023 roku w Mandela Bay odnotowano 125 zabójstw na 100 tys. mieszkańców.
Wspólną cechą wszystkich tych miast jest wysoki poziom ubóstwa, korupcja, słabość władz państwowych oraz silna obecność gangów i karteli narkotykowych. Te czynniki tworzą atmosferę strachu i przemocy, w której życie codzienne staje się walką o przetrwanie.
Chcesz wiedzieć, jakie są najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce? Obejrzyj ten film.
Przeczytaj też o tym, że wczoraj zapadły wyroki w sprawie Zatoki Sztuki.