Węgry problemem? Szwecja w NATO? czeka na decyzję Węgier

Węgry i Szwecja w stronę pełnego zaufania. Ratyfikacja wniosku o przystąpienie do NATO coraz bliżej.

155

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szwecja w Nato - JAS Gripen
Szwecja w Nato - JAS Gripen

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Węgier, Viktor Orban, poinformował, że rozpoczęła się nowa faza stosunków ze Szwecją. Budapeszt przygotowuje się do ratyfikacji długo oczekiwanego wniosku Sztokholmu o przystąpienie do NATO.

Węgry ostatnim hamulcowym i Szwecja w NATO

Węgry są ostatnim członkiem sojuszu wojskowego, który musi zatwierdzić wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Kraj ten złożył go w maju 2022 roku po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. Orban, który w zeszłym tygodniu zapowiedział głosowanie węgierskiego parlamentu w tej sprawie. Spotkał się w piątek ze szwedzkim premierem Ulf Kristerssonem. Ogłoszono także, że Węgry zakupiły od Szwecji cztery myśliwce.

Myśliwce Gripen mają wzmocnić zdolności bojowe Węgier, powiedział Orban. Węgierski parlament w poniedziałek podejmie ostateczną decyzję, tym samym kończąc pewien etap i rozpoczynając kolejny etap stosunków dwustronnych. Orban dodał, że członkostwo w NATO umożliwi Węgrom i Szwecji odbudowanie pełnego wzajemnego zaufania.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o członkostwo w NATO w 2022 roku. Finlandia została przyjęta w kwietniu 2023 roku, podwajając granicę NATO z Rosją. Wniosek Szwecji napotkał jednak szereg wyzwań. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan sprzeciwił się przystąpieniu Szwecji, oskarżając szwedzkich urzędników o zbytnią pobłażliwość wobec ugrupowań terrorystycznych, w tym Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Erdogan i Orban – dziwny duet w NATO zmusza Szwedów do niechcianych ruchów

Od tego czasu Szwecja zaostrzyła swoje antyterrorystyczne ustawodawstwo i zobowiązała się do ściślejszej współpracy z Turcją w kwestiach bezpieczeństwa.

Orban, uważany za lidera Unii Europejskiej najbliższego prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, początkowo nie wyrażał sprzeciwu wobec dołączenia Szwecji do bloku, by następnie blokować ten proces. Katalin Cseh, węgierska deputowana do Parlamentu Europejskiego, powiedziała w zeszłym roku, że blokada Orbana była „po prostu kolejną przysługą dla Władimira Putina”.

Jednak po tym, jak Turcja zatwierdziła wniosek Szwecji, Orban dał zielone światło dla akcesji tego kraju do NATO. W styczniu zaprosił Kristerssona do Węgier w celu negocjacji warunków przystąpienia Szwecji.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia