Dekarbonizację zacznijmy od żeglugi gdzie nie ma nawet katalizatorów. NH3 ekologicznym paliwem dla żeglugi.

Silnik na amoniak to zwykły silnik spalinowy. Został on zmodyfikowany do spalania amoniaku (NH3) zamiast tradycyjnych paliw, takich jak benzyna, ropa naftowa czy gaz ziemny. Amoniak jest związkiem chemicznym składającym się z jednego atomu azotu i trzech atomów wodoru.

330

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

NH3 ekologicznym paliwem dla żeglugi
NH3 ekologicznym paliwem dla żeglugi - pierwsze statki napędzane amoniakiem

Wärtsilä Gas Solutions, będąca częścią technologicznej grupy Wärtsilä, wprowadza na rynek przełomowy system zasilania paliwem amoniakalnym (AFSS) dla statków zdolnych do pracy na amoniaku. NH3 ekologicznym paliwem nie tylko dla żeglugi.

NH3 ekologicznym paliwem? jak to możliwe?

System jest dostępny zarówno dla paliwa ciekłego, jak i gazowego. Stanowi innowacyjne rozwiązanie umożliwiające korzystanie z amoniaku jako ekologicznego paliwa dla żeglugi. W obliczu rosnącego znaczenia dekarbonizacji transportu morskiego i nie tylko morskiego. Amoniak jest postrzegany jako obiecujący kandydat na alternatywę dla tradycyjnych paliw ropopochodnych. System Wärtsilä AFSS przyczynia się do znaczącej redukcji emisji CO2. Eliminuje praktycznie emisję tlenków siarki (SOx) i znacznie obniża emisję tlenków azotu (NOx) oraz cząstek stałych (PM).

Doświadczenie Wärtsilä Gas Solutions, posiadającej ponad 50 lat praktyki w obszarze obsługi amoniaku na statkach, zaowocowało wprowadzeniem tego systemu, uznawanego za kluczowy element umożliwiający dekarbonizację operacji morskich. AFSS jest przeznaczony zarówno dla nowo budowanych, jak i modernizowanych statków, może być zainstalowany jako integralny system obsługi ładunku na statkach przewożących skroplony gaz, szczególnie tych przystosowanych do transportu amoniaku.

Ponadto, system może stanowić niezależne źródło zasilania paliwem dla statków spełniających wymogi kodeksu IGF (np. na paliwo gazowe LNG).

Dlaczego to akurat Finowie są liderami technologii?

System AFSS składa się z pomp i wymienników ciepła, zapewniając silnikowi stabilny przepływ paliwa o odpowiednim ciśnieniu i temperaturze. Systemy te są wyposażone w sprawdzone komponenty, w tym system oczyszczania gazów spalinowych, a filtracja przed silnikiem zapewnia wysoką czystość paliwa. Pierwsze dostawy systemów AFSS zostały zamówione przez stocznię Hyundai Mipo Dockyards i zostaną zainstalowane na dwóch nowych gazowcach dla armatora EXMAR LPG. Te jednostki staną się pierwszymi statkami zdolnymi do pracy z amoniakiem, co stanowi istotny krok w kierunku bardziej ekologicznej żeglugi.

Silnik na amoniak to zwykły silnik spalinowy. Został on zmodyfikowany do spalania amoniaku (NH3) zamiast tradycyjnych paliw, takich jak benzyna, ropa naftowa czy gaz ziemny. Amoniak jest związkiem chemicznym składającym się z jednego atomu azotu i trzech atomów wodoru.

Silnik na amoniak – jak działa?

 1. Paliwo: Amoniak jest przechowywany w zbiorniku w postaci ciekłej. Przed podaniem do silnika jest on odparowywany i mieszany z powietrzem.
 2. Wtrysk: Mieszanka amoniaku i powietrza jest wtryskiwana do cylindra silnika.
 3. Sprężanie: Mieszanka jest sprężana przez tłok.
 4. Zapłon: Mieszanka jest zapalana przez świecę zapłonną lub iskrę elektryczną.
 5. Spalanie: Amoniak spala się, wytwarzając energię cieplną i gazy spalinowe.
 6. Praca: Energia cieplna jest wykorzystywana do napędzania tłoka, co powoduje ruch wału korbowego.
 7. Wydech: Gazy spalinowe są usuwane z silnika przez układ wydechowy.

Zmodyfikowane elementy:

Silniki na amoniak wymagają pewnych modyfikacji w porównaniu do silników benzynowych lub wysokoprężnych. Główne zmiany obejmują:

 • Układ wtryskowy: Musi być przystosowany do dozowania amoniaku i powietrza w odpowiednich proporcjach.
 • Komora spalania: Musi być odporna na wysoką temperaturę i ciśnienie spalania amoniaku.
 • Układ wydechowy: Musi być wyposażony w katalizator, który usuwa szkodliwe substancje ze spalin.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia