„Ostatnie Pokolenie” znów w akcji! Protest w Filharmonii Narodowej

276

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

"Ostatnie Pokolenie" znów w akcji! Na zdjęciu Filharmonia Narodowa w Warszawie
"Ostatnie Pokolenie" znów w akcji! Na zdjęciu Filharmonia Narodowa w Warszawie

W niedzielę podczas koncertu jubileuszowego z okazji 80. urodzin i 60-lecia pracy artystycznej Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej doszło do incydentu. Dwie aktywistki grupy „Ostatnie Pokolenie” wtargnęły na scenę, wykrzykując hasła o katastrofie klimatycznej i zakłócając występ.

„Ostatnie Pokolenie” znów w akcji!

Kobiety, w tym jedna w kamizelce odblaskowej, wtargnęły na scenę podczas wykonywania „Mszy Koronacyjnej” Mozarta. Rozwinęły transparent z napisem „Ostatnie Pokolenie” i wykrzykiwały hasła: „To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną. Żądamy radykalnych inwestycji w transport publiczny”.

Dyrygent Andrzej Borejko przerwał występ, odebrał protestującym transparent i rzucił go na ziemię. Orkiestra i chór kontynuowały występ po krótkiej przerwie.

„Obie osoby zostały wylegitymowane przez policję. Są gotowe na ewentualne konsekwencje” – pisze na swoim profilu „Ostatnie Pokolenie”

Reakcje na protest

Incydent wywołał burzę w mediach społecznościowych. Część osób popiera akcję „Ostatniego Pokolenia”, twierdząc, że zwraca ona uwagę na ważny problem. Inni krytykują protestujących za zakłócanie koncertu i brak szacunku dla publiczności i muzyków.

Aktywistki „ostatniego Pokolenia” na scenie Filharmonii. FOTO Facebook/ Ostatnie Pokolenie

„Ostatnie Pokolenie”

Grupa „Ostatnie Pokolenie” organizuje protesty klimatyczne w różnych miejscach w Polsce. Ich celem jest zmuszenie rządu do podjęcia radykalnych działań na rzecz ochrony klimatu. W przeszłości grupa blokowała m.in. ruch na ulicach Warszawy i Krakowa.

„«Ostatnie Pokolenie» to kampania obywatelska, której członkowie chcą zmusić rząd, żeby zaczął poważnie traktować zdrowie i bezpieczeństwo obywateli w czasach zagrożonych zapaścią klimatyczną” – napisali po zdarzeniu członkowie grupy. „Dziś zrzesza ona blisko sto osób” – dodali z dumą.

Grupa „Ostatnie Pokolenie” opublikowała na swoim profilu na Facebooku film ze wczorajszego protestu podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Wideo pokazuje moment, w którym dwie aktywistki wtargnęły na scenę, wykrzykując hasła o katastrofie klimatycznej i żądając radykalnych działań ze strony rządu.

Na profilu społecznościowym grupy zamieszczono również komentarz do zdarzenia:

„Rząd wydaje miliardy na nowe autostrady do piekła. Żądamy radykalnego zwiększenia inwestycji w transport publiczny i tanich biletów. To przedstawienie nie może dłużej trwać!”

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów, na różne tematy. Od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia