Pucharu Świata w skokach narciarskich Lahti

Po raz pierwszy tej zimy reprezentant Polski w skokach narciarskich zameldował się na podium Pucharu Świata.

156

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu są skoczkowie na podium w lahti. Pucharu Świata w skokach narciarskich Lahti.
Pucharu Świata w skokach narciarskich Lahti - Dekoracja podium Jan Hoerl, Peter Prevc, Olek Zniszczoł. Źródło (www.facebook.com/PolskiZwiazekNarciarski).

Pucharu Świata w skokach narciarskich Lahti – oczywiście weekend ze skokami w fińskim Lahti to już historia. Historyczny wyczyn Zniszczła, ponieważ Olek Zniszczoł w niedzielę stanął po raz pierwszy na podium w PŚ – skoki na odległość 128,5 i 129,5 m dały mu trzecie miejsce za Austriakiem Janem Hoerlem, i Słoweńcem Peterem Prevcem. To był dla 30-latka bardzo udany weekend, gdyż w piątek zajął ósmą lokatę, a w konkursie drużynowym uplasował się z kolegami na czwartej pozycji. Kto jest liderem płac w tym sezonie?

Pucharu Świata w skokach narciarskich Lahti – konkursy

Oczywiście, że zacznę od pierwszego indywidualnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Gdzie najlepszym skoczkiem był Słoweniec Lovro Kos. Na drugim miejscu był Niemiec Andreas Wellinger, a trzeci Ryoyu Kobayashi. Ten konkurs dla niektórych skoczków nie był udany, ponieważ czterech Biało-czerwonych odpadło po pierwszej serii, podobnie jak lider PŚ. Stefan Kraft nie miał szczęścia do warunków. A Zniszczoł zajął wysokie ósme miejsce.

Kolejnym konkursem był drużynowy gdzie najlepsi, okazali się Norwegowie w składzie Johann André Forfang, Halvor Egner Granerud, Kristoffer Eriksen Sundal i także Marius Lindvik. Na drugim miejscu byli Austriacy w składzie Daniel Tschofenig, Stephan Embacher, Jan Horl, oraz Stefan Kraft. Trzecie miejsce zajmowali Niemcy w składzie Pius Paschke, Stephan Leyhe, Philipp Raimund i Andreas Wellinger.

Jeszcze oczywiście Reprezentacja Polski w składzie: Piotr Żyła, Maciej Kot, Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł zajęła 4. lokatę w sobotnich zawodach drużynowych w Lahti. Dla Biało-Czerwonych jest to wyrównanie najlepszego wyniku osiągniętego w drużynowych zawodach Pucharu Świata w bieżącym sezonie. Niemały zawód sprawili mistrzowie świata w lotach Słoweńcy, zajmując dalekie siódme miejsce.

W trzecim konkursie, a drugim indywidualnym doczekaliśmy się pierwszego podium w karierze Aleksandra Zniszczoła. Ponieważ grubo po 12 latach od debiutu, bo w PŚ pojawił się 30 grudnia 2011 w Oberstdorfie. Pozostali Polacy, identycznie jak w pierwszym konkursie, nie awansowali do drugiej serii. Tej sztuki dokonał za to 51-letni Noriaki Kasai! Japończyk wykorzystał sprzyjający wiatr, uzyskał aż 123 m i ostatecznie zajął 28 miejsce.


Pucharu Świata w skokach narciarskich Lahti – lista płac

Ryoyu Kobayashi niezmiennie prowadzi na liście płac Pucharu Świata w skokach narciarskich po konkursach w fińskim Lahti z sumą blisko 300 tys. franków szwajcarskich (1,36 mln złotych). Wiceliderem rankingu wynagrodzeń jest lider sportowy PŚ Austriak Stefan Kraft, który ma ponad 250 tys. CHF.

Oczywiście znaczna finansowa przewaga Japończyka, wicelidera cyklu PŚ. Nad pozostałymi skoczkami wynika przede wszystkim z premii za zwycięstwo w 72. edycji Turnieju Czterech Skoczni.

Przypomnijmy, że Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) za pierwsze miejsce w konkursie indywidualnym płaci 13 tys. franków, a za zwycięstwo w kwalifikacjach – 3 tys. Nagrodę finansową otrzymuje każdy skoczek, który wystąpił w drugiej serii. Za 30. miejsce jest to 400 CHF (około 1800 zł).

Najlepszym z Polaków jest Aleksander Zniszczoł, który w tym sezonie zarobił już ponad 200 tysięcy złotych. To wszystko sprawiło, że zajmuje 22. pozycję na liście płac kolejne miejsca wśród Polaków w tym zestawieniu to na:

24 Piotr Żyła (147 250 zł).
25 Dawid Kubacki (132 400 zł).
27 Kamil Stoch (110 400 zł).
45 Paweł Wąsek (31 000 zł).
56 Maciej Kot (12 400 zł).

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia