Zbrodnia rodem ze średniowiecza – tragedia w Kongo

W Kongo ukamienowano i spalono dwie kobiety oskarżone o czary

406

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zbrodnia rodem ze średniowiecza, czarownica
zbrodnia rodem ze średniowiecza - oskarżenia o czary to nie przeszłość

Oskarżenie o czary i palenie za to kobiet kojarzy nam się wyłącznie z książkami historycznymi. Tymczasem Zbrodnia rodem ze średniowiecza miała miejsce zaledwie kilka dni temu.

W Poniedziałek agencja AFP poinformowała, iż w prowincji Kiwu Południowe w Demokratycznej Republice Konga rozegrała się tragedia. Dwie kobiety w wieku 60 i 65 lat zostały oskarżone o czary i skazane na śmierć przez tłum. Młodzi mężczyźni wywlekli je z domów, ukamienowali, a następnie spalili ciała domniemanych czarownic. Powodem oskarżeń była śmierć kilku osób w wiosce. Zabobonne wierzenia i przesądy doprowadziły do linczu na niewinnych kobietach. Mieszkańcy uznali bowiem, że to one były sprawczyniami tragicznych wydarzeń, gdyż uprawiały czary. Pomimo interwencji władz, policja i żołnierze nie dotarli na czas, by uratować ofiary linczu. Do ukamienowania i spalenia kobiet doszło po zmroku. Wówczas sprawcy wykorzystali ciemności, by dokonać brutalnego mordu. Po spaleniu.

Zbrodnia rodem ze średniowiecza – wiara w czary

Po zamordowaniu i spaleniu kobiet zorganizowano manifestację, podczas której protestujący żądali surowszych kar dla „czarownic”. Atmosfera była napięta, a tłum wyrażał gniew i frustrację. Niestety, takie sytuacje nie są rzadkością w Kongo. W ubiegłym roku 33 kobiety oskarżone o czary padło ofiarą zabójstw, a wiele innych zostało wypędzonych ze swoich społeczności. Problem oskarżeń o czary jest głęboko zakorzeniony w tamtejszej kulturze i wierzeniach. Powszechny analfabetyzm, brak dostępu do edukacji i silne wpływy tradycyjnych szamanów prowadzą do aktów przemocy i prześladowań, szczególnie wobec kobiet.

Stowarzyszenie Kobiet i Mediów w Kiwu Południowe alarmuje o skali problemu i apeluje o większe zaangażowanie władz w walkę z tym zjawiskiem. Konieczne są kampanie edukacyjne, które zwalczą przesądy i zabobony, a także zapewnią ochronę osobom niesłusznie oskarżonym o czary. Ważne jest też zagwarantowanie kobietom dostępu do edukacji i wsparcia psychologicznego, aby mogły one skutecznie walczyć o swoje prawa.

Zabobony i niesłuszne oskarżenia w XXI wieku

Przypadek z Konga to niestety niejedna zbrodnia rodem ze średniowiecza. W innych krajach współcześnie również dochodzi do podobnych morderstw. Oprócz tragicznego przypadku z Kiwu Południowego, warto wspomnieć o innych przykładach prześladowań kobiet oskarżonych o czary. W 2020 roku w Tanzanii 10-letnia dziewczynka została brutalnie zabita przez tłum, który zarzucił jej sprowadzenie suszy. W Ghanie kobiety oskarżone o czary są często zamykane w „wioskach czarownic”, gdzie żyją w izolacji i strachu.

Problem oskarżeń o czary jest złożony i wymaga holistycznego podejścia. Potrzeba edukacji, walki z ubóstwem i promowania równości płci, aby zapobiec podobnym tragediom.

Zapobieganie oskarżeniom o czary i związanym z nimi aktom przemocy to długotrwały proces, ale dzięki wspólnym wysiłkom władz, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych można zapobiegać zbrodniom podyktowanym zabobonami.

Przeczytaj także artykuł opisujący dziesięciu największych zbrodniarzy świata.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia