Leonid Wołkow – bliski współpracownik Nawalnego, został zaatakowany młotkiem przed swoim domem w Wilnie

W Wilnie, w pobliżu swojego domu, Leonid Wołkow, jeden z głównych współpracowników Aleksieja Nawalnego, padł ofiarą brutalnego ataku.

138

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leonid Wołkow został zaatakowany przed swoim domem w Wilnie. Na zdjęciu Aleksiej Nawalny i Leonid Wołkow
Leonid Wołkow został zaatakowany przed swoim domem w Wilnie. Na zdjęciu Aleksiej Nawalny i Leonid Wołkow

W pobliżu swojego domu w Wilnie, Leonid Wołkow, bliski współpracownik Aleksieja Nawalnego został zaatakowany przez nieznanych sprawców i brutalnie pobity. Napastnicy spryskali mu twarz gazem pieprzowym i okładali młotkiem.

Wołkow zaatakowany młotkiem przed swoim domem

Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem. Według relacji Kiry Jarmysz, rzeczniczki Nawalnego, napastnicy wybili szybę w samochodzie Wołkowa, a następnie spryskali mu oczy gazem łzawiącym i zaczęli bić go młotkiem. Motyw ataku oficjalnie nie jest znany. Wołkow podkreślił, że napastnicy nie krzyczeli ani nic nie mówili, a sam atak określił jako „wyraźny atak polityczny”.

Litewska policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia obrażeń Wołkowa, na których widać m.in. poważne obrażenia głowy i nogi. Żona opozycjonisty poinformowała, że jej mąż wrócił ze szpitala ze złamaną ręką i ma problemy z chodzeniem, spowodowane urazem nogi. Zapowiedziała również, że atak nie zniechęci ich do dalszej działalności.

fot. Screen Telegram Iwana Żdanowa

Leonid Wołkow wzywa do protestów

Leonid Wołkow jest aktywną postacią w rosyjskiej polityce i sprawach dot. praw obywatelskich. Pełnił funkcję szefa regionalnych biur kampanii Nawalnego i brał udział w organizowaniu protestów podczas rosyjskich wyborów. Do zeszłego roku pełnił funkcję prezesa Fundacji Walki z Korupcją. Warto przypomnieć, że Wołkow od lat mieszka poza Rosją ze względów bezpieczeństwa.

W swojej ojczyźnie jest oskarżony o szereg zarzutów o charakterze politycznym. Obecnie jest poszukiwany przez rosyjskie władze, a wydany nakaz aresztowania dotyczy oskarżenia o zachęcanie nieletnich do udziału w nieautoryzowanych demonstracjach. Pod koniec lutego opozycjonista wezwał do protestów podczas wyborów prezydenckich w Rosji, określając to jako „bezpośredni testament polityczny Aleksieja Nawalnego”.

Śmierć Nawalnego i oskarżenia o morderstwo

Aleksiej Nawalny zmarł 16 lutego w kolonii karnej, gdzie odsiadywał wyrok 19 lat za rzekomą działalność ekstremistyczną. Współpracownicy polityka oskarżają władze Rosji, w tym Władimira Putina, o zamordowanie opozycjonisty. Niezależny serwis Agientstwo poinformował niedawno, że w dniu śmierci Nawalnego Putin omawiał kwestię wymiany opozycjonisty na Wadima Krasikowa, agenta FSB przebywającego w niemieckim więzieniu. Według jednego z rozmówców portalu, Putin „z zimną krwią rozkazał zabić Nawalnego”, gdy dowiedział się o gotowości Zachodu do wydania Krasikowa Rosji.

Atak na Wołkowa jest kolejnym niepokojącym wydarzeniem w kontekście represji wobec rosyjskiej opozycji. Śledztwo litewskiej policji może rzucić więcej światła na motyw ataku i osoby za nim stojące.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia