Kolejne zatrzymania w aferze Collegium Humanum. Dyrektor Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej usłyszał zarzuty

Prokuratura Krajowa poinformowała o kolejnych zatrzymaniach i zarzutach w śledztwie dotyczącym działalności Collegium Humanum.

1466

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kolejne zatrzymania w aferze Collegium Humanum: Zarzuty dla dyrektora Biura PKA
Kolejne zatrzymania w aferze Collegium Humanum: Zarzuty dla dyrektora Biura PKA

Wśród podejrzanych znalazł się Artur G., dyrektor Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej, który miał przyjmować łapówki za załatwianie pozytywnych decyzji akredytacyjnych dla uczelni.

Kolejne zatrzymania w aferze Collegium Humanum: Zarzuty dla dyrektora Biura PKA

Artur G., dyrektor Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej, usłyszał zarzuty „przyjęcia korzyści majątkowych oraz powoływania się na wpływy kwalifikowane”. Według ustaleń śledczych, od 2019 roku miał on żądać i przyjmować od Pawła Cz., rektora Collegium Humanum, łapówki w łącznej kwocie nie mniejszej niż 450 tysięcy złotych. W zamian za korzyści majątkowe, Artur G. miał obiecywać załatwienie pozytywnych decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla różnych kierunków studiów oferowanych przez Collegium Humanum, w tym NBI (Network and Business Informatics).

Po przesłuchaniu, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec Artura G. tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach uwzględnił wniosek i zastosował areszt na okres 90 dni.

Drugą osobą która usłyszała zarzuty była Marta G – żona dyrektora PKA. Została oskarżona o przyjęcie znaczących korzyści majątkowych, które łącznie wynosiły co najmniej 276 tysięcy złotych. Ponadto, miała otrzymać korzyść osobistą w postaci zatrudnienia w szkole wyższej w zamian za ustalanie pozytywnych decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Wobec podejrzanej zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 150 tysięcy złotych, dozór policji połączony z zakazem przebywania na terenie uczelni wyższej oraz zakazem opuszczania kraju połączonym z zatrzymaniem paszportu.

Etyka albo jakość? NIC Z TEGO

Kolejni podejrzani w aferze

Artur G. i Marta G. to kolejni podejrzani w aferze Collegium Humanum. Na początku marca zarzuty usłyszało siedem innych osób, w tym Paweł Cz., rektor uczelni.

Wobec Pawła Cz. prokurator zastosował natomiast postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na poczet kar majątkowych. Polega ono na ustanowieniu przymusowego zarządu uczelni wyższej w Warszawie i innych podmiotów powiązanych z uczelnią i Pawłem Cz. W efekcie zabezpieczono grzywnę w wysokości 250 tysięcy złotych, świadczenie pieniężne w wysokości 40 tysięcy złotych oraz przepadek korzyści uzyskanych w wyniku przestępstwa w kwocie ponad 1,1 miliona złotych.

Dotychczas w toku śledztwa prokurator przedstawił zarzuty łącznie 32 osobom, a 3 osoby tymczasowo aresztowano.

Oto czym MIAŁA zajmować się Polska Komisja Akredytacyjna. Oficjalne video

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia