Bandyci na froncie 

Bandyci na froncie, skazańcy z kolonii karnych po odbyciu służby powodują duży wzrost przestępczości w Rosji

181

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bandyci na froncie - Skazańcy z kolonii karnych i Wagnerowcy w szeregach armii Rosyjskiej
Bandyci na froncie - Skazańcy z kolonii karnych i Wagnerowcy w szeregach armii Rosyjskiej

Tak jak informują niezależne media alarmują od miesięcy, wracający z frontu po zakończeniu kontraktu bandyci stanowią plagę w Rosji. W 2023 roku odnotowano najwięcej ciężkich i szczególnie ciężkich przestępstw od kilkunastu lat. Według danych MSW zostało wszczęto ponad 579 tysięcy postępowań karnych w tych sprawach – donosi The Moscow Times.

Rosyjska Duma przyjęła uchwałę, która umożliwia zwolnienie więźniów w zamian za służbę na froncie. Tysiące przestępców, włącznie z gwałcicielami, będą miały szansę na podpisanie kontraktu po którym odzyskają wolność. Wyjątkiem są osoby skazane za pedofilię oraz terroryzm, sabotaż, nawoływanie do separatyzmu i zdradę stanu. Trzeba przypomnieć że w latach 2022-23 kryminaliści przebywający w więzieniach odbywający wyroki byli werbowani na wojnę przez Grupę Wagnera. W zamian za służbę i udział w walce obiecywano wolność. Dekrety o ułaskawieniu podpisał prezydent Putin. Według amerykańskich szacunków pod koniec 2022 r. Grupa Wagnera liczyła 50 tysięcy najemników, z których 40 tysięcy rekrutowano w rosyjskich koloniach karnych.

Według informacji jakie docierają do opinii publicznej z mediów, powracający do Rosji z wojny na Ukrainie bandyci popełnili już wiele przestępstw. Masakry miały miejsce między innymi w Karielii oraz Kubaniu. Werbowani na wojnę przez Grupę Wagnera więźniowie zostali obiecane wolność za udział w walkach. Jednak obecnie obowiązują nowe zasady, a obietnica ułaskawienia po sześciu miesiącach nie jest już gwarantowana. Liczne przypadki zbrodni, w tym morderstwa, popełniane przez powracających żołnierzy, wzbudzają duże zaniepokojenie w społeczeństwie.

Bandyci na froncie. Więzienia, łagry i areszty śledcze w Rosji źródło TVN24
Bandyci na froncie. Więzienia, łagry i areszty śledcze w Rosji. W tylu miejscach można Rosja może szukać najemników. źródło TVN24

Skazańcy z kolonii karnych i bandyci na froncie

W przypadku oddziałów nieżyjącego przywódcy wagnerowców Jewgienija Prigożyna, więźniów zaczęto wcielać na nowych zasadach. Obecnie to oddziały szturmowe o nazwie Sztorm-V  (wcześniejsza nazwa Sztorm-Z). Skazańcom nie obiecuje się już ułaskawienia po sześciu miesiącach służby. Obecnie muszą walczyć na podobnych zasadach, jak zwykli żołnierze kontraktowi lub rekruci powołani w ramach tzw. częściowej mobilizacji. Oznacza to, że czas trwania służby wygasa wraz z końcem wojny. Takie informacje podaje agencja BBC po przeanalizowaniu doniesień z grup w mediach społecznościowych przeznaczonych dla członków rodzin więźniów-żołnierzy.

Zmiana, w podejściu do zaciągu kryminalistów na front może wynikać z dużej liczby przestępstw popełnianych przez byłych najemników, po ukończeniu półrocznej służby na froncie. Drugą nie mniej ważną przyczyną jest obawa przed napięciami społecznymi wynikającymi z uprzywilejowanej sytuacji więźniów. Szczególnie w porównaniu z rezerwistami zmobilizowanymi na wojnę.

Na koniec trzeba zadać sobie pytanie czy informacje o zmianach dotrą do kolonii karnych i znajdujących się tam bandytów. Samo podpisanie kontraktu powiązane z zaciągnięciem się do armii na pewno będzie wymagało przemyślenia. Trudno też powiedzieć jak obecne zasady wpłyną na zmniejszenie chęci do wzięcia udziału w kontrakcie.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Ciekawostki warte przeczytania Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 21-27.03.2024

Tak zmieniały się granice państw europejskich od 330 przed Chrystusem do dziś

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia