Sztuczna inteligencja diagnozuje raka piersi u kobiet – skuteczniej niż lekarze

Takie narzędzia jak MIA, pomogą zdiagnozować jeszcze wcześniejsze stadia nowotworu.

94

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

rak piersi - zbliżenie naczarno-biały ekran z wyświetlonym mammogramem piersi. W oddali niewyraźne wnętrze gabinetu lekarskiego.

Narzędzie o nazwie Mia było analizowało mammogramy ponad 10 000 kobiet, większość z nich była wolna od raka, ale z powodzeniem oznaczyło wszystkie te z objawami, a także dodatkowe 11, których lekarze nie zidentyfikowali. W swoich najwcześniejszych stadiach nowotwory mogą być bardzo małe i trudne do zauważenia. Rak piersi

Na razie diagnostyka raka piersi

Barbara była jedną z 11 pacjentek, u których Mia oznaczyła nowotwór, wcześniej nie zauważony na jej skanie wykonanym przez szpitalnych radiologów. Ponieważ jej 6-milimetrowy guz został wykryty tak wcześnie, przeszła operację i potrzebowała jedynie pięciu dni radioterapii. Pacjentki z rakiem piersi, u których wykryto guzy mniejsze niż 15 mm, mają 90% szans na przeżycie w ciągu następnych pięciu lat. Barbara powiedziała, że jest zadowolona ponieważ jej leczenie było znacznie mniej inwazyjne niż jej siostry i matki, które wcześniej również walczyły z chorobą. Bez pomocy narzędzia AI rak Barbary potencjalnie nie zostałby zauważony aż do jej kolejnego rutynowego mammogramu trzy lata później. Narzędzia takie jak Mia mają również potencjał do skrócenia czasu oczekiwania na wyniki z 14 dni do 3. Żaden z przypadków w badaniu nie był analizowany wyłącznie przez Mię, każdy był analizowany również przez specjalistę.

Jak powiedział prowadzący projekt, dr Gerald Lip, dyrektor kliniczny badań przesiewowych piersi w północno-wschodniej Szkocji i lekarz, spośród 10 889 kobiet, które wzięły udział w badaniu, tylko 81 nie chciało, aby ich skany przejrzało narzędzie AI. Narzędzia AI są generalnie dość dobre w wykrywaniu objawów konkretnej choroby, jeśli są szkolone na wystarczającej ilości danych. Oznacza to konieczność dostarczenia programowi AI, jak największej liczby różnych anonimowych obrazów objawów, od jak najszerszej gamy osób. Uzyskanie tych danych może być trudne ze względu na poufność danych pacjenta oraz obawy o zachowanie prywatności. Sarah Kerruish, dyrektor ds. strategii w Kheiron Medical, powiedziała, że stworzenie i wyszkolenie Mii, która wykorzystuje moc obliczeniową chmury od Microsoftu, i była uczona na milionach mammogramów kobiet z całego świata, zajęło sześć lat.

AI nie zastąpi lekarzy, ale będzie im pomagać

Lekarze zajmujący się rakiem piersi przeglądają średnio około 5,000 skanów piersi rocznie i mogą obejrzeć 100 na jednej sesji. Niestety, jak stwierdził Dr Lip – “istnieje element zmęczenia, ktoś wchodzi, ktoś rozmawia w tle. Jest wiele rzeczy, które mogą cię wybić z twojej regularnej rutyny. I w tych dniach, kiedy byłeś rozproszony, zastanawiasz się, ‘jak do diabła tego nie zauważyłem?’ To się zdarza”. Powiedział również, że wierzy iż technologia pewnego dnia pozwoli mu spędzać więcej czasu z pacjentami. “Widzę Mię jako przyjaciela i rozwinięcie mojej praktyki”. Sama Mia nie jest doskonała, gdyż nie miała dostępu do żadnej historii pacjenta, więc na przykład oznaczała torbiele, które zostały już zidentyfikowane przez poprzednie skany i uznane za nieszkodliwe.

Ponadto, ze względu na obecne regulacje, element uczenia maszynowego narzędzia AI został wyłączony, więc nie mogło się uczyć podczas pracy i ewoluować podczas jej użytkowania. Próba z Mią to tylko pojedynczy wczesny test, jednego produktu w jednej lokalizacji. Uniwersytet w Aberdeen niezależnie zweryfikował badania, ale wyniki oceny nie zostały jeszcze poddane ocenie. Królewski Kolegium Radiologów twierdzi, że technologia ma potencjał – “Te wyniki są zachęcające i pomagają podkreślić ekscytujący potencjał, jaki prezentuje AI dla diagnostyki.

Nie ma wątpliwości, że prawdziwi kliniczni radiolodzy są niezbędni i niezastąpieni, ale kliniczny radiolog korzystający z wglądów zatwierdzonych narzędzi AI będzie coraz bardziej potężną siłą w opiece nad pacjentem. Dr Julie Sharp, szefowa informacji zdrowotnych w Cancer Research UK powiedziała, że rosnąca liczba przypadków raka diagnozowanych każdego roku oznacza, że innowacje technologiczne będą “kluczowe” w celu poprawy jakości usług NHS i zmniejszenia presji na jego personel. “Potrzebne będzie więcej badań, aby znaleźć najlepsze sposoby wykorzystania tej technologii do poprawy wyników dla pacjentów z rakiem,” dodała. W całej Wielkiej Brytanii trwają inne próby związane z AI w opiece zdrowotnej, w tym narzędzie AI firmy o nazwie Presymptom Health, które analizuje próbki krwi w poszukiwaniu oznak sepsy, jeszcze przed pojawieniem się objawów – ale wiele z nich jest jeszcze we wczesnych stadiach bez opublikowanych wyników.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia