Wiosenna migracja nietoperzy – co robić z nieproszonymi gośćmi?

Wiosną nietoperze zwiększają swoją aktywność. Co zrobić, gdy wpadną nam do domu?

98

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wiosenna migracja nietoperzy, nietoperz na drzewie
wiosenna migracja nietoperzy - wiedzmy, jak dobrze wypuszczać je na wolność

Na przełomie Marca i Kwietnia nasila się wiosenna migracja nietoperzy. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni możemy spodziewać się ich wizyt w naszych domach. Co zrobić, gdy nietoperz wpadnie do mieszkania?

Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, a wraz z nią ruszają w drogę nietoperze. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni możemy spodziewać się ich wzmożonej migracji, co oznacza, że ​​niektóre z nich mogą wpaść do naszych domów. Nietoperze to pożyteczne zwierzęta, chronione prawem. Zjadają ogromne ilości komarów i innych owadów, a ich obecność w naszym otoczeniu świadczy o zdrowym ekosystemie. Dbajmy o nie i pomagajmy im, gdy znajdą się w potrzebie. Niestety, na ich temat krąży wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Nietoperze nie są agresywne, nie wplątują się we włosy ani nie piją ludzkiej krwi. Są wręcz pomocne, gdyż zjadają komary – tak często uprzykrzające nam ciepłe dni na dworze.

Wiosenna migracja nietoperzy – co robić?

Zamiast obawiać się tych zwierzątek, można w prosty sposób im pomóc, jeśli dostaną się do domu lub mieszkania. Co zatem robić, gdy zauważysz nietoperza w swoim pokoju:

1. Przykryj go kartonikiem. Najlepiej użyć do tego celu pudełka po butach lub innego płaskiego pojemnika.

2. Delikatnie wsuń tekturkę pod nietoperza. Staraj się nie dotykać zwierzęcia gołymi rękami. Możesz użyć rękawiczek kuchennych lub grubego ręcznika.

3. Przenieś nietoperza do zacienionego miejsca. Może to być piwnica, garaż lub balkon.

4. Przed zmrokiem otwórz kartonik i wypuść nietoperza na wolność. Nie rób tego wcześniej, ponieważ zwierzę może paść ofiarą ptaków drapieżnych.

5. Nie próbuj karmić nietoperza i nie zamykaj go w głębokim pojemniku.

Te kroki sprawią, że pozbędziesz się latającego ssaka ze swojego mieszkania. Jednocześnie zapewnisz mu bezpieczne wydostanie się na wolność.

Kilka ciekawostek

Wiosenna migracja nietoperzy jest w toku. Pamiętajmy, że to nasi sprzymierzeńcy w walce z uciążliwymi owadami. W Polsce żyje 25 gatunków. Niektóre mogą hibernować nawet kilka miesięcy. Nietoperze, jako jedyne latające ssaki, wykształciły różne strategie przetrwania zimy. Te małe, nocne zwierzęta stają przed wyzwaniem niskich temperatur i braku pożywienia, co wymaga od nich odpowiedniej adaptacji. Co zatem nietoperze robią zimą?

1. Migracja: Niektóre gatunki nietoperzy, np. nocek Bechsteina, odlatują na zimę do cieplejszych krajów, takich jak Afryka Północna lub południowa Europa. Podróżują one tysiące kilometrów, aby znaleźć odpowiednie warunki do przetrwania.

2. Hibernacja: Pozostałe gatunki nietoperzy hibernują, czyli zapadają w zimowy sen. Obniża się wtedy ich temperatura ciała, spowalnia metabolizm i oddech, a zwierzęta stają się nieaktywne. W tym stanie mogą przetrwać nawet kilka miesięcy bez jedzenia i picia.

3. Miejsca zimowania: Nietoperze hibernują w różnych miejscach, takich jak jaskinie, podziemne tunele, szczeliny w skałach, a nawet dziuple drzew. Wybierają miejsca, które zapewniają odpowiednią temperaturę (około 4-8°C) i wilgotność.

Przeczytaj o winnicy na dachu lotniska w Zielonej Górze.

Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Oferuje ona pyszne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia