Winnica na dachu lotniska, w Zielonej Górze?

Główną atrakcją projektu jest 19-akrowa winnica, która pełni funkcję spadzistego, zielonego dachu. Badania pokazują, że taki dach może mieć korzyści środowiskowe, między innymi pomagając w izolacji budynku.

157

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

winnica na dachu lotniska
winnica na dachu lotniska

Od londyńskiego wieżowca „Walkie Talkie” do międzynarodowego lotniska Carrasco w Urugwaju. Portfolio nowojorskiej firmy architektonicznej Rafael Viñoly Architects obejmuje setki projektów na pięciu kontynentach. Najnowszym projektem będzie nowy terminal międzynarodowy na lotnisku Aeroporto Amerigo Vespucci we Florencji, stolicy włoskiej Toskanii.

Winnica na dachu lotniska – ekologia w transporcie nabiera nowego wymiaru

Według firmy, budynek będzie służył jako „nowy punkt orientacyjny dla zrównoważonej przyszłości miasta”. Jako hołd dla dziedzictwa winiarskiego regionu, będzie mieć winnicę na dachu.

„Koncepcja budynku polega na odtworzeniu najbardziej typowego toskańskiego krajobrazu, czyli winnicy – a następnie oderwaniu jednego końca winnicy od podłogi, by stworzyć zbocze i wsunąć pod nie lotnisko” – mówi Román Viñoly, dyrektor Rafael Viñoly Architects.

Zakończenie prac budowlanych, przewidziane na dwa etapy w 2026 i 2035 roku, podkreśla znaczenie zrównoważonego rozwoju w nowym obiekcie. Viñoly nazywa to „moralną odpowiedzialnością każdego, kto buduje cokolwiek”. Sektor budowlany jest odpowiedzialny za 40% światowej emisji dwutlenku węgla związanej z energią, a około 2,5% wszystkich emisji pochodzi z lotnictwa komercyjnego. Wysiłki na rzecz zmniejszenia tego wpływu często skupiają się na innowacjach w paliwie lotniczym, w tym paliwie wytwarzanym z oleju do gotowania, a nawet ścieków. Ten nowy projekt zwraca natomiast uwagę na działanie i budowę samego lotniska.

Winorośl i panele słoneczne

Główną atrakcją projektu jest 19-akrowa winnica, która pełni funkcję spadzistego, zielonego dachu. Badania pokazują, że taki dach może mieć korzyści środowiskowe, między innymi pomagając w izolacji budynku. Oprócz pochyłej konstrukcji, dach będzie posiadał inne elementy mające zapewniać efektywność energetyczną.

„Dach nie zaczyna się na samym dole, gdzie styka się z podłogą” – mówi Viñoly. „Pierwsza trzecia część budynku to nasyp [kopiec] wykonany ziemi.” Wyjaśnia, że do przenoszenia ciepła z nasypu do budynku i odwrotnie, w zależności od sezonu, będą wykorzystywane cewki wymiennika ciepła.

Przemieszane w całej konstrukcji, w tym między rzędami winorośli, będą umieszczone zarówno panele słoneczne, jak i przezroczyste panele fotowoltaiczne. Te ostatnie, jak mówi Viñoly, są ważne dla zmniejszenia zużycia energii w ciągu dnia. Ważne dla stworzenia „kontaktu wzrokowego” pomiędzy pasażerami wewnątrz budynku a winnicą.

Jednak gdy pasażerowie będą patrzeć w górę, nie zobaczą owoców. Według Viñoly’ego, ze względu na ryzyko uszkodzenia silników samolotów przez obce obiekty, dach będzie głównie pokryty nierodzącymi owoce krzewami winnymi. Winnice owocowe będą uprawiane na glebie nasypu.

Zrównoważone budownictwo czeka nas wszystkich, wszędzie

Filippo Weber, członek włoskiej sieci klimatycznej non-profit i założyciel włoskiej firmy architektonicznej Weber Architects zajmującej się zrównoważonym budownictwem. Uważa on, że projekt będzie pionierski w zakresie zrównoważonych rozwiązań. Jednak kwestionuje, czy nie położono zbyt dużego nacisku na wygląd winnicy, a nie na jej ekologiczne korzyści. Poza wysokim zapotrzebowaniem winnicy na wodę, Weber zaznacza, że „winorośl nie są zielone przez cały rok, a to zmniejsza ich potencjał do równoważenia energii wbudowanej i zużycia energii w budynku”.

W kwestii paneli fotowoltaicznych, Weber dodaje, że te umieszczone pomiędzy rzędami winorośli mogą nie wystarczyć, oraz że istnieje ryzyko, iż zostaną zacienione. Chociaż Weber nazywa wykorzystanie nasypu jako wymiennika ciepła „ciekawą strategią”, mówi, że brakuje informacji, by ocenić jej skuteczność.

Zrównoważone lotniska nie zmniejszają znacznie emisji z lotnictwa. Ważniejszą i pilniejszą potrzebą jest ograniczenie emisji przez same linie lotnicze. Mimo że linie lotnicze na całym świecie zobowiązały się osiągnąć zerową emisję netto gazów cieplarnianych do 2050 r., branża ta nie jest jeszcze na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia