Audyt programu „Willa plus” – bulwersujące ustalenia.

Przeczytaj bulwersujące ustalenia z audytu programu Willa Plus. Czy transparentność i uczciwość były przestrzegane przy przyznawaniu środków? To już jest niestety pytanie retoryczne.

266

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Willa Plus Porgram.
Wychodzi na to że program budzi uzasadnione kontrowersje

W ostatnich miesiącach pojawiły się alarmujące informacje dotyczące Programu Willa Plus, inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej pod przewodnictwem ministra Przemysława Czarnka, która miała służyć wsparciu inwestycji edukacyjnych. Jednakże, audyt przeprowadzony przez obecny resort edukacji rzuca cień podejrzeń na transparentność oraz uczciwość przyznawania środków w ramach tego programu. Audyt programu „Willa plus” – bulwersujące ustalenia.

Audyt programu „Willa plus” – bulwersujące ustalenia.

Z relacji wiceminister Joanny Muchy wynika, że już 3,5 miliona złotych zostało zwrócone, a kolejne zwroty warte prawie 3,2 miliona złotych są w realizacji. Co dokładnie stoi za tym kontrowersyjnym programem i dlaczego wzbudza on tak wiele wątpliwości?

Możemy mieć głębokie przekonanie, że te konkursy były ustawione i cały ten program był ustawiony po to, żeby przekazać pieniądze tym, którzy mieli je otrzymać” – stwierdziła ministra Joanna mucha

Nadużycia i nieprawidłowości w Programie Willa Plus

Podstawowym założeniem Programu Willa Plus było przeznaczenie 100 milionów złotych na inwestycje edukacyjne. Jednakże, z relacji Joanny Muchy wynika, że podpisano aż 132 umowy dotacyjne, spośród których 51 uzyskało negatywną opinię ekspertów. Pomimo tych negatywnych opinii, 67 milionów złotych zostało przekazanych na rzecz związków wyznaniowych. Takie działania budzą uzasadnione pytania dotyczące uczciwości przyznawania środków oraz przejrzystości procesu selekcji beneficjentów.

„Wyraźnie został popełniony błąd w ocenie formalnej, ponieważ muzeum w Kutnie nie powinno w ogóle dostać pieniędzy” – stwierdziła wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

Kontrola nad inwestycjami

W odpowiedzi na te nieprawidłowości, resort edukacji zapowiada rzetelny audyt inwestycji przeprowadzanych w ramach Programu Willa Plus. Joanna Mucha podkreśla, że celem resortu jest gruntowne zbadanie sposobu realizacji umów zawartych z beneficjentami.

„Ważne Było to, żeby podejść do tematu bardzo rzetelnie. (…) Dzięki temu uzyskujemy rzetelną analizę” – mówiła wiceministra edukacji.

Weryfikacja inwestycji i możliwe zwroty

Resort edukacji zapowiada kontynuację procesu weryfikacji inwestycji oraz możliwe zwroty środków w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Obecnie 19 sprawozdań z inwestycji jest w procesie weryfikacji, a 10 inwestycji będzie sprawdzonych na miejscu do końca kwietnia. To kroki mające na celu zapewnienie uczciwości i transparentności wykorzystania publicznych środków.

Skandal wokół Programu Willa Plus rzuca cień na sposób funkcjonowania i przejrzystość przyznawania publicznych środków. Jest to wyraźny sygnał, że konieczne jest jeszcze ścisłe monitorowanie procesu selekcji beneficjentów oraz rzetelna kontrola realizacji inwestycji. Tylko w ten sposób można zapewnić, że publiczne pieniądze są wykorzystywane zgodnie z założonymi celami i w interesie społeczeństwa.

—-

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł. Jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia