Prezes NBP bijący rekordy zarobków wśród bankierów centralnych w Europie!

Według ekonomisty Rafała Mundry'ego , szacowane zarobki prezesa NBP, Adama Glapińskiego, w 2023 roku mogą sięgnąć 1,3 miliona złotych. Profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej, przyznaje, że choć prezesi innych banków centralnych mogą zarabiać więcej, sytuacja ta dotyczy ogółu członków administracji państwowej.

312

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prezes NBP Adam Glapiński w 2023 roku może zarobić nawet 1,3 mln zł


W ostatnich dniach głośno dyskutuje się na temat wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim. Informacje dotyczące premii, jakie otrzymał prezes NBP Adam Glapiński, rozpowszechniły się w mediach. Dodatkowo, były doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Mucha, zgłosił zarzuty dotyczące świadczeń w NBP.


Profesor Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, zarabiał w ostatnim czasie znaczące kwoty, co ujawnił Paweł Mucha, były doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Według informacji przedstawionych przez Muchę, Glapiński otrzymał premie, które wynosiły odpowiednio: za I kwartał – trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia, za II kwartał – trzy i pół krotność, za III kwartał – czterokrotność, a za IV kwartał – cztery i pół krotności miesięcznego wynagrodzenia, obliczonego na podstawie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Te liczby wywołały szeroką dyskusję, szczególnie w kontekście zarobków prezesa NBP na tle innych banków centralnych w Europie. Porównania te są istotne, ponieważ odzwierciedlają nie tylko kwestie ekonomiczne, ale także normy i standardy dotyczące wynagrodzeń w sektorze bankowym na kontynencie.

Prezes NBP otrzymał zamiast 12 pensji dostał 65 pensji w roku

Według obliczeń Rafała Mundry’ego, roczne zarobki prezesa NBP sięgają aż 1,3 miliona złotych. To jednak nie wszystko – dzięki premiom te kwoty są wyjątkowo wysokie. Mundry zauważył, że zamiast standardowych 12 pensji, szef banku otrzymał aż 65 pensji w ciągu roku. Te liczby rzucają nowe światło na debatę dotyczącą wynagrodzeń w instytucjach publicznych.

Biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego broni zarobków prezesa. Przypominając, że nominalnie zarabia on tyle samo, co marszałek Sejmu lub premier, czyli 20,5 tysiąca złotych miesięcznie.

Jednakże, gdy porównujemy te nominalne kwoty do faktycznych zarobków, obraz się zmienia. Tegoroczne zarobki prezesa NBP mogą być zbliżone do tych osiągniętych w poprzednim roku. Informacje na ten temat zostały ujawnione dzięki ustawie, która nakłada na bank centralny obowiązek publikowania raportów o wynagrodzeniach. Z danych przekazanych w kwietniu tego roku wynika, że Adam Glapiński zarobił jako prezes NBP około 1,3 miliona złotych. Wcześniej, kiedy te kwoty były również krytykowane, szef banku bronił się. Twierdząc, że w porównaniu do innych prezesów banków centralnych jego zarobki są skromne. Jednak ta kwestia nadal budzi wiele kontrowersji.

Zarobki prezesów banków centralnych (Licencjodawca, Money.pl)

Prezes Narodowego Banku Polskiego ma pensję na poziomie 0,3 mln euro

Wartości zarobków prezesów banków centralnych w różnych krajach pokazują znaczące zróżnicowanie. Na szczycie tej skali znajduje się prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego, który rocznie otrzymuje 1 milion euro, czyli około 4,33 miliona złotych. Również szef duńskiego banku centralnego może cieszyć się wysokim wynagrodzeniem wynoszącym 0,6 miliona euro, czyli około 2,60 miliona złotych. Prezesi niemieckiego, włoskiego i Europejskiego Banku Centralnego otrzymują trochę mniej, bo 0,5 miliona euro, co przekłada się na około 2,17 miliona złotych. Nieco poniżej znajdują się prezesi francuskiego, austriackiego i szwedzkiego banku centralnego. Którzy zarabiają po 0,4 miliona euro, czyli około 1,73 miliona złotych. Prezes Narodowego Banku Polskiego ma pensję na poziomie 0,3 miliona euro, co równa się około 1,3 miliona złotych. Na końcu tej listy znajduje się prezes Rezerwy Federalnej USA, który otrzymuje 0,2 miliona euro, czyli około 0,87 miliona złotych. Mniej zarabia także prezes czeskiego banku centralnego, którego wynagrodzenie wyniosło około 0,18 miliona euro. Czyli około 0,78 miliona złotych w 2022 roku. Te liczby pokazują istotne różnice w wynagrodzeniach prezesów banków centralnych na całym świecie.

Były członek Rady Polityki Pieniężnej wyraził również obawy co do ewentualnego narastania konfliktu między Narodowym Bankiem Polskim a rządem, oraz niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji w samym banku. Według relacji medialnych, Paweł Mucha zdecydował się złożyć pozew przeciwko NBP. Domagając się w nim wypłaty zaległych premii, które miał otrzymywać przez kilka miesięcy w obniżonej wysokości. Wartość roszczeń Muchy szacuje się na ponad 140 tysięcy złotych.

Pytanie, czy przyznanie premii przez prezesa NBP można traktować negatywnie, pozostaje otwarte. Niektórzy byłych szefowie i pracownicy banku odmawiają komentowania tej kwestii. Jeden z takich osób powiedział, że tym razem nie będzie udzielał opinii. Niemniej, możliwe kolejne doniesienia „z wnętrza banku” mogą być podstawą do dalszych komentarzy i dyskusji na ten temat.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia