Wietnam: Szefowa deweloperskiego giganta skazana na śmierć za gigantyczny skandal finansowy

Defraudacja 12 miliardów dolarów będzie kosztowała życie? Skazano szefową deweloperskiego giganta.

183

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wietnam: Szefowa deweloperskiego giganta skazana na śmierć. Na zdjęciu Truong My Lan podczas procesu.
Wietnam: Szefowa deweloperskiego giganta skazana na śmierć. Na zdjęciu Truong My Lan podczas procesu.

Wietnamski sąd skazał Truong My Lan, szefową firmy Van Thinh Fat Holdings Group (VTP), na karę śmierci za oszustwa na kwotę 12 miliardów dolarów. To największy skandal finansowy w historii kraju.

Gigantyczny skandal finansowy

Lan oskarżona została o łapówkarstwo, naruszenie przepisów bankowych i defraudację 12 miliardów USD. Działając za pomocą różnych podmiotów, przejęła ona faktyczną kontrolę nad Saigon Joint Stock Commercial Bankiem (SCB). Jest to największy bank kraju pod względem wartości aktywów. Kwota defraudacji stanowi równowartość prawie 3% PKB Wietnamu w 2022 roku.

Sąd uznał, że działania 68-letniej Lan „podważyły zaufanie ludzi do przywództwa (komunistycznej) partii i państwa”. Lan zaprzeczyła zarzutom i zrzuciła winę na swoich podwładnych. W swoim ostatnim słowie przed sądem powiedziała, że miała myśli samobójcze.

„Jestem tak wściekła, że byłam na tyle głupia, by dać się wciągnąć w to bardzo zaciekłe środowisko biznesowe. Sektor bankowy, o którym mam niewielką wiedzę” – mówiła oskarżona, cytowana później przez państwowe media.

Członek rodziny Truong My Lan poinformował agencję Reutera, że ​​skazana odwoła się od wyroku.

Kampania antykorupcyjna

Proces jest częścią szeroko zakrojonej kampanii antykorupcyjnej rozpoczętej przez sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Tronga. W jej wyniku aresztowano lub odwołano ze stanowisk ponad 4,5 tys. wysoko postawionych osób, w tym byłego prezydenta – Vo Van Thuong.

Kara śmierci w Wietnamie

Stosowanie kary śmierci jest powszechne w Wietnamie w sprawach narkotykowych, ale pozostaje rzadkością w przypadku przestępstw gospodarczych. Według organizacji Death Penalty Information Center (DPIC) w 2022 roku w Wietnamie na śmierć skazano ponad 100 osób. Od 2013 roku karę śmierci wykonuje się w tym kraju za pomocą zastrzyku z trucizną.

Sprawa Truong My Lan jest wstrząsającym przykładem korupcji i nadużyć władzy w wietnamskim sektorze biznesowym. Wyrok śmierci wydany na szefową VTP jest wyraźnym sygnałem, że władze kraju są zdeterminowane, by zwalczać tego typu zjawiska.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia