Greenpeace maluje ruski tankowiec pod Szwecją

ruski tankowiec i greenpeace malujący na nim pokojowe napisy

144

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ruski tankowiec i greenpeace
ruski tankowiec i greenpeace

Akcja Greenpeace na Morzu Bałtyckim stała się gorącym tematem dnia. W piątek rano aktywiści tej organizacji przeprowadzili spektakularny protest przeciwko tankowcowi Zircone, który jest kluczowym elementem tzw. rosyjskiej floty cieni.

ruski tankowiec zaopatrujący w ruską ropę łamiący zakazy

Pontonami podpłynęli do statku i namalowali na jego burcie hasło „Oil fuels war – People want peace” (Ropa napędza wojnę – ludzie chcą pokoju). Zircone regularnie zaopatruje w paliwo rosyjskie statki, które mimo sankcji transportują ropę naftową przez Bałtyk.

Erika Bjureby, szefowa szwedzkiego oddziału Greenpeace, podkreśliła w swoim oświadczeniu, że zardzewiałe tankowce rosyjskie stanowią poważne zagrożenie ekologiczne dla morza i przybrzeżnych regionów. „Wypadek jest tylko kwestią czasu” – alarmowała Bjureby. W reakcji na działania Greenpeace, szwedzka policja rozpoczęła wstępne śledztwo w sprawie możliwego wandalizmu, a sprawę bada również straż przybrzeżna. Szwedzi są praworządni więc pewnie wlepią mandat aktywistom za wandalizm. Pewnie będzie to 10 koron ale wlepią. Ruskie napiszą że Greenpeace został ukarany i wszyscy szczęśliwi.

Greenpeace wezwało szwedzkich polityków oraz Unię Europejską do zajęcia stanowiska wobec rosyjskiej floty cieni. Rozpoczęcie procedur przeciwdziałania zależności od rosyjskiej ropy naftowej. Organizacja podkreśla, że Rosja wykorzystuje stare, często niewłaściwie ubezpieczone tankowce, by omijać sankcje i finansować działania wojenne przeciwko Ukrainie.

Łotysze zamieszani we wspieranie ruskich

Łotewska firma Fast Bunkering według doniesień szwedzkiego nadawcy SVT od miesięcy bunkruje (tankuje)te rosyjskie statki. Korzysta z tankowca Zircone, który zakotwiczony jest u wybrzeży Gotlandii. Dochodzenie policji i dalsze reakcje na protest Greenpeace mogą rzucić nowe światło na działania floty rosyjskiej i wpłynąć na przyszłe polityki energetyczne w regionie. Żaden ruski tankowiec nie powinien na Bałtyku przemknąć.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształtowaniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia