Czym Iran zaatakował Izrael? zobacz – dron Shahed

Pomimo intensywności ataku, nie spowodował on znaczących szkód na terytorium Izraela. Ponadto, około 50% irańskich rakiet balistycznych, od 115 do 130 sztuk, nie dotarło do celu z powodu awarii

948

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czym Iran zaatakował Izrael - dron shahed
Czym Iran zaatakował Izrael? - dron Shahed

Podczas nocnego ataku na Izrael, Iran wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet. Z raportów amerykańskich urzędników wynika, że blisko połowa z nich była uszkodzona. Obrona powietrzna Izraela, wspomagana przez sojuszników z USA i Wielkiej Brytanii, zdołała przechwycić większość z tych ataków.

Stan broni irańskiej jest średni

Pomimo intensywności ataku, nie spowodował on znaczących szkód na terytorium Izraela. Ponadto, około 50% irańskich rakiet balistycznych, od 115 do 130 sztuk, nie dotarło do celu z powodu awarii lub eksplozji przy starcie. To rzuca światło na aktualny stan technologiczny irańskiego arsenału rakietowego.

Podczas nocnego ataku Iran wystrzelił także ponad 200 dronów w kierunku Izraela. Z tego większość została przechwycona przez zaawansowane systemy obronne. Izraelskie wojsko podało, że „99%” pocisków zostało zneutralizowanych dzięki skoordynowanym działaniom z partnerami międzynarodowymi. Atak, który trwał pięć godzin, został przeprowadzony z terytorium Iranu, a celem było przede wszystkim wywołanie chaosu i strachu.

Obrona skuteczna w 98%

W obronie uczestniczyły również siły amerykańskie i brytyjskie. Wykorzystały one swoje zasoby w regionie, w tym okręty marynarki i samoloty wojskowe. Amerykańska marynarka wystrzeliła przeciwrakiety za pomocą systemu obrony Aegis z niszczycieli rakietowych w wschodnim Morzu Śródziemnym, zestrzeliwując trzy irańskie rakiety balistyczne. Prezydent Joe Biden w rozmowie z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu uznał akcję obronną za sukces, podkreślając, że „nic wartościowego” nie zostało uszkodzone.

Znaczną część pocisków przechwyciły również samoloty USA, operujące z lotniskowców i baz lądowych w zasięgu regionu. Brytyjczycy z kolei zadeklarowali gotowość do interwencji za pomocą samolotów Królewskich Sił Powietrznych, które mają za zadanie neutralizować zagrożenia powietrzne w ramach swoich misji. Francja również włączyła się w działania, blokując ataki przy wsparciu swoich sił.

Ostatecznie, mimo intensywności i skali ataku, większość pocisków została skutecznie zniszczona przed dotarciem do celu, a izraelska baza Netavim Air, choć trafiona kilkoma pociskami, doznała jedynie lekkich uszkodzeń i kontynuowała działalność. Izraelski wojskowy rzecznik podkreślił, że atak nie wpłynął znacząco na zdolności operacyjne kraju, co świadczy o skuteczności ich systemów obronnych.

czym jest dron Shahed

Dron Shahed, znany szczególnie z typów takich jak Shahed-129 oraz Shahed-136, należy do klasy bezzałogowych statków powietrznych. Wykorzystywany przez Iran do celów rozpoznawczych i ataków. Oto niektóre z kluczowych danych technicznych dla tych modeli:

Shahed-129

 • Typ: UAV (Unmanned Aerial Vehicle – Bezzałogowy statek powietrzny)
 • Rola: Rozpoznanie i atak
 • Zasięg: Około 1700 kilometrów
 • Pułap operacyjny: Około 7400 metrów
 • Czas trwania lotu: Do 24 godzin
 • Uzbrojenie: Może przenosić do czterech pocisków rakietowych Sadid-1, które są kierowanymi pociskami powietrze-ziemia

Shahed-136

 • Typ: Loitering munition (rodzaj broni przeznaczonej do oczekiwania w powietrzu i ataku w odpowiednim momencie)
 • Rola: Atak samobójczy / kamikaze
 • Zasięg: Do 2000-2500 kilometrów
 • Prędkość: Niska prędkość lotu
 • Czas trwania lotu: Kilka godzin
 • Uzbrojenie: Głowica bojowa, zwykle zawierająca materiały wybuchowe
dron shahed 136
dron shahed 136

Drony typu Shahed są zaprojektowane do wykonywania różnorodnych misji, od długotrwałego patrolowania i rozpoznania, po precyzyjne uderzenia z dużych odległości. Shahed-136 jest szczególnie znany ze swojej roli w konfliktach, gdzie używany jest jako tania, ale skuteczna broń ofensywna przeciwko różnorodnym celom. Został użyty w konflikcie ukraińskim, gdzie jego zdolność do przeprowadzania ataków samobójczych na strategiczne cele uczyniła go istotnym elementem działań wojennych.

Oprócz zdolności bojowych, oba typy Shahedów mają możliwość wykonywania zadań w trudnych warunkach pogodowych. Także przy ograniczonej widoczności, co czyni je efektywnymi narzędziami w nowoczesnym polu walki.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształtowaniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia