II tura w Gdyni! Kto po Szczurku prezydentem miasta?

Wojciech Szczurek odchodzi z urzędu prezydenta Gdyni po nieprzerwanej rządach od 1998 roku. Kto obejmie stery w mieście po II turze wyborów samorządowych?

132

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

II tura w Gdyni
II tura w Gdyni: bitwa czy współpraca?

Gdyńskie wybory samorządowe 2024 roku przeszły do historii jako moment, w którym Wojciech Szczurek, sprawujący urząd prezydenta miasta nieprzerwanie od 1998 roku, nie dostał się do drugiej tury. To wydarzenie zaskoczyło obserwatorów i mieszkańców Gdyni, zwiastując potencjalną zmianę w kierunku zarządzania miastem. II tura w Gdyni? Kto po Szczurku prezydentem miasta?

II tura w Gdyni? Kto po Szczurku prezydentem miasta?

Po zakończeniu głosowania w niedzielę, 7 kwietnia, i napływie pierwszych nieoficjalnych wyników, stało się jasne, że wyborcza scena Gdyni ulegnie zmianie. Wojciech Szczurek, który przez lata był synonimem stabilności i ciągłości w zarządzaniu miastem, przyjął wyniki z pokorą, dziękując gdynianom za wsparcie i gratulując swoim rywalom. W oświadczeniu na platformie X, dawniej Twitter, wyraził swoją wdzięczność i miłość do miasta, które służył przez ponad dwie dekady.

Oficjalne wyniki też nie pozostawiały wątpliwości, walkę w drugiej turze stoczą Aleksandra Kosiorek, reprezentująca Gdyński Dialog, – 34.43% oraz Tadeusz Szemiot z Platformy Obywatelskiej – 25, 85% ustępujący prezydent Wojciech Szczurek przegrał II turę o „włos” uzyskując – 23,53%

Aleksandra Kosiorek

Jako kandydatka Gdyńskiego Dialogu, Aleksandra Kosiorek wzbudziła znaczne zainteresowanie swoją wizją nowoczesnej Gdyni. Ukończyła studia z zakresu zarządzania publicznego na renomowanej uczelni, zdobywając nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczne doświadczenie w pracy z lokalnymi społecznościami. Jej głównym celem jest stworzenie miasta, które jest przyjazne dla ludzi i przyjazne dla środowiska. Promuje ekologiczne rozwiązania transportowe, rozwój infrastruktury rowerowej oraz inwestycje w energię odnawialną. Ponadto, Kosiorek jest zwolenniczką aktywnego udziału społeczeństwa w procesach decyzyjnych, organizując konsultacje społeczne i współpracując z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.

Tadeusz Szemiot

Z kolei Tadeusz Szemiot, reprezentujący Koalicję Obywatelską, to doświadczony polityk o ugruntowanej pozycji w Gdyni. Posiada długoletnie doświadczenie w pracy na rzecz mieszkańców miasta, wcześniej pełniąc funkcje w radzie miejskiej oraz w administracji lokalnej. Jego kampania skupia się na rozwoju infrastruktury miejskiej, poprawie jakości życia mieszkańców oraz wspieraniu przedsiębiorczości i innowacji. Szemiot jest znany z pragmatycznego podejścia do polityki, stawiając na konstruktywną współpracę między różnymi grupami społecznymi i politycznymi w celu osiągnięcia wspólnych celów dla dobra Gdyni.

Oto program „Moja Wizja dla Gdyni – Oddajmy Gdynię w Kompetentne Ręce” kandydatki Agnieszki Kosiorek:

TRANSPARENTNOŚĆ

Przejrzystość zarządzania miastem to mój najważniejszy postulat. Gdynianie powinni mieć łatwy dostęp do informacji publicznych, dlatego postuluję wprowadzenie systemów umożliwiających transparentne działanie urzędu oraz regularne publikowanie raportów z działalności samorządu.

CZAS NA DZIELNICE

Każda dzielnica jest centrum miasta – trzeba przyjrzeć się również lokalnym problemom i zaproponować konkretne rozwiązania. Planuję stworzenie programów dedykowanych dla poszczególnych dzielnic, które pozwolą na aktywne zaangażowanie mieszkańców w rozwiązywanie problemów, ponadto wspólny rozwój ich lokalnej społeczności.

URZĄD DLA MIESZKAŃCÓW

Urząd Miasta powinien być dostępny i otwarty dla każdego mieszkańca. Postuluję również powołanie Rzecznika Praw Mieszkańców, który będzie reprezentował interesy mieszkańców oraz udzielał wsparcia w sytuacjach konfliktowych.

ZMNIEJSZENIE ZADŁUŻENIA

Konieczna jest jak najszybsza redukcja zadłużenia, jednak oszczędności nie mogą być wdrażane kosztem inwestycji ważnych dla mieszkańców. Planuję przeprowadzić szczegółową analizę finansów miasta, aby efektywnie zarządzać budżetem i zapewnić realizację kluczowych projektów.

TRANSPORT JEST WAŻNY

Rozwój komunikacji publicznej jest priorytetem nowoczesnych miast, jednak nie może odbywać się z pokrzywdzeniem innych grup użytkowników dróg. Postuluję wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań transportowych, które będą uwzględniały potrzeby wszystkich mieszkańców oraz dbały o środowisko naturalne.

PARTYCYPACJA MIESZKAŃCÓW

Najważniejsze decyzje powinny być podejmowane w porozumieniu z mieszkańcami. Gdynianie powinni mieć prawo zabierać głos w istotnych dla nich sprawach poprzez organizowanie konsultacji społecznych, ponadto referendum lokalne oraz inne formy aktywnego uczestnictwa w życiu miasta.

BIZNES

Gdynia powinna być otwarta na problemy przedsiębiorców. Konieczne jest powołanie ciała doradczego działającego przy prezydencie, dedykowanego potrzebom biznesu oraz wspierającego innowacje i rozwój lokalnych firm.

EDUKACJA

Młodzi gdynianie zasługują na nowoczesną edukację, nakierowaną na kompetencje przyszłości i komfort uczenia się. Planuję wspierać innowacyjne projekty edukacyjne oraz inwestować w rozwój szkolnictwa, zapewniając wysoki standard nauczania dla wszystkich uczniów.

REMONTY

Wieloletnie zaniedbania doprowadziły do niszczenia publicznej infrastruktury. Konieczne jest sporządzenie planu remontów ciągów komunikacyjnych, w tym ciągów dla pieszych oraz systematyczne ich realizowanie. Planuję również inwestycje w modernizację dróg i chodników, aby poprawić jakość życia mieszkańców i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Program ten opiera się na założeniu, że Gdynia potrzebuje nowego podejścia do zarządzania. Skupi się na potrzebach mieszkańców i rozwijaniu potencjału miasta. Agnieszka Kosiorek zapewnia, że jej administracja będzie działać efektywnie, ponadto otwarcie i transparentnie, dążąc do budowania lepszej przyszłości dla wszystkich gdynian.

Oto najważniejsze założenia programowe Tadeusza Szemiota:

1. Ulepszenie transportu publicznego:
Program Szemiota skupia się na ulepszeniu transportu publicznego w Gdyni, zwracając szczególną uwagę na wykorzystanie SKM-ki jako naziemnego metra. Planuje się przejęcie przez samorządy Pomorza i inwestycje w ten środek transportu. Przyczyni się do udrożnienia systemu transportowego miasta.

2. Otwarcie urzędu miasta:
Szemiot dąży do otwarcia Urzędu Miasta na dialog z mieszkańcami oraz do uczynienia go bardziej dostępnym. Zamierza regularnie rozmawiać z mieszkańcami. Ponadto szukać kompromisów oraz przyznawać się do błędów, a Rada Miasta powinna kontrolować jego działania.

4. Wykorzystanie Ustawy Metropolitalnej:
Platforma Obywatelska dąży do uzyskania wsparcia finansowego dla Gdyni poprzez aktywność posłów w ramach Ustawy Metropolitalnej. Planowane jest pozyskanie ponad 60 mln zł na inwestycje. Przyczyni to się do poprawy sytuacji finansowej miasta oraz uzdrowienia transportu publicznego.

Obaj kandydaci reprezentują różne podejścia do zarządzania miastem, ale mają wspólny cel: poprawę warunków życia dla wszystkich mieszkańców Gdyni. Ich rywalizacja w drugiej turze wyborów obiecuje dynamiczne dyskusje i wybór dla wyborców między różnymi wizjami przyszłości miasta. Ponadto ostatnio zaproponowali sobie nawet wzajemnie fotele wiceprezydentów.

——

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, ponadto mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształtowaniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia