Matura 2024 już za chwilę – co powinieneś wiedzieć?

Matura rusza już po majówce - poznaj terminy i najważniejsze zasady

116

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

matura 2024 - kobieta świętuje udany egzamin
matura 2024 kluczem do udanej przyszłości

Maj to miesiąc, który uczniom szkół średnich kojarzy się z egzaminem dojrzałości. W tym roku matura 2024 rozpocznie się 7 Maja – zaraz po majówce. Warto wiedzieć, kiedy odbędą się egzaminy maturalne i co można wziąć na salę.

Matura to dla polskich uczniów ważny etap w życiu. Jest to nie tylko przepustka na studia, ale również podsumowanie wieloletniej nauki i szansa na sprawdzenie swoich umiejętności. W 2024 roku, aby uzyskać świadectwo dojrzałości, uczniowie muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Otrzymanie minimum 30% punktów z każdego z nich jest warunkiem koniecznym do zdania egzaminu maturalnego. Obowiązkowa jest również pisemna matura na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu. Często właśnie wynik tego egzaminu decyduje o możliwości dostania się na wymarzony kierunek studiów. To jednak nie koniec. Oprócz części pisemnej, maturzyści muszą również zaliczyć dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego – najczęściej wybierany jest angielski.

Matura 2024 – terminy egzaminów

Tegoroczni maturzyści muszą przygotować się na dłuższy niż zwykle maraton egzaminacyjny. Matura rozpocznie się tuż po majówce, 7 maja, i potrwa aż dwa tygodnie, do 24 maja. Pierwsze trzy dni poświęcone zostaną obowiązkowym egzaminom pisemnym na poziomie podstawowym: z języka polskiego (7 maja), matematyki (8 maja) i języka angielskiego (9 maja). Po egzaminach obowiązkowych nastąpi przerwa, a następnie, od 13 maja, rozpoczną się matury pisemne z przedmiotów dodatkowych na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Potrwają one do 24 maja. Matura ustna odbędzie się w terminie od 11 do 25 maja (z wyjątkiem 12 maja). Będzie można do niej przystąpić z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej.

Maturzyści, którzy z uzasadnionych przyczyn nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie podstawowym, mogą wziąć udział w egzaminie dodatkowym, który odbędzie się w terminie od 3 do 17 czerwca 2024 roku.

Co można zabrać na egzamin?

Niezależnie od rodzaju matury i zdawanego przedmiotu na sali można mieć jedynie podstawowe i najbardziej potrzebne przedmioty. Aby matura 2024 była ważna, dozwolone jest posiadanie długopisu lub pióra z czarnym tuszem. Warto pamiętać, że nie wolno uzupełniać ani poprawiać arkusza egzaminacyjnego ołówkiem lub długopisem z innym kolorem tuszu. Ponadto na egzaminie maturalnym należy koniecznie posiadać ważny dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Maturzyści mogą mieć przy sobie butelkę wody mineralnej oraz chusteczki higieniczne. Należy jednak pamiętać o tym, aby woda mineralna nie posiadała etykiety, a chusteczki były wyciągnięte z opakowania. Jeśli podczas egzaminu konieczne jest zażywanie lekarstw lub posiadanie sprzętu medycznego, należy okazać komisji stosowne zaświadczenie lekarskie. Podczas egzaminów można korzystać z linijki oraz prostego kalkulatora wykonującego podstawowe działania. Zabronione jest wnoszenie przekąsek, urządzeń elektronicznych, telefonów komórkowych oraz własnych kartek. Warto pamiętać, że na końcu każdego arkusza egzaminacyjnego dostępny jest brudnopis, który nie podlega ocenie.

Jak ubrać się na maturę?

Matura 2024 to ważny egzamin, który może mieć wpływ na Twoją przyszłość. Warto więc zadbać o to, aby w tym dniu czuć się komfortowo i pewnie siebie. Odpowiedni strój może w tym pomóc. Strój na maturę powinien być przede wszystkim elegancki. Unikaj krzykliwych kolorów, wzorów i zbyt obcisłych ubrań. Pamiętaj jednak, że egzamin będzie trwał kilka godzin. Wybierz ubrania, w których będziesz czuć się swobodnie. Najbezpieczniejszym wyborem są klasyczne kolory, takie jak czerń, granat, biel i szarość. Możesz je ożywić dodatkami, np. apaszką lub biżuterią, jednak nie należy z tym przesadzać. Upewnij się, że ubrania są dobrze dopasowane do Twojej sylwetki. Nie powinny być za ciasne ani za luźne. Oto kilka propozycji:

• Klasyczny garnitur to zawsze dobry wybór. Możesz go połączyć z białą koszulą i eleganckimi butami.

• Elegancka spódnica i żakiet to inna dobra opcja. Wybierz spódnicę o długości midi lub dłuższą.

• Sukienka.

• Spodnie i marynarka.

Radio Bezpieczna Podróż życzy wszystkim maturzystom powodzenia!

Dowiedz się też o zaletach i wadach studiów online

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia