Kandydaci Lewicy do Europarlamentu. Wybory 2024

Odkryj pełną listę kandydatów Lewicy do Parlamentu Europejskiego na nadchodzące wybory w 2024 roku! Sprawdź, kto reprezentuje partię w każdym z 13 okręgów, w tym liderki i liderów list.

172

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kandydaci Lewicy do Europarlamentu
Kandydaci Lewicy to młode nazwiska i znane twarze.

Lewica, w sobotę, oficjalnie rozpoczęła kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Konwencja, która odbyła się przed południem, stanowiła inaugurację przedsięwzięcia, podczas którego zaprezentowano liderów i liderki list do europarlamentu. Warto zauważyć, że wśród kandydatów brakowało ministrów konstytucyjnych. Kandydaci Lewicy do Europarlamentu. Wybory 2024

Kandydaci Lewicy do Europarlamentu. Wybory 2024.

Podczas tego wydarzenia zaprezentowano „jedynki” Lewicy na listach do Parlamentu Europejskiego we wszystkich 13 okręgach. Wśród nich znaleźli się tacy znani politycy jak Robert Biedroń w okręgu warszawskim, Joanna Scheuring-Wielgus w okręgu wielkopolskim czy Marek Belka w okręgu łódzkim. Lista ta obejmowała również Wiktorię Aleksandrą Barańską w okręgu podkarpackim czy Piotra Kowala w okręgu kujawsko-pomorskim. Oto kandydaci Lewicy.

 • Okręg warszawski – Robert Biedroń (Nowa Lewica)

Robert Biedroń to polski polityk, działacz społeczny i były burmistrz Słupska. Jest również założycielem partii Wiosna. Znany z aktywnego wsparcia praw osób LGBT+ oraz walki o równość i tolerancję.

 • Okręg wielkopolski – Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica)

Joanna Scheuring-Wielgus to polska polityk, psycholog i publicystka. To obecna sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury posłanka na Sejm RP oraz kandydatka na urząd prezydenta Poznania. Ponadto związana z ruchami obywatelskimi i feministycznymi.

Znane i nieznane nazwiska

 • Okręg łódzki – Marek Belka (Nowa Lewica)

Marek Belka to polski ekonomista, polityk, były premier Polski, ponadto były prezes Narodowego Banku Polskiego. Posiada bogate doświadczenie w polityce gospodarczej oraz międzynarodowych instytucjach finansowych.

 • Okręg podlaski i warmińsko-mazurski – Bożena Przyłuska (Nowa Lewica)

Bożena Przyłuska to posłanka na Sejm RP oraz działaczka samorządowa. Specjalizuje się w sprawach związanych z ochroną środowiska, ponadto równością płci oraz prawami kobiet.

 • Okręg dolnośląski – Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica)

Krzysztof Śmiszek to polski polityk, były poseł na Sejm RP oraz radny sejmiku dolnośląskiego. Zajmuje się głównie kwestiami związanymi z edukacją, ochroną zdrowia oraz polityką społeczną.

 • Okręg mazowiecki – Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica)

Anna Maria Żukowska to polska polityk, była posłanka na Sejm RP oraz wiceprzewodnicząca partii Razem. Aktywnie działa w sprawach związanych z prawami pracowniczymi ponadto mieszkaniowymi oraz walką z ubóstwem.

 • Okręg lubusko-zachodniopomorski – Włodzimierz Cimoszewicz (Nowa Lewica)

Włodzimierz Cimoszewicz to były premier Polski oraz były minister spraw zagranicznych. Ponadto posiada bogate doświadczenie w dyplomacji i polityce międzynarodowej.

Wiceminister i młode wilki

 • Okręg śląski – Maciej Konieczny (Razem)

Maciej Konieczny to polski polityk, działacz społeczny i prawnik.Ponadto jest współzałożycielem partii Razem oraz aktywnie angażuje się w walkę o prawa pracownicze, równość społeczną oraz sprawiedliwość społeczną.

 • Okręg małopolsko-świętokrzyski – Andrzej Szejna (Nowa Lewica)

Andrzej Szejna to były senator oraz minister sportu i turystyki. Specjalizuje się w kwestiach związanych z samorządem, sportem oraz turystyką. Obecnie sekretarz stanu w MSZ

 • Okręg podkarpacki – Wiktoria Aleksandra Barańska (Nowa Lewica)

Wiktoria Aleksandra Barańska to młoda działaczka społeczna, ponadto radna sejmiku podkarpackiego. Zajmuje się głównie kwestiami edukacji, równości płci oraz prawami młodzieży.

 • Okręg kujawsko-pomorski – Piotr Kowal (Nowa Lewica)

Piotr Kowal to były poseł na Sejm RP oraz były wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Specjalizuje się w sprawach związanych z rozwojem regionalnym, rolnictwem oraz ochroną środowiska.

 • Okręg pomorski – Katarzyna Ueberhan (Nowa Lewica)

Katarzyna Ueberhan to działaczka społeczna i była radna sejmiku pomorskiego. Ponadto aktywnie działa w sprawach związanych z prawami kobiet, równością płci oraz walką z przemocą domową.

 • Okręg lubelski – Agata Fisz

Agata Fisz była posłanka na Sejm RP oraz radna sejmiku lubelskiego. Specjalizuje się w kwestiach związanych z polityką społeczną, ochroną zdrowia oraz prawami obywatelskimi.

Kolejne ważne wybory 2024

Należy podkreślić, że tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca, a w Polsce głosowanie przypada na 9 czerwca. W Polsce wybieranych będzie 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Tego typu konwencje stanowią ważny moment w życiu politycznym kraju, ponieważ to właśnie w ich trakcie politycy prezentują swoje programy, cele i kandydatów, zwracając uwagę społeczeństwa na najważniejsze kwestie, które będą omawiane w trakcie kampanii wyborczej. Teraz czeka nas intensywny okres debat, dyskusji i mobilizacji społecznej, który będzie kształtował polityczną przyszłość kraju oraz jego rolę w Europie.

—–

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic, ponadto kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Ponadto prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński


Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia