Pilne oświadczenie Tuska. „Rozliczenie poprzedniej władzy to priorytet”

145

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony!
Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony!

Premier Donald Tusk wydał pilne oświadczenie, w którym zapewnił, że poprzednia władza zostanie odpowiednio rozliczona. Dziś, na konferencji prasowej o godzinie 13:00, prokuratorzy, w tym prokurator krajowy, mają potwierdzić tę zapowiedź.

Pilne oświadczenie Tuska

„Chcę wszystkich zapewnić. Dzisiaj potwierdzą to prokuratorzy, prokurator krajowy o godzinie 13:00 na konferencji prasowej, że nikt o niczym tu nie zapomina. I nikt nie zapomni także tego zła, które się działo przed 15 października” – przekazał premier Donald Tusk.

Premier wygłosił to oświadczenie dzień po zwołaniu specjalnego spotkania z ministrem sprawiedliwości oraz Prokuratorem Generalnym Adamem Bodnarem. A także – ministrem koordynatora służb specjalnych, Tomaszem Siemoniakiem – w kontekście doniesień o aferze w spółce-córce Orlenu.

Poseł KO Michał Szczerba ogłosił we wtorek, że posiada informacje sugerujące, iż były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, przebywa poza granicami Polski. Zastrzegł także, że przekazał te informacje premierowi. Pojawiają się także sugestie o jego powiązaniach z organizacją Hezbollah.

Orlen i Hezbollah mają wspólny mianownik?

W poniedziałek portal Onet przekazał, jakoby służby bezpieczeństwa Orlenu ostrzegały Daniela Obajtka przed nawiązaniem współpracy z Samerem A. Libańczykiem podejrzanym o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah. Dodatkowo mężczyzna miał być zamieszany w nielegalny obrót ropą z Iranu oraz udział w karuzelach VAT.

Portal donosi, iż Obajtek zignorował ostrzeżenia i postawił Samera A. na czele Orlen Trading Switzerland (OTS), szwajcarskiej spółki Orlenu. W efekcie, firma poniosła straty w wysokości 1,6 mld zł, co ujawniono dopiero po utracie władzy przez PiS i odwołaniu Obajtka.

Premier tłumaczył cel spotkania, mówiąc: „Wczoraj poprosiłem o to spotkanie, aby wyjaśnić oczywistą potrzebę społeczną, ponieważ staje się ona coraz bardziej zauważalna i słyszalna. Ludzie pragną wiedzieć, czy będziemy konsekwentnie rozliczać przestępstwa oraz nadużycia władzy osób, które poniosły porażkę 15 października.”

Premier wyjaśnił, iż obecnie prokuratura jest bardzo zajęta sprawami dotyczącymi poprzedniej administracji, które zaczęły się wyłaniać przed 15 października i ciągle wychodzą na jaw, co może spowodować opóźnienia w procesie ich rozliczenia.

„Liczba tych spraw jest tak duża, że możliwe, iż będziemy potrzebowali trochę więcej czasu, ale zapewniam, że odpowiedzialność polityków jest fundamentem naszego systemu” – przekonywał premier.

„Chciałbym zapewnić państwa, że nie widziałbym sensu w sprawowaniu władzy ani w wygrywaniu wyborów, gdybyśmy nie doprowadzili do pełnego rozliczenia z przeszłością, nawet jeśli zajmie to więcej czasu, niż wszyscy byśmy tego chcieli.” – podsumował.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia