Święto Pracy – od buntu robotników do pikniku nad Wisłą

Święto Pracy ma bogatą historię, o której warto pamiętać podczas wolnego dnia czy majówkowych wyjazdów

102

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

burzliwa historia Święta Pracy - grafika związana z Międzynarodowym Świętem Pracy
burzliwa historia Święta Pracy - nie zawsze było przyjemnie

 1 Maja wielu osobom kojarzy się z wypoczynkiem, spędzaniem czasu na świeżym powietrzu czy grillem ze znajomymi. Tymczasem burzliwa historia Święta Pracy ma już 130 lat.

Obchodzone 1 Maja Święto Pracy ma bogatą historię na całym świecie. Swoimi korzeniami sięga ona tragicznych wydarzeń z 1886 roku w Chicago. Wtedy to, zmęczeni wyzyskiem i fatalnymi warunkami pracy robotnicy wyszli na ulice, aby walczyć o swoje prawa. Ich pokojowy protest szybko przerodził się w krwawy bunt, który na zawsze zapisał się w kartach historii. W hołdzie dla poległych i w geście solidarności z walczącymi o godne warunki pracy, II Międzynarodówka ustanowiła 1 maja Świętem Pracy. W Polsce święto to obchodzone jest od 1890 roku. Początkowo wiązało się z manifestacjami i strajkami, w których Polacy walczyli o lepsze życie. Szczególnie burzliwe były obchody w 1905 roku, kiedy to w Warszawie doszło do krwawych starć z carską policją. W kolejnych latach święto stało się symbolem walki o prawa pracownicze, wolność i demokrację.

Burzliwa historia Święta Pracy – pochody pierwszomajowe

Jeszcze inaczej sytuacja przedstawiała się w PRL-u. Obowiązkowe pochody pierwszomajowe stały się manifestacją poparcia dla władzy komunistycznej. Chociaż oficjalnie święto miało upamiętniać walkę robotników o ich prawa, w rzeczywistości stało się narzędziem propagandy reżimu. Już na kilka dni przed 1 maja zakłady pracy organizowały zbiórki na transparenty, flagi i stroje dla uczestników. W szkołach uczniowie przygotowywali plakaty i transparenty pod nadzorem nauczycieli. Ulice miast były dekorowane czerwonymi flagami i plakatami propagandowymi. Pochód rozpoczynał się zwykle od placu defiladowego, gdzie ustawiona była trybuna dla dygnitarzy partyjnych. Uczestnicy pochodu maszerowali w kolumnach, niosąc transparenty, flagi i portrety Marksa, Engelsa i Lenina. Skandowali hasła sławiące socjalizm, partię komunistyczną i przywódców Polski Ludowej. Orkiestry dęte odgrywały pieśni rewolucyjne i socjalistyczne. Udział w pochodzie pierwszomajowym był obowiązkowy dla wszystkich członków partii komunistycznej, członków organizacji młodzieżowych i pracowników państwowych zakładów pracy. Osoby, które nie wzięły udziału w pochodzie, mogły mieć problemy w pracy lub w szkole.

Obchody w innych krajach

W wielu krajach na świecie Święto Pracy obchodzone jest w podobny sposób jak w Polsce. Burzliwa historia Święta Pracy nie sprawiła, że dziś dzień ten jest wiązany z buntami robotników i wiążącymi się z tym krwawymi ofiarami. Dla zdecydowanej większości osób 1 Maja to dzień odpoczynku, relaksu i radości. W niektórych państwach, np. we Francji, tego dnia wręcza się bukiety konwalii, które są symbolem szczęścia i powodzenia. W niektórych miastach organizowane są festyny i koncerty. W Stanach Zjednoczonych Święto Pracy, znane jako „Labor Day”, obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. Tego dnia organizowane są pikniki, mecze sportowe i inne imprezy plenerowe. Jest to również dzień wyprzedaży, a wiele sklepów oferuje zniżki na ubrania i inne produkty. W Niemczech Święto Pracy znane jest jako „Tag der Arbeit”. Tego dnia odbywają się pochody i festyny, a ludzie często grillują na świeżym powietrzu. W Grecji natomiast organizowane są loty latawców, a w Finlandii święto to jest znane również jako Dzień Wiosny i Pracy.

Pikniki, grillowanie, wyjazdy i spotkania z rodziną

Dziś burzliwa historia Święta Pracy należy już do często zapominanej przeszłości. Obecnie dzień ten ma zupełnie inny charakter. Chociaż wciąż jest świętem pamięci o walce o prawa pracownicze, stał się również okazją do odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a także do świętowania nadchodzącej wiosny. W wielu miastach organizowane są pikniki, koncerty i inne imprezy plenerowe. W Warszawie tradycyjnie odbywa się pochód pierwszomajowy, organizowany przez związki zawodowe. Popularnym sposobem spędzania tego dnia jest również wyjazd na grilla lub nad jezioro.

Warto pamiętać, że Święto Pracy to nie tylko wolny dzień i okazja do dobrej zabawy. To również czas na refleksję nad historią walki o prawa pracownicze i na zastanowienie się nad tym, jak te prawa wyglądają współcześnie. Czy nadal walczymy z wyzyskiem i złymi warunkami pracy? Czy mamy zapewnione godziwe wynagrodzenie i odpowiednią ochronę socjalną? Burzliwa historia Święta Pracy powinna skłaniać nas do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Sprawdź, ile wydamy na grilla podczas tegorocznej majówki.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia