Można nagrać Policjanta, a może nie

Właśnie zaczęła się majówka i będziemy mieli do czynienia z policją w akcji, i tu pytanie brzmi czy można nagrać Policjanta. Czy mamy takie prawo, o tym każdy obywatel powinien wiedzieć i znać swoje prawa.

171

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Policja, Można nagrać Policjanta, a może.
Można nagrać Policjanta, a może.

Właśnie zaczęła się majówka i może tak się wydarzyć że będziemy mieli do czynienia z policją w akcji, i tu pytanie brzmi czy można nagrać Policjanta. Czy mamy takie prawo, o tym każdy obywatel powinien wiedzieć i znać swoje prawa. Są na to odpowiednie przepisy, które powinniśmy powinniśmy poznać, a policjant powinien znać.

Czy można nagrać Policjanta, odpowiedź nie jest oczywista

Każdy, o ile nie zakłóca przebiegu zdarzenia ma prawo do robienia zdjęć lub nakręcenie filmu. W tym wypadku nie musimy mieć osobistej zgody od funkcjonariusza. Warunkiem jest to że materiał nie będzie rozpowszechniany.

W przypadku, gdybyśmy chcieli upublicznić nagranie lub zdjęcia, wtedy musimy wziąć pod uwagę odpowiednie przepisy. Wynika z nich że, Policjant jest funkcjonariuszem publicznym, a nie osobą publiczną. Oznacza to, że bez pozwolenia nie możemy publikować jego wizerunku w mediach społecznościowych. Mówi o tym art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeżeli zdecydujemy się na publikację, osoba taka ma prawo wnieść oskarżenie o naruszenie dóbr osobistych. I tu nagranie będzie dowodem w sprawie. 

Kolejną kwestią jest przeszkadzanie policji w prowadzeniu czynności. Może zostać uznane za niezastosowanie się do poleceń funkcjonariusza, który podczas akcji prosi nas o odsunięcie się. W tym wypadku kara może być dotkliwa. Mówi o tym artykuł 224 § 1 i  § 2 Kodeksu Karnego zgodnie z którym kara wynosi do 3 lat pozbawienia wolności. 

Czy trzeba odblokować telefon, gdy chce tego policjant i czym jest IMEI

Zdarzają się sytuacje, gdy Policjant chce abyśmy udostępnili mu telefon w celu przejrzenia zawartości. Niema takiego prawa które nas do tego zmusi szczególnie gdyby znalazło się tam coś, co mogłoby nas obciążyć. W naszej obronie staje wówczas  artykuł 74 Kodeksu Postępowania Karnego. Mówi on o tym że „oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść”.

Każdy obywatel ma także zagwarantowane prawo do prywatności i nietykalności cielesnej, które mogą zostać naruszone podczas kontroli osobistej, o tym mówi nam Konstytucja RP. Gdy funkcjonariusze Policji zaczną nas przeszukiwać trzeba koniecznie zapytać ich, o jaki czyn zabroniony jesteśmy podejrzani i co chcieliby znaleźć. Pamiętać należy o spisaniu protokołu. Jak już wiemy Policja nie ma prawa zmusić nas do odblokowania telefonu i skasowania nagrania zarejestrowanego na ulicy. Drugim przypadkiem jest artykuł 225 KPK, zgodnie z nim po przekazaniu smartfonu możemy oświadczyć, że jest to rzecz o charakterze osobistym. W tym wypadku policjant nie powinien przeglądać jego treści, a ma obowiązek przekazać dowód prokuraturze. 

Telefon komórkowy podczas jazdy samochodem. Czy trzeba odblokować telefon, gdy chce tego policjant i czym jest IMEI
Czy trzeba odblokować telefon, gdy chce tego policjant i czym jest IMEI

Można nagrać Policjanta, a on zażąda numeru IMEI

Jest jednak sposób, którym czasami Policjant chce utrudnić życie. Takim sposobem jest podanie numeru IMEI, aby funkcjonariusz mógł upewnić się, że nasze urządzenie nie jest kradzione. Odmowa ujawnienia tych danych, spowoduje że w oczach policji będziemy podejrzani o kradzież telefonu. 

Aby znaleźć numer IMEI wchodzimy w moduł klawiatury (tak, jakbyśmy chcieli wybrać numer telefonu), wpisujemy prosty kod *#06# i za moment na wyświetlaczu pojawi się numer identyfikujący nasze urządzenie. Numer IMEI znajduje się także na fabrycznym pudełku posiadanego sprzętu i składa się na niego 15 cyfr. Pierwszych sześć to tzw. numer TAC (Type Approval Code) to kod homologacyjny. W wielu telefonach zakupionych w Polsce numer ten zaczyna się od „35” co oznacza, że homologację na dane urządzenie wydał BABT (British Board for Telecommunications). Od 7 do przedostatniej cyfry mamy do czynienia z przydzielonym indywidualnym numerem seryjnym urządzenia. Ostatni znak to tzw. cyfra kontrolna.

Gdy zaistnieją uzasadnione podejrzenia, że znajdują się tam dowody świadczące o popełnieniu czynu zabronionego lub jako dowód w sprawie karnej, wtedy funkcjonariusz ma prawo zatrzymać nasze urządzenie. W tym wypadku możemy wnieść zażalenie do sądu. Telefon zostanie nam zwrócony jeśli sąd uzna, że nie było powodów do zatrzymania urządzenia. Posłuchaj i przeczytaj anuluj mandat rozmowa z policjantem

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. a także Warsaw 1939

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia