Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 maja

2 maja to od dwudziestu lat Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej flaga, która jest najważniejszym symbolem narodowym, zasługuje na osobny dzień w kalendarzu. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek dla symbolu Polski, jakim jest flaga narodowa.

106

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - 2 maja. Rondo Zgrupowania AK Radosław Warszawa. foto Ewa
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - 2 maja. Rondo Zgrupowania AK Radosław Warszawa. foto Ewa

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja i został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Tym samym Sejm nowelizując ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej podjął decyzję, o tym że flaga, która jest najważniejszym symbolem narodowym, zasługuje na osobny dzień w kalendarzu. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek dla symbolu Polski, jakim jest flaga narodowa. Święto to ma propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja co roku, Polacy z dumą eksponują flagi. Niezależnie od przekonań, w tym dniu każdy z nas powinien uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie na balkonie lub przed domem. Pamiętajmy, że osoby prywatne mogą wywieszać przed domem lub na balkonie wyłącznie flagę gładką bez wizerunku godła. Zachęcamy do tego gestu ponieważ „Biało-Czerwona” szczególnie w tym dniu powinna być szczególnie eksponowana.

Od wielu dziesiątek lat Polska barwy biało-czerwone jest obecna we wszystkich ważnych chwilach w życiu kraju i narodu. Jest ważnym elementem podniosłych wydarzeń i uroczystych, a także w dni żałoby po stracie wybitnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Zawsze pamiętajmy że prezentowanie flagi narodowej i barw narodowych powinno odbywać się zgodnie z tradycją i honorem.

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

W dniu 2 maja poza Dniem Flagi obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi symbole narodowe wokół pomników  Kraków. foto Wiki
Dzień Flagi symbole narodowe wokół pomników Kraków. foto Wiki

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. – Flaga państwowa z godłem – nazwa jednej z dwóch polskich flag państwowych. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym RP, pośrodku pasa białego. Flagi tej mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą – przeczytasz w przewodniku „Biało-czerwona”, który możesz pobrać z portalu Gov.pl.

Dzień Flagi symbole narodowe na budynkach - Warszawa. foto Ewa
Dzień Flagi symbole narodowe na budynkach – Warszawa. foto Ewa

Miniprzewodnik „Biało-Czerwona”
miniprzewodnik​_bialo​_czerwona.pdf 45.19MB

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 maja

Flaga na pojeździe – zobacz kiedy i jaki mandat możemy zapłacić

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Miasto moje a w nim, czyli kalendarz warszawski na 2-8.05.2024

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie, a także Warsaw 1939

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia