Europa w ogniu wojny? – Emmanuel Macron o wojskach na Ukrainie

Prezydent Francji nie wyklucza wysłania europejskich wojsk na Ukrainę - mówi o pewnych warunkach i zagrożeniu ze strony Rosji

120

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę - czołg Leclerc
wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę - tego nie wyklucza Emmanuel Macron

Wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę to pomysł, do którego co jakiś czas wracają europejscy politycy. Takiego rozwiązania nie wyklucza prezydent Francji – Emmanuel Macron.

W ostatnim wywiadzie dla prestiżowego brytyjskiego tygodnika „The Economist”, prezydent Francji Emmanuel Macron zarysował potencjalne scenariusze dla europejskiej polityki zagranicznej w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Prezydent Francji podkreślił, że gdy Rosja przedrze się przez linię frontu, zastanowienie się nad wysłaniem zachodnich sił wojskowych na Ukrainę stanie się realną opcją. Stwierdził: „Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu i pojawiła się ukraińska prośba, powinniśmy zadać sobie pytanie o wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę.”. W wywiadzie Emmanuel Macron odniósł się do zaangażowania wojsk francuskich w Sahelu, gdzie interwencja nastąpiła na wniosek lokalnych przywódców. W przypadku wojny na Ukrainie prezydent Francji uważa, że wysłanie tam wojsk z państw europejskich to ostateczność. Jednak jeśli konflikt eskaluje, a strona ukraińska o to poprosi, jest gotowy posunąć się do takiego kroku.

Wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę – Rosja zagraża Europie

To nie pierwsza wypowiedź Emmanuela Macrona poruszająca ten temat. Już w Lutym stwierdził, że pokonanie Rosji jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa w Europie, nie wykluczając możliwości interwencji na Ukrainie w przyszłości. Powiedział: „Jeśli Rosja wygra na Ukrainie, Europa nie będzie bezpieczna”, a „Rosja na tym nie poprzestanie”. Jego zdaniem może dojść do sytuacji, gdy Europa nie będzie mogła liczyć na pomoc USA. Dodał: „Musimy przygotować się do ochrony samych siebie”. W kontekście narastającego zagrożenia ze strony Rosji Emmanuel Macron zainicjował dyskusję na temat strategicznych działań Europy wobec potencjalnej eskalacji konfliktu. Podkreślił on, że zdolność Europy do powstrzymania dalszej agresji Rosji opiera się na klarownym określeniu czerwonych linii oraz gotowości do podjęcia zdecydowanych działań. Ostrzegł również, że Europa nie może polegać wyłącznie na wsparciu ze strony Stanów Zjednoczonych.

Emmanuel Macron o interesach Europy

Wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę to nie jedyny temat poruszany w wywiadzie, jakiego prezydent Francji udzielił brytyjskiemu tygodnikowi. Podkreślił on również rolę Chin w globalnej polityce oraz ich wpływ na stosunki międzynarodowe. Emmanuel Macron wyraził chęć utrzymania zaangażowania Chin w walkę ze zmianami klimatycznymi oraz postawił na współpracę w obszarze innowacji technologicznych. Jednocześnie ostrzegł przed zbyt dużym napływem chińskich produktów na rynki europejskie, szczególnie w kontekście sektora motoryzacyjnego i nowoczesnych technologii. Prezydent Francji zadeklarował ponadto dalsze wsparcie dla Ukrainy, zapowiadając dalsze dostawy broni przed początkiem lata. Jego zdaniem upadek Ukrainy będzie oznaczał dalszą eskalację konfliktu i zagrożenie państw wschodnioeuropejskich ze strony Rosji.

Przeczytaj też o chińskiej ekspansji motoryzacji w Europie.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia