Pomnik Smoleński na Placu Piłsudskiego

Pomnik Smoleński na Placu Piłsudskiego

116

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pomnik Smoleński na Placu Piłsudskiego
Pomnik Smoleński na Placu Piłsudskiego

Pomnik Smoleński na Placu Piłsudskiego. Za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie na Placu Piłsudskiego wybudowano upamiętniający ofiary katastrofy tupolewa pomnik smoleński. Od tego czasu budzi on kontrowersje. „Gazeta Wyborcza” poinformowała jakoby rząd Donalda Tuska podjął kroki mające na celu cofnięcie decyzji podjętej przez poprzednią władzę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pomnik Smoleński na Placu Piłsudskiego – wewnętrzne spory

W 2018 roku jeszcze jako kandydat na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski krytykował działania podjęte przez PIS w sprawie pomnika. Jego zdaniem pokazało to tylko butę i arogancję partii Jarosława Kaczyńskiego. Złamali aż trzy ustawy jednocześnie nie konsultując z nikim jego budowy. Natomiast w lutym tego roku Rafał Trzaskowski zdecydowanie zmienił swoje nastawienie do tej sprawy mówiąc, że jest przeciwny rozebraniu pomnika. Dodał jednak, że lepiej skupić się na bieżących problemach, a nie pogłębiać wewnętrzne spory. Mimo wszystko wygląda na to, że sprawa pomnika smoleńskiego znów wraca. 2 maja Łukasz Ofiara, naczelnik wydziału w Ministerstwie Rozwoju i Technologii zadecydował o uchyleniu w całości decyzji wojewody mazowieckiego z 2018 r. dzięki której powstał pomnik.

Pomnik Smoleński na Placu Piłsudskiego – plac Piłsudskiego

W 2018 roku ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał decyzję lokalizacyjną, która budziła wiele kontrowersji. Obecnie Zdzisław Sipiera to mazowiecki radny Prawa i Sprawiedliwości. Pomnik smoleński wybudowano błyskawicznie bo dokładnie w ósmą rocznice tej katastrofy co dosadnie skrytykował stołeczny ratusz. Rządzący wówczas rząd Prawa i Sprawiedliwości pozbawił wszelkich praw do placu Piłsudskiego warszawski samorząd by móc wybudować tam pomnik smoleński. PIS uczynił plac Piłsudskiego terenem zamkniętym tak jak jest to w przypadku np. lotnisk wojskowych, poligonów czy baz marynarki wojennej. Sprawa odzyskania władzy nad placem Piłsudskiego stała się znów aktualna po październikowych wyborach gdy odsunięto Prawo i Sprawiedliwość od władzy, a wojewodą mazowieckim został Mariusz Frankowski z KO.

Pomnik Smoleński na Placu Piłsudskiego – rozebranie pomnika

Dotychczas Gazeta Wyborcza nie dostała odpowiedzi od Ministerstwa Rozwoju i Technologii w sprawie decyzji o uchyleniu decyzji lokalizacyjnej dla pomnika smoleńskiego. Okazuje się jednak, że rozebranie pomnika może być bardzo trudne, a wręcz nierealne. Wszystko to z powodu decyzji o odbudowie Pałacu Saskiego co czyni budowle na placu Piłsudskiego wręcz nietykalnymi.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o ataku Rosji na Ukrainę przy granicy z Polską

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia