Skandal w Boeingu: wadliwe samoloty i fałszowanie dokumentacji? Czy Boeing stawia zyski nad bezpieczeństwo pasażerów?

USA stawia ultimatum Boeingowi i Spirit AeroSystems - "Muszą wykazać, że spełniają standardy jakości"

165

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skandal w Boeingu - srebrzysto-biały, dwusilnikowy samolot pasażerski wyłonił się z obłoków.

Mamy na świecie dwóch liczących się producentów dużych samolotów pasażerskich, jednym z nich jest Airbus natomiast drugi to Boeing. O ile francuski Airbus to dopiero osesek gdyż powstał w 1970 roku, o tyle amerykański Boeing jest nestorem o ponad stuletniej historii. W przypadku europejskiego giganta lotniczego rzadko słyszymy o trapiących go problemach technicznych, natomiast amerykański producent jest trapiony przez kolejne doniesienia o nieprawidłowościach w produkcji  swoich samolotów. Skandal w Boeingu

Kolejny skandal w Boeingu

Niedawno były inspektor kontroli jakości w firmie produkującej główne części kadłuba samolotów Boeing, Spirit AeroSystems, oświadczył że dostarczane do Boeinga elementy regularnie opuszczały fabrykę z poważnymi wadami produkcyjnymi. Santiago Peredes, osobiście stwierdzał często do 200 różnego rodzaju defektów w częściach, które były przygotowywane do wysyłki do Boeinga. Ze względu na swoją skrupulatność, był on posądzany o spowalnianie produkcji. Santiago Peredes znajdował wiele brakujących elementów złącznych, liczne wygięte i odkształcone  części, a nawet brakujące części. Naturalnie Spirit AeroSystems, największy dostawca części podzespołów dla Boeinga zdecydowanie odpiera wszelkie zarzuty.

Obecnie trwa dochodzenie prowadzone przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA), mające wyjaśnić wszystkie stwierdzone nieprawidłowości produkcyjne zarówno w firmie Boeing jak i  Spirit AeroSystems. Jak powiedział w czwartkowym wywiadzie dla BBC, sekretarz transportu USA Pete Buttigieg – firmy „Muszą wykazać, że spełniają standardy jakości i bezpieczeństwa określone przez FAA”, „Mają obowiązek spełniać nasze standardy, ale nie bierzemy tego po prostu na wiarę… będziemy ich z tego rozliczać”.

Dreamliner i znowu skandal w Boeingu

Boeing oraz jego największy dostawca zostały wzięte pod “ rządową lupę”, po styczniowym incydencie kiedy chwilę po starcie nowiutkiego Boeinga 737 Max, odpadły od niego nieużywane drzwi. W trakcie śledztwa, ustalono że drzwi pierwotnie zamontowane przez firmę Spirit AeroSystems, zostały następnie zdemontowane przez pracowników Boeinga w celu naprawienia wadliwego nitowania. Po tym incydencie Federalna Administracja Lotnicza wdrożyła audyt, w wyniku którego znaleziono liczne przypadki nieprzestrzegania praktyk kontroli produkcji w obu firmach. Wtedy organy regulacyjne tymczasowo uziemiły niemal 200 samolotów Boeing 737 Max 9. Obecnie wszczęto kolejne dochodzenie, zaraz po tym jak Boeing powiadomił organy regulacyjne, że mógł nie przeprowadzić należytej inspekcji samolotów typu 787 Dreamliner. FAA Oświadczyła, że sprawdzi również czy nie doszło do fałszowania dokumentacji przez pracowników obu firm.

Spirit był kiedyś częścią Boeinga i pozostaje głównym dostawcą tego producenta samolotów. Buduje kadłuby każdego Boeinga 737 Max w swojej fabryce w Wichita w stanie Kansas, a następnie wysyła je do zakładu Boeinga w Renton, niedaleko Seattle w stanie Waszyngton. Produkuje również duże części 787 Dreamliner.

Boeing pokazał swoim dotychczasowym postępowaniem, że nad bezpieczeństwo pasażerów podróżujących jego samolotami przedkłada zyski i rosnące wskaźniki, byle tylko zadowolić swoich akcjonariuszy. Jak donosi Branża lotnicza, obecnie podejmowane są wysiłki mające na celu rozwiązanie problemów związanych z jakością w Spirit AeroSystems, i podobno udało im się zmniejszyć liczbę usterek części opuszczających fabrykę w Wichita, o około 80%. Czy to wystarczy?

Mogło ci umknąć: Boeing 737 MAX 9 zgubił część kadłuba

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia