Egzamin ósmoklasisty 2024 już za chwilę – co warto wiedzieć?

Jutro zaczyna się egzamin ósmoklasisty - co warto o nim wiedzieć?

97

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

egzamin ósmoklasisty 2024, dziewczynka uczy się ze słownika języka angielskiego
egzamin ósmoklasisty 2024 to przepustka do dobrej szkoły

Jutro rozpoczyna się trzydniowy egzamin ósmoklasisty 2024. Co warto o nim wiedzieć – jakie będą zasady i wymagania?

W tym tygodniu, od 14 do 16 maja, ponad 226 tysięcy ósmoklasistów w całej Polsce przystąpi do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie będą pisać egzamin na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie podstawy programowej. Jest to tymczasowe rozwiązanie wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 i ma na celu uwzględnienie utrudnień w nauce, z jakimi borykali się uczniowie w ostatnich latach.

Egzamin z języka polskiego zainauguruje maraton egzaminacyjny w dniu 14 maja. Będzie on trwał 120 minut, a uczniowie otrzymają zadania sprawdzające ich umiejętność rozumienia tekstów, znajomość języka i poprawność gramatyczną. W przypadku uczniów z Ukrainy, których w tym roku do egzaminu przystąpi około 11,6 tys., czas trwania egzaminu z języka polskiego zostanie wydłużony o 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty 2024 – matematyka i język obcy nowożytny

Kolejnego dnia, 15 maja, ósmoklasiści zmierzą się z egzaminem z matematyki. Trwa on 100 minut i obejmie zadania z zakresu arytmetyki, algebry, geometrii i statystyki. Uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnością rozwiązywania problemów, logicznego myślenia oraz posługiwania się zdobytą na lekcjach matematyki wiedzą i umiejętnościami. Dla uczniów z Ukrainy czas trwania egzaminu z matematyki może zostać wydłużony o 50 minut, a arkusze egzaminacyjne i instrukcje zostaną przetłumaczone.

Egzamin z języka obcego nowożytnego odbędzie się 16 maja i potrwa 90 minut. Uczniowie będą mogli wybrać jeden z sześciu języków: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski lub włoski. Egzamin sprawdzi ich umiejętność rozumienia języka ze słuchu i czytania tekstu obcojęzycznego ze zrozumieniem, jak również umiejętność mówienia i pisania. Dla uczniów z Ukrainy czas trwania egzaminu z języka obcego może zostać wydłużony o 45 minut, a arkusze egzaminacyjne zostaną przetłumaczone na język ukraiński.

Każdy musi zdać

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Tego dnia uczniowie otrzymają również zaświadczenia o wynikach. Egzamin ósmoklasisty 2024 ma znaczący wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa punktów potrzebnych do rekrutacji to właśnie punkty z egzaminu. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia. Należy jednak pamiętać, że egzamin ósmoklasisty to nie tylko przepustka do wymarzonej szkoły. To przede wszystkim sprawdzian wiedzy i umiejętności, podsumowanie wieloletniej nauki w szkole podstawowej. Nawet jeśli uczeń nie uzyska wymarzonego wyniku, nadal ukończy szkołę podstawową. Choć egzaminu ósmoklasisty nie można poprawić, to również niemożliwe jest jego niezdanie. To dla wielu uczniów stresujące wydarzenie. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie przygotowanie i pozytywne nastawienie mogą znacząco wpłynąć na jego przebieg i osiągnięcie satysfakcjonującego wyniku. Życzymy powodzenia wszystkim ósmoklasistom!

Przeczytaj, jak można tanio podróżować koleją po Europie.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia