Tegoroczne wiosenne przymrozki okazały się katastrofalne w skutkach dla polskich sadów oraz upraw owoców i warzyw. Wczoraj Czesław Siekierski zapowiedział pomoc dla sadowników.
W niektórych rejonach kraju straty sięgają nawet 100%, co stawia sadowników w dramatycznej sytuacji. Podczas XXXIV Święta Kwitnącej Jabłoni w Skotnikach Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski spotkał się z poszkodowanymi producentami, aby zapewnić ich o rządowym wsparciu. Minister Siekierski przedstawił szereg działań pomocowych, jakie rząd planuje wdrożyć w najbliższym czasie. Wsparcie ma obejmować m.in.:
• Dopłaty bezpośrednie: Stosowne służby pracują nad oszacowaniem strat w poszczególnych sadach. Na tej podstawie zostanie uruchomiona pomoc finansowa dla najbardziej poszkodowanych gospodarstw.
• Zwolnienia i ulgi podatkowe.
• Ułatwienia w dostępie do kredytów.
• Pomoc w sprzedaży nadwyżek owoców:
Minister Siekierski zapowiedział także, że Polska wystąpi do Unii Europejskiej o pomoc finansową dla poszkodowanych sadowników.
Pomoc dla sadowników – nie od razu
Choć rząd chce zapewnić sadownikom daleko idące wsparcie, nie będzie ono jednak dostępne od razu. Rozmowy dopiero trwają, a pomoc zostanie udzielona dopiero po oszacowaniu strat w skali całego kraju. Minister Czesław Siekierski powiedział: „Chcemy pomóc producentom sadowniczym zachować płynność finansową. Rozważamy różne propozycje wsparcia. Już prowadzę rozmowy na ten temat z ministrem finansów, będę rozmawiać również z panem premierem Donaldem Tuskiem oraz na szczeblu europejskim. Jesteśmy tu, aby pomóc sadownikom i aby rolnicy mieli pewność, że rząd jest razem z nimi.”. Z kolei Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, przyznał: „Przymrozki spowodowały poważne straty w uprawach, ale ich wielkość będzie można ocenić dopiero, gdy ponownie nastąpi ocieplenie i ruszy wegetacja.”. Tak więc rolnicy i sadownicy na konkretne wsparcie będą musieli poczekać.
Sytuacja jest bardzo trudna
Sytuacja sadowników jest niezwykle trudna, ale dzięki szybkiej reakcji rządu i zaangażowaniu wszystkich stron, istnieje szansa na zminimalizowanie strat i uratowanie wielu gospodarstw rolnych. Ważne jest, aby pomoc dla sadowników dotarła jak najszybciej i okazała się efektywna. Pozwoli to rolnikom i właścicielom sadów [przetrwać ten trudny czas.
Podczas spotkania w Skotnikach poszkodowani sadownicy przekazali ministrowi rolnictwa pismo z apelem o objęcie ich ponadprogramową pomocą. Zostało ono również wysłane do premiera Donalda Tuska i wojewody świętokrzyskiego Józefa Bryka. Z kolei Minister Rolnictwa przypomniał jakie obecnie dostępne są formy pomocy: dopłaty, zwolnienia i zmniejszenia obciążeń finansowych z opłat i podatków, które może uruchomić gmina, czy też Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Przeczytaj o tym, jakie w tym roku są straty po przymrozkach.
Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.