Katastrofa w sadach – rząd obiecuje pomoc dla rolników

Przymrozki zniszczyły uprawy w sadach i gospodarstwach rolnych - rząd planuje pomoc, ale dopiero po oszacowaniu strat w skali kraju

107

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pomoc dla sadowników, gałązki z owocami pokryte szronem
Minister Rolnictwa zapowiada pomoc dla sadowników poszkodowanych po przymrozkach

Tegoroczne wiosenne przymrozki okazały się katastrofalne w skutkach dla polskich sadów oraz upraw owoców i warzyw. Wczoraj Czesław Siekierski zapowiedział pomoc dla sadowników.

W niektórych rejonach kraju straty sięgają nawet 100%, co stawia sadowników w dramatycznej sytuacji. Podczas XXXIV Święta Kwitnącej Jabłoni w Skotnikach Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski spotkał się z poszkodowanymi producentami, aby zapewnić ich o rządowym wsparciu. Minister Siekierski przedstawił szereg działań pomocowych, jakie rząd planuje wdrożyć w najbliższym czasie. Wsparcie ma obejmować m.in.:

• Dopłaty bezpośrednie: Stosowne służby pracują nad oszacowaniem strat w poszczególnych sadach. Na tej podstawie zostanie uruchomiona pomoc finansowa dla najbardziej poszkodowanych gospodarstw.

• Zwolnienia i ulgi podatkowe.

• Ułatwienia w dostępie do kredytów.

• Pomoc w sprzedaży nadwyżek owoców:

Minister Siekierski zapowiedział także, że Polska wystąpi do Unii Europejskiej o pomoc finansową dla poszkodowanych sadowników.

Pomoc dla sadowników – nie od razu

Choć rząd chce zapewnić sadownikom daleko idące wsparcie, nie będzie ono jednak dostępne od razu. Rozmowy dopiero trwają, a pomoc zostanie udzielona dopiero po oszacowaniu strat w skali całego kraju. Minister Czesław Siekierski powiedział: „Chcemy pomóc producentom sadowniczym zachować płynność finansową. Rozważamy różne propozycje wsparcia. Już prowadzę rozmowy na ten temat z ministrem finansów, będę rozmawiać również z panem premierem Donaldem Tuskiem oraz na szczeblu europejskim. Jesteśmy tu, aby pomóc sadownikom i aby rolnicy mieli pewność, że rząd jest razem z nimi.”. Z kolei Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, przyznał: „Przymrozki spowodowały poważne straty w uprawach, ale ich wielkość będzie można ocenić dopiero, gdy ponownie nastąpi ocieplenie i ruszy wegetacja.”. Tak więc rolnicy i sadownicy na konkretne wsparcie będą musieli poczekać.

Sytuacja jest bardzo trudna

Sytuacja sadowników jest niezwykle trudna, ale dzięki szybkiej reakcji rządu i zaangażowaniu wszystkich stron, istnieje szansa na zminimalizowanie strat i uratowanie wielu gospodarstw rolnych. Ważne jest, aby pomoc dla sadowników dotarła jak najszybciej i okazała się efektywna. Pozwoli to rolnikom i właścicielom sadów [przetrwać ten trudny czas.

Podczas spotkania w Skotnikach poszkodowani sadownicy przekazali ministrowi rolnictwa pismo z apelem o objęcie ich ponadprogramową pomocą. Zostało ono również wysłane do premiera Donalda Tuska i wojewody świętokrzyskiego Józefa Bryka. Z kolei Minister Rolnictwa przypomniał jakie obecnie dostępne są formy pomocy: dopłaty, zwolnienia i zmniejszenia obciążeń finansowych z opłat i podatków, które może uruchomić gmina, czy też Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Przeczytaj o tym, jakie w tym roku są straty po przymrozkach.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia