Egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego – relacje i arkusze

Dzisiaj odbył się egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego - poznaj relacje uczniów i zobacz arkusze

112

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego - dziewczyna pisze zadanie
egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego - jak oceniają go uczniowie?

Dzisiaj odbył się egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego. Poznajcie relacje uczniów i zobaczcie, z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć.

Dzisiaj egzamin z języka polskiego pisało ponad 226 tys. uczniów kończących szkoły podstawowe. Czas na wypełnienie arkusza wynosił 120 minut, choć dla niektórych osób był wydłużony do 180 minut. Warto pamiętać, że choć egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, to wynik jest brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Jeśli zatem uczeń chce dostać się do renomowanego liceum, powinien posiadać nie tylko dobre oceny na świadectwie, ale także wysoki wynik na egzaminie. Nie ma natomiast określonej najniższej liczby punktów ani progu procentowego, poniżej którego test byłby uznany za niezdany.

Egzamin składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje 20 otwartych i zamkniętych zadań dotyczących dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu – literackiego i nieliterackiego. Na drugą część egzaminu składają się 2 tematy wypracowań – rozprawka i opowiadanie. Uczeń musi wybrać jeden z nich i napisać tekst o długości co najmniej 200 wyrazów.

Czy egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego był trudny?

Zaraz po zakończeniu egzaminu uczniowie podzielili się swoimi komentarzami na portalach społecznościowych. O ich wrażenia pytali również dziennikarze. Opinie napawają optymizmem, bo większość osób uważa egzamin za bardzo łatwy. Tekstem źródłowym były „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. W sieci pojawiło się wiele entuzjastycznych wypowiedzi: „’Kamienie na szaniec’ to najprostsza lektura na egzamin ósmoklasisty ever”, „egzamin był tak nudny, że nie da się z niego robić memów””, „Był stres, ale generalnie dość proste”, „Nasza pani polonistka dobrze nas przygotowała, więc egzamin był dla mnie generalnie łatwy”, „odpowiedziałem na wszystkie polecenia. Mam nadzieję, że dobrze”. Proste okazały się nie tylko zadania egzaminacyjne. Również wypowiedź pisemna nie sprawiła ósmoklasistom większych problemów. Jak przyznała Interii Maja ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Władysława Broniewskiego w Lublinie, egzamin nie był trudny. Powiedziała: „Najwięcej czasu spędziłam nad opowiadaniem. Trzeba było napisać historię, gdzie bohater jakiejś lektury obowiązkowej nam pomaga. Wybrałam „Małego Księcia”. Liczyłam słowa – miało być minimum 200, a napisałam na 334, więc na luzie.”.

Jak wyglądały arkusze egzaminacyjne CKE?

Egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego wymagał posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności, a także dobrej znajomości lektur obowiązkowych. Zadania sprawdzały umiejętności i wiedzę w czterech kategoriach: samokształcenie, tworzenie wypowiedzi, kształcenie językowe oraz kształcenie literackie i kulturowe. Pierwszy temat wypowiedzi pisemnej brzmiał: „Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.:. Drugim natomiast było opowiadanie: „Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji… Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.”.

Arkusze egzaminacyjne CKE znajdują się pod tym linkiem.

Wszystkim ósmoklasistom życzymy powodzenia na następnych egzaminach. Będziemy przekazywać najświeższe informacje, relacje i wyniki.

Przeczytaj także, co warto wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia