Egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki – relacje i arkusze CKE

Dzisiaj odbył się egzamin ósmoklasisty z matematyki - poznaj arkusze CKE i opinie uczniów

107

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki, wykresy i wzory na tablicy
egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki - najtrudniejszy dla uczniów

Dzisiaj odbył się egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki. Rozpoczął się o godzinie 09:00 i trwał 100 minut.

Arkusz egzaminacyjny składał się z 19 zadań zamkniętych i otwartych. Za prawidłowe rozwiązanie zadań zamkniętych maksymalnie można było otrzymać 10 punktów. Poprawnie wybrane odpowiedzi w zadaniach zamkniętych dawały łącznie 15 punktów. Na egzaminie sprawdzane były umiejętności z zakresu wykonywania działań na liczbach naturalnych sposobem pisemnym, liczenia w pamięci oraz wykonywania działań na ułamkach. Zadania zostały skonstruowane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie, jak w zeszłych latach, wymagań zawartych w podstawie programowej. Zasady te wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, jednak w tym roku obowiązują po raz ostatni. Podejście do egzaminu jest konieczne do ukończenia szkoły podstawowej. Nie jest jednak określona minimalna liczba punktów konieczna do jego zaliczenia. Należy jednak pamiętać, że wyniki egzaminu ósmoklasisty to oprócz ocen ze świadectwa czynniki decydujące o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Czy egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki był trudny?

Zaraz po napisaniu zadań uczniowie podzielili się swoimi opiniami w mediach społecznościowych. Na ogół najwięcej problemów mieli z zadaniami otwartymi. Jeden z komentarzy brzmiał: „Zadania zamknięte mają tę przewagę, że można próbować strzelać – zawsze jest szansa (nie taka znów mała!), że się trafi. Wystrzelałam wszystkie zamknięte. Otwartych nie ruszyłam.”. Warto zauważyć, że egzamin z matematyki uważany jest za najtrudniejszy spośród trzech, które muszą napisać uczniowie. Wskazują na to też statystyki CKE – w zeszłym roku średni wynik egzaminu wyniósł jedynie 53%. Z języka obcego nowożytnego i polskiego uczniowie uzyskiwali średnio po 66%. Tegorocznych ósmoklasistów niemile zaskoczyły zadania z geometrii. W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze: „Była geometria w zadaniu otwartym, nie spodziewałam się tego.”, „Zadanie z geometrią było trudniejsze niż na próbnych egzaminach.”, „Trzeba się było mocno skupić.”.

Co zawierały arkusze CKE?

Wymagania, według których tworzono zadania na egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki, zawierają:

• zadania z pierwiastkami 

• zadania z ułamkami i wyrażeniami ułamkowymi

• zadania z procentami

• zadania z odczytywaniem danych z osi

• zadania z geometrią – obliczanie objętości i pola powierzchni

• zadania wyboru, w których należy uzasadnić prawdziwość podanych zdań, używając obliczeń.

Uczniowie, dla których z przyczyn losowych napisanie dzisiejszego egzaminu było niemożliwe, będą go zdawać we Wtorek – 11 Czerwca o godzinie 09:00. Wyniki egzaminów zostaną ogłoszone 3 Lipca. Wtedy też uczniowie otrzymają oficjalne zaświadczenia.

Zobacz arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi eksperta.

Sprawdź,  jak wyglądał egzamin ósmoklasisty z  polskiego.

Wszystkim ósmoklasistom życzymy powodzenia na jutrzejszym egzaminie z języka obcego.  Podzielimy się najświeższymi informacjami i relacjami.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia