Meta na celowniku UE: Czy Facebook i Instagram szkodzą zdrowiu psychicznemu dzieci?

Niestety niewielu rodziców zastanawia się nad treściami, oglądanymi przez jego dziecko w sieci.

128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Meta na celowniku UE - dłonie trzymające smartfon, a na jego ekranie wyświetla się logo i napis Instagram.

Ponieważ Komisja Europejska uważa, że platformy społecznościowe należące do Mety, czyli Facebook czy Instagram, mogą powodować uzależnienie, UE wdrożyła dochodzenie w obawie o bezpieczeństwo dzieci i zdrowie psychiczne. Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie właściciela Facebooka i Instagrama w związku z obawami, że platformy te powodują uzależniające zachowania wśród dzieci i szkodzą ich zdrowiu psychicznemu. Meta na celowniku UE

Meta na celowniku UE z powodu wątpliwości Komisji

Dyrektor UE stwierdził, że Meta mogła naruszyć ustawę o usługach cyfrowych (DSA), która nakłada na duże i małe firmy cyfrowe odpowiedzialność za dezinformację, oszustwa zakupowe, wykorzystywanie dzieci oraz inne szkody w Internecie. „Dzisiaj wszczynamy formalne postępowanie przeciwko firmie Meta” – oznajmił w oświadczeniu unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. „Nie jesteśmy przekonani, czy zrobiła ona wystarczająco dużo, aby wywiązać się z obowiązków DSA w zakresie ograniczenia ryzyka negatywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych Europejczyków na swoich platformach Facebook i Instagram”.

Dochodzenie zbada potencjalny, uzależniający wpływ platform, znany jako efekt „króliczej dziury”, w przypadku którego algorytm dostarcza młodym ludziom negatywne treści, takie jak nierealistyczny obraz ciała. Przyjrzy się także skuteczności narzędzi Meta do weryfikacji wieku i prywatności nieletnich. Jak powiedział Thierry Breton – „Nie szczędzimy wysiłków, aby chronić nasze dzieci”.

Z kolei rzecznik firmy Meta oznajmił – „Chcemy, aby młodzi ludzie mieli możliwość bezpiecznego i dostosowanego do wieku korzystania z Internetu, dlatego spędziliśmy dekadę na opracowywaniu ponad 50 narzędzi oraz zasad mających na celu ich ochronę. Jest to wyzwanie, przed którym stoi cała branża i nie możemy się doczekać, aby podzielić się szczegółami naszej pracy z Komisją Europejską”.

Zastrzeżenia co do dezinformacji politycznej

W zeszłym miesiącu komisja wszczęła dochodzenie w sprawie Mety w ramach DSA, w związku z traktowaniem przez nią treści politycznych i obawami, że nie robi ona wystarczająco dużo, aby przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z DSA platformy mają obowiązek chronić prywatność i bezpieczeństwo dzieci. Po wstępnym dochodzeniu urzędnicy UE obawiają się, że Facebook i Instagram „mogą wykorzystywać słabości i brak doświadczenia nieletnich oraz powodować uzależniające zachowania”.

Sceptycznie odnoszą się także do narzędzi platformy do weryfikacji wieku. Aby otworzyć konto na Facebooku lub Instagramie, użytkownicy muszą mieć ukończone 13 lat. Jeden z urzędników stwierdził, że „w oczywisty sposób obejście niektórych kontroli było tak łatwe”, że komisja chciała wiedzieć, w jaki sposób Meta kiedykolwiek oceniła, że środki te mogą być skuteczne i właściwe.

Urzędnik UE powiedział w czwartek, że Komisja chce wykorzystać europejski portfel tożsamości cyfrowej Unii do weryfikacji wieku. Portfel, który jest wciąż na etapie testów, ma ułatwić obywatelom w całej Unii składającej się z 27 krajów udowodnienie, kim są, niezależnie od tego, czy otwierają konto bankowe, aplikują na uniwersytet, czy ubiegają się o pracę.

Wszczętych dochodzeń jest więcej

Komisja wszczęła także dwa dochodzenia w sprawie TikTok-a, w wyniku których w zeszłym miesiącu należąca do Chin platforma do udostępniania wideo, dobrowolnie wycofała usługę TikTok Lite z nagrodą za oglądanie we Francji i Hiszpanii. Nastąpiło to po wszczęciu postępowania DSA wobec X w związku z rzekomym nawoływaniem do nienawiści oraz przeciwko witrynie handlu internetowego AliExpress w związku z przejrzystością reklam i rozpatrywaniem skarg.

Najnowsze dochodzenie w sprawie Mety jest podobne do sprawy TikTok-a, ponieważ oba badają potencjalnie uzależniający charakter platform internetowych. Breton stwierdził wcześniej, że usługa TikTok Lite może być „tak samo toksyczna i uzależniająca jak papierosy”. DSA, które weszło w życie w lutym dla platform działających w Europie, miało zmusić potężne platformy internetowe, „zbyt duże, by się tym przejmować”, do wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo w sieci.

Jeżeli Komisja nie będzie usatysfakcjonowana odpowiedzią Mety, może nałożyć na nią karę w wysokości 6% jej światowego obrotu. W trybie natychmiastowym może przeprowadzić dochodzenie na miejscu i przeprowadzić wywiady z kadrą kierowniczą firmy, bez podanego publicznie terminu zakończenia dochodzenia.

(Źródło:BBC)

Mogłeś pominąć: Treści generowane przez AI będą znakowane. Meta (Facebook) zacznie to robić już od maja

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia