Bezdyskusyjnie sztuczna inteligencja towarzyszy nam na każdym kroku i wielu z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Ma ona wiele bardzo pożytecznych zastosowań ale jej powszechna dostępność powoduje, że z jej usług korzystają również osoby nie do końca wykorzystujące jej możliwości w szczytnych celach. Na szczęście wreszcie zwrócono uwagę na ciemną stronę wykorzystywania AI i podjęto pierwszą próbę przeciwdziałania temu zjawisku. Uczynił to nie kto inny jak amerykańska platforma Meta (Facebook).
Co spowodowało, że Meta (Facebook) zareagowała
Meta Platforms, Inc. w skrócie Meta, to amerykański konglomerat technologiczny z siedzibą w kalifornijskim Menlo Park. Jego założycielami byli: Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz oraz Chris Hughes. Poinformowała, że już w maju tego roku planuje oznaczanie tych treści, które wygenerowano z użyciem sztucznej inteligencji. Powód jest prosty media społecznościowe, które początkowo miały służyć jako miejsce wirtualnych spotkań, dyskusji i nawiązywaniu znajomości. Obecnie w coraz większym stopniu wykorzystywane są do działań dezinformacyjnych. Niewykluczone że tak bliski termin wprowadzenia działań Mety, jest spowodowany zbliżającymi się listopadowymi wyborami w Stanach Zjednoczonych.
O planowanym wprowadzeniu oznaczenia treści generowanych przez AI, poinformowała wicedyrektorka odpowiedzialna za politykę treści na platformach społecznościowych, które są własnością Mety, Monika Bickert. Oznacza to, że takie same działania dotyczą Facebooka, Instagrama i Threadsa. Podjęta inicjatywa będzie dotyczyła wszystkich rodzajów publikowanych treści, a obejmie ona tekst, obraz, dźwięk i film. Wszystkie treści uznane za wygenerowane przez sztuczną inteligencję, zostaną oznaczone dopiskiem “Made with AI”.
Meta (Facebook) nie jest jedyna
Zgodnie ze swoją deklaracją Meta nadal będzie blokować i usuwać treści – “ ingerujące w procesy wyborcze, będące oznakami nękania, molestowania w sieci bądź innymi przypadkami łamania polityki użytkowników” firmy. Chociaż Meta informowała o swoim planie już w lutym to warto nadmienić, że o podjęciu podobnych działań poinformowały firmy Google, Microsoft, OpenAI oraz Adobe.
Według słów Nicolasa Gaudemet, dyrektora do spraw AI w consultingu Onepoint, wiadomym jest, że będą dziury w tej sieci, ale lepsze jest filtrowanie niż nie podejmowanie żadnych działań.
Początki zawsze są trudne ale miejmy nadzieję, że ostatecznie podjęte przez gigantów rynku nowych technologii działania zaprowadzą odrobinę ładu. Oraz przyspieszą powrót, jedynie twórczych treści, będących efektem rzetelnej pracy ich autorów.
**********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.