Wybory do PE 2024 na urlopie – jak możesz zagłosować?

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego - sprawdź, jak zagłosować na urlopie lub poza miejscem zamieszkania w kraju i za granicą

103

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Eurowybory 2024 na urlopie - mężczyzna na wózku wrzuca kartę do urny w punkcie wyborczym.
Eurowybory 2024 na urlopie - jak zagłosować?

Spędzasz eurowybory 2024 na urlopie i chcesz zagłosować. Sprawdź, co musisz załatwić, aby to zrobić.

Już 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy 53 europosłów w 13 okręgach wyborczych. Część z nas będzie przebywała poza miejscem zamieszkania – na studiach, u rodziny lub na urlopie – w kraju i za granicą. Jeśli chcemy oddać głos, możemy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Aby to zrobić, trzeba złożyć własnoręcznie podpisany wniosek o wydanie takiego dokumentu w urzędzie miasta lub gminy. Tam też odbierzemy zaświadczenie. Wniosek trzeba złożyć do 6 Czerwca. Zaświadczenie pozwala na głosowanie w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju, za granicą oraz na polskich statkach morskich.

Kolejnym rozwiązaniem jest dopisanie się do spisu wyborców w gminie, w której będziemy chcieli głosować 9 Czerwca. Można to zrobić w urzędzie tej gminy lub miasta. Dopisanie się do spisu wyborców jest również możliwe na tej stronie. W obu wypadkach termin na dopełnienie formalności upływa 6 Czerwca.

Eurowybory 2024 na urlopie – głosowanie za granicą

Osoby będące 9 Czerwca za granicą również mogą wziąć udział w wyborach do PE. Powinny jednak się pospieszyć. Do 4 Czerwca 2024 roku należy złożyć wniosek do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Można to zrobić na kilka sposobów. Najszybszym i najprostszym jest skorzystanie z usługi e-Wybory. Aby to zrobić, nie trzeba posiadać podpisu elektronicznego, kwalifikowanego albo zaufanego. Należy wybrać odpowiedni obwód głosowania, a następnie wprowadzić wymagane dane. Wniosek można także złożyć w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem – listownie lub osobiście. Istnieje także możliwość wysłania dokumentu na adres poczty elektronicznej wybranego konsula. Należy jednak pamiętać o załączeniu skanu lub dokładnego zdjęcia własnoręcznie podpisanego wniosku. Formularze wniosków o ujęcie w spisie wyborców są dostępne na stronach internetowych placówek zagranicznych. Głosowanie za granicą odbywa się 9 Czerwca między godziną 07:00 a 21:00 czasu miejscowego. Jeśli jesteś za granicą i nie wiesz, gdzie się zgłosić, sprawdź adresy polskich przedstawicielstw na świecie.

Dlaczego warto głosować?

Eurowybory 2024 na urlopie to nie powód, aby nie głosować. Dopełnienie powyższych formalności i oddanie ważnego głosu trwa tylko chwilę. Pamiętaj, że Parlament Europejski odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości Europy. Decyduje o tym, jak Unia Europejska będzie się rozwijać w takich dziedzinach jak:

• Gospodarka

• Klimat

• Bezpieczeństwo

• Migracje

• Edukacja

• Opieka zdrowotna

Głosując, masz możliwość wypowiedzenia się co do tego, jak chcesz, aby Europa wyglądała w przyszłości. Oddając głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego pokazujesz, że zależy Ci na tym, jak jest zarządzana Unia Europejska. Masz też wymierny wpływ na to, kto nią rządzi. Im więcej osób głosuje, tym bardziej prawdopodobne jest, że Parlament Europejski będzie reprezentował zróżnicowane poglądy i doświadczenia wszystkich obywateli UE. Pamiętaj, że Twój głos ma znaczenie! Głosując w wyborach do Parlamentu Europejskiego, możesz mieć realny wpływ na swoje życie i przyszłość Europy.

Sprawdź, co mówił Donald Tusk po wyborach samorządowych.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia