Donald Tusk po wyborach samorządowych – sukcesy i wyzwania

Donald Tusk w sztabie Rafała Trzaskowskiego mówił o czekających wyzwaniach i odniesionych sukcesach

121

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

najbardziej wpływowe osoby na świecie - Donald Tusk
najbardziej wpływowe osoby na świecie według tygodnika "Time"

“Wniosek dla nas? Nie marudzimy! Do roboty!” – powiedział Donald Tusk po wyborach samorządowych. Te słowa wybrzmiały donośnie w polskiej przestrzeni publicznej.

W Poniedziałek, gdy nie opadły jeszcze emocje po głosowaniu, Donald Tusk postanowił podzielić się swoimi refleksjami. Wskazał na pozytywne trendy, ale nie zatajał także wyzwań, które stoją przed polską polityką.

„Co cieszy? Systematyczne odrabianie strat: w 2018 siedem punktów, w 2023 pięć, dzisiaj – dwa. Rekordowe zwycięstwo w miastach. Przewaga w sejmikach.” – tak brzmiały słowa Donalda Tuska, które odzwierciedlają optymistyczne spojrzenie na wyniki wyborów. Jednocześnie premier zaznaczył, że wciąż istnieją obszary do poprawy. Szczególnie martwiąca jest demobilizacja, zwłaszcza wśród młodych, oraz porażka na wschodzie i na wsi. Jednakże, zamiast narzekać, premier zachęcał do działania, do podjęcia wyzwań i pracy nad poprawą sytuacji.

Według sondażowych wyników, frekwencja w zakończonych o godz. 21 wyborach samorządowych wyniosła 51,5 proc.

Donald Tusk po wyborach samorządowych gratuluje włodarzom Gdańska i Warszawy

Premier nie omieszkał również pogratulować Rafałowi Trzaskowskiemu reelekcji na stanowisku prezydenta Warszawy. Podkreślił znaczenie tego zwycięstwa dla demokratycznej Polski oraz zaznaczył, że wybory te potwierdzają kontynuację pewnych trendów z października zeszłego roku. Premier, który gościł w sztabie wyborczym prezydenta Warszawy, stwierdził: „Mamy dzisiaj wiadomość tę najważniejszą – Rafał Trzaskowski potwierdził, że jest liderem demokratycznej Polski, tej samorządowej.”.

Donald Tusk cieszył się także z wyników wyborów samorządowych w Gdańsku, gdzie zwyciężyła Aleksandra Dulkiewicz. Z zadowoleniem powiedział: „Jestem niezwykle szczęśliwy, że mogę jako gdańszczanin, mieszkaniec Spotu, ale gdańszczanin z urodzenia spojrzeć tam na północ i zobaczyć podobny wynik Oli Dulkiewicz, też 60 proc, genialnie!”.

Donald Tusk stwierdził też, że „15 października powtórzył się w kwietniu”, co można interpretować jako kontynuację sukcesu demokratycznych wartości. Warto przypomnieć, iż 15 Października 2023 roku Koalicja Obywatelska z jej liderem na czele cieszyła się ogromnym poparciem właśnie w Warszawie i Gdańsku.

Czy 15 Października powtórzył się w Kwietniu?

Według Donalda Tuska wynik wyborów samorządowych to kolejny dowód na kontynuację wartości demokratycznych w Polsce. Premier wyraził także dumę z obywateli, którzy „wsparli demokratyczne siły. Donald Tusk po wyborach odniósł się także do sytuacji z Października 2023 roku: „Wiedzieliśmy, że będzie trudno. Nie wszyscy dawali nam 100-procentowe gwarancje, że po 15 października koalicja, która odegnała złe demony, że utrzymamy to poparcie, albo je zwiększymy w wyborach samorządowych. (…) 15 października powtórzył się w kwietniu”. Dziękując Polkom i Polakom, premier powiedział: „Nic nie będzie łatwe w świecie, Europie i w Polsce. Dlatego z satysfakcją mogę powiedzieć, że na tej trudnej drodze mamy wielu liderów i liderek”.

Z kolei Rafał Trzaskowski podziękował Donaldowi Tuskowi za wsparcie podczas wyborów samorządowych. Podkreślił: „Musimy wygrywać wybory, żeby pokazać, że cała Polska jest otwarta, tolerancyjna, uśmiechnięta, europejska. Cały świat na nas patrzył 15 października, ale teraz również.”.

Przeczytaj o tym, że Donald Tusk nie chce być prezydentem. Uważa, że premier ma więcej do powiedzenia.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia