Uderzenie w cybermafię! Największy botnet na świecie, kradnący miliardy dolarów zlikwidowany!

Twój komputer zaczął wolniej działać? Przy najprostszej operacji, chłodzenie ledwie daje radę? Uważąj, twój sprzęt może być "zombie".

123

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

NAJWIĘKSZY BOTNET NA ŚWIECIE - ciemna, zakapturzona postać na tle mapy świata, a nad nią napis Hacker Team.

Jak donosi Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, nawiązując współpracę z FBI oraz wieloma innymi agencjami międzynarodowymi, udało się zniszczyć, prawdopodobnie największy botnet na świecie.

Według organów ścigania, zlikwidowana globalna sieć złośliwego oprogramowania, jest winna kradzieży około 5,9 miliarda dolarów, a także jest powiązana z wieloma innymi przestępstwami. Twórcą i administratorem opisywanej sieci botnet, jest obywatel Chin YunHe Wang, posiadający jednocześnie obywatelstwo maleńkiego terytorium St. Kitts i Nevis. YunHe Wang został oskarżony o spisek mający na celu popełnienie oszustwa komputerowego, istotne oszustwo komputerowe, spisek mający na celu popełnienie oszustwa drogą elektroniczną oraz spisek mający na celu popełnienie czynu prania brudnych pieniędzy. Jeśli w trakcie śledztwa potwierdzone zostaną wszystkie stawiane zarzuty, Wang może zostać skazany na maksymalną karę 65 lat więzienia.

Tak powstał największy botnet na świecie

 Według aktu oskarżenia w latach 2014÷2022, YunHe Wang w porozumieniu z innymi osobami stworzył i wykorzystywał do swych działań botnet o nazwie “911 S5”, w skład którego wchodziło około 150 serwerów rozrzuconych na całym świecie. Departament Sprawiedliwości ogłosił, że botnet “911 S5”, włamał się do ponad 19 milionów adresów protokołu internetowego IP, w prawie 200 krajach. Poza tym stwierdzono, iż botnet był wykorzystywany do przeprowadzania cyberataków, oszustw na dużą skalę, nękania, wykorzystywania dzieci, naruszeń eksportu oraz gróźb podłożenia bomby.

Szacunki sporządzone przez Stany Zjednoczone, mówią o ponad pół milionie fałszywych wniosków o ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, pochodzących z przechwyconych adresów IP, co spowodowało straty o wartości ponad 5,9 miliarda dolarów. Przestępcy poprzez botnet kupowali towary wykorzystując skradzione numery kart kredytowych, a także prali brudne pieniądze. W trakcie dochodzenia ustalono, że oskarżony YunHe Wang sprzedał  dostęp do przechwyconych adresów IP, za co zainkasował kwotę około 99 milionów dolarów. Pieniądze te miał zainwestować w nieruchomości nabywane w Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, St Kitts i Nevis, Chinach, Singapurze oraz Tajlandii. 

Na razie, o czym informuje amerykański Departament Sprawiedliwości, przejęto lub zidentyfikowano możliwe do przejęcia aktywa, o łącznej wartości około 60 milionów dolarów. Są to między innymi Ferrari, Rolls Royce i kilka zegarków. W tym miejscu warto nadmienić, że w śledztwie zzięły udział nie tylko organy ścigania z Singapuru oraz Tajlandii, ale również technologiczny gigant Microsoft.

Co to takiego ten botnet?

Czym jest botnet? Otóż to nic innego jak sieć komputerów, które bez wiedzy ich właścicieli zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Haker który rozprzestrzenił infekcję może zdalnie nimi wszystkimi sterować i wykorzystywać tak zwane  “zombie” do: rozprzestrzeniania wirusów i złośliwego oprogramowania,  wysyłania spamu, przeprowadzania ataków typu DDoS, kradzieży danych osobowych, wydobywania kryptowalut oraz wielu innych.

Aby utrudnić życie hakerowi, używajcie dobrego oprogramowania antywirusowego oraz antyspamowego, aktualizujcie swoje oprogramowanie, używajcie wielu różnych silnych haseł, miejcie włączony firewall  i co najważniejsze uważajcie w co klikacie.

Mogło ci umknąć: Dane 560 mln użytkowników Ticketmaster z całego świata w rękach hakerów!

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia